• تاریخ: 2018-02-08
  • شناسه خبر: 25375
  • 426 بازدید

آیین بازگشایی پل تاریخی آق قلا همزمان با ایام الله فجر

ارکین نیوز-آیین بازگشایی پل تاریخی آق قلا روز شنبه ۲۱ بهمن ماه همزمان با ایام الله دهه فجر با حضور استاندارگلستان ، نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی ، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و مشتا ...

ارکین نیوز-آیین بازگشایی پل تاریخی آق قلا روز شنبه ۲۱ بهمن ماه همزمان با ایام الله دهه فجر با حضور استاندارگلستان ، نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی ، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و مشتاقان فرهنگ ،تاریخ و هنر برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل این دستگاه اجرایی اظهار کرد: : با توجه به آسیب های وارد شده در سالهای متمادی و با اعتبار محدود، این اداره کل نسبت به مرمت و بازسازی این اثر ارزشمند اقدام نمود.

وی اضافه کرد: شنبه ۲۱ بهمن ماه آیین بازگشایی پل تاریخی آق قلا با حضور دکتر سید مناف هاشمی استاندارگلستان ، نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی ،جمعی دیگر از مسوولین استانی و شهرستانی و مشتاقان فرهنگ ،تاریخ و هنر برگزار می شود.

کریمی در ادامه به ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور اشاره کرد و افزود: : پل تاریخی آق‌قلا که بازمانده از دوران صفوی است و در منابع تاریخی به‌نام «پل پهلوی‌دژ» از آن یاد شده، به‌شماره ۹۱۹ در تاریخ ۱۳۵۱/۰۳/۲۷ در فهرست آثار ملی کشوربه‌ثبت رسیده است.

وی تشریح کرد: این پل به‌طول ۷۵ متر و عرض گذرگاه حدود ۴/۳۰ متر و حداکثر ارتفاع ۱۲ متر از سطح آب یکی از نمونه‌های منحصر‌به‌فرد در این منطقه است.

کریمی افزود: این پل دارای چهار چشمه نامساوی با طاق جناغی و پایه‌های مستحکم دارد که پس از کاوش‌های اخیر به‌نظر می‌رسد بیش از چهار چشمه داشته است. درحال‌حاضر پل دارای پنج پایه آجری است که در سمت شرق موج‌شکن‌های زاویه‌دار و در سمت غرب پشت‌بند‌های مدوّر دارد و تزیینات آجرکاری از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد این سازه معماری است.

وی با اشاره به کاوش های باستان شناسی پل تاریخی آق قلا گفت: در کاوش های باستان شناسی اخیر، بین پایه اول از سمت جنوب و جرز تازه نمایان شده، بستری آجری دیده شده که ادامه کاوش ها و مطالعات نشان خواهد داد که آیا این بستر در سرتاسر پل وجود داشته است یا خیر.

زمان آیین : روز شنبه مورخ ۲۱/۱۱/۱۳۹۶ ، ساعت ۱۱:۰۰

مکان : آق قلا ، ضلع جنوبی پل تاریخی آق قلا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست