• تاریخ: 2018-08-02
  • شناسه خبر: 26783
  • 199 بازدید

آغاز اجرای پروژه زهکشی اراضی اولویت دار شهرستان ترکمن و آق قلا

ارکین نیوز-عملیات اجرایی فاز دوم طرح زهکشی اراضی اولویت دار گلستان صبح پنجشنبه ۱۱ مرداد در مراسمی با حضور وزیر نیرو، استاندار گلستان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی آغاز شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استاند ...

ارکین نیوز-عملیات اجرایی فاز دوم طرح زهکشی اراضی اولویت دار گلستان صبح پنجشنبه ۱۱ مرداد در مراسمی با حضور وزیر نیرو، استاندار گلستان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، وزیر نیرو در بدو ورود به گلستان از مراحل اجرایی پروژه زهکشی اراضی اولویت دار شهرستان ترکمن و آق قلا بازدید کرد و پس از مراسمی، عملیات اجرایی آن به وسعت ۱۲ هزار هکتار آغاز شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان در این مراسم گفت: کل محدوده اجرای طرح زهکشی اراضی اولویت دار گلستان ۲۸۰ هزار هکتار است که از شرق به بخش غربی گنبدکاووس و از شمال به ترکمنستان، از غرب به دریای خزر و از جنوب به قره سو محدود است.
علی نظری افزود: از مجموع ۲۸۰ هزار هکتار اراضی فوق، بخشی از اراضی در سطح ۵۲ هزار هکتار به دلیل شدت ماندابی و آبگرفتگی به عنوان اراضی اولویت دار است.
وی اظهار کرد: در سفر هیأت دولت به گلستان اجرای طرح زهکشی برای ۲۲ هزار هکتار از مجموع ۵۲ هزار هکتار اراضی اولویت دار مصوب و با اجرای فاز دوم که عملیات اجرایی آن آغاز شده، تعهدات دولت به طور کامل محقق خواهد شد.
وی تصریح کرد: در این طرح تاکنون ۵۴۰ میلیارد ریال هزینه شده و برای فاز دوم که در سطح ۱۲ هزار هکتار هم که در محدوده شهرستان های بندرترکمن و آق قلا است هزینه ای بالغ بر ۵۹۰ میلیارد ریال برآورد می شود.
همچنین همزمان با این مراسم، عملیات اجرایی آب رسانی به شهرها و روستاهای نوار مرزی گلستان آغاز شد.
این پروژه آبرسانی، جمعیتی بالغ بر ۵۵۶ هزار نفر در چهار شهر گنبد، مینودشت، مراه تپه، گالیکش در شرق استان و ۱۳۰ روستای مرزی فاقد شبکه تأمین آب شرب را تحت پوشش قرار می دهد و نیاز آبی متوسط روزانه هزار و ۸۰۰ لیتر بر ثانیه را تأمین می کند.
اجزای این طرح شامل حفر و تجهیز ۲۰ حلقه چاه عمیق، اجرای ۵۶۰ کیلومتر لوله جمع آوری و انتقال آب، احداث مخازن ذخیره بتنی به حجم ۷۵ هزار و ۵۰۰ متر مکعب، احداث یک واحد تصفیه خانه به ظرفیت هزار و ۱۰۰ لیتر بر ثانیه، احداث ۱۱ ایستگاه پمپاژ و انتقال ۲۵ میلیون مترمکعب آب از سد نرماب برای جمعیت نقاط مرزی می باشد.
مخزن ۵۰ هزار مترمکعبی مینودشت که امروز عملیات اجرایی آن آغاز می شود بخشی از طرح آبرسانی به شهرها و روستاهای نوار مرزی است و با پیگیری های به عمل آمده مقدمات عملیات اجرایی تصفیه خانه پایاب سد با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی به روش bot با برآورد ۶۰۰ میلیارد ریال و هم اجرای اولویت های اول و دوم و سوم با برآورد ۹۰۰ میلیارد ریال با استفاده از تسهیلات بخش خصوصی داخلی به روش ماده ۵۶ قانون الحاق در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست