• تاریخ: 2020-12-14
  • شناسه خبر: 30478
  • 30 بازدید

آخوندمیرزاعلی:۴۷ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی گلستان هستند

ارکین نیوز- مدیرکل کتابخانه های عمومی گلستان گفت: با تاکید بر ضرورت اجرای فعالیت‌های تشویقی برای رونق کتابخوانی گفت: از مجموع جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفری استان فقط ۲.۵ درصد شامل ۴۷ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی هست ...

ارکین نیوز- مدیرکل کتابخانه های عمومی گلستان گفت: با تاکید بر ضرورت اجرای فعالیت‌های تشویقی برای رونق کتابخوانی گفت: از مجموع جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفری استان فقط ۲.۵ درصد شامل ۴۷ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.

آخوند عبدالحی میرزاعلی اظهار داشت: آمار پایین کتابخوانی و استقبال کم مردم گلستان از حضور در کتابخانه‌ها دلایل مختلفی از جمله تنوع نداشتن کتاب‌ها و به‌روز نبودن منابع کتابخانه‌های استان دارد.

وی با اشاره به روند کاهشی سرانه مطالعه در گلستان افزود: نرخ مطالعه مردم استان کمتر از یک ساعت در شبانه روز است که ایجاد زیرساخت‌های مناسب فرهنگی و دسترسی آسان به کتاب موجب افزایش آمار مطالعه در استان خواهد شد.

میرزاعلی با اشاره به نگهداری از ۷۰۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه های گلستان افزود: امسال بیش از ۶ هزار جلد کتاب جدید به منابع محتوایی کتابخانه‌های عمومی استان افزوده شد.

وی با اشاره به نبود کتابخانه عمومی سیار در گلستان افزود: راه اندازی کتابخانه های سیار می تواند فرهنگ مطالعه را در روستاها و مناطق حاشیه شهرها که دسترسی به کتابخانه دشوار است تسهیل کند. میرزاعلی با اشاره به کمبود فضای کتابخانه ای در گلستان ادامه داد: هم اکنون ۳۴ کتابخانه عمومی شهری، ۳۱ کتابخانه عمومی روستایی و ۱۲ کتابخانه مشارکتی در استان فعال است.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی گلستان افزود: ۳ شهر سنگدوین، دوزین و قرق کتابخانه عمومی ندارند که پیگیری برای راه اندازی کتابخانه در این مناطق جزو اولویت های نهاد کتابخانه‌های استان است. وی همچنین گفت: از مجموع ۳۱ کتابخانه روستایی گلستان ۳۰ مورد وقفی است/گلشن مهر