• تاریخ: 2015-10-25
  • شناسه خبر: 9761
  • 2,349 بازدید

یعقوب کر قهرمان آلیش جهان:ورزشکار حرفه ای دغدغه آب و نان دارد

ارکین نیوز-جوان است. وقتی با او حرف می زنی احساس می کنی همه عمرش را روی پاهای خودش ایستاده است. با اینکه امروز قهرمان جهان است اما هنوز با پراید زیر پایش مسافر کشی می کند و گاه گاهی در عروسی ها کشتی برگزارمی کند. درس می ...

ارکین نیوز-جوان است. وقتی با او حرف می زنی احساس می کنی همه عمرش را روی پاهای خودش ایستاده است. با اینکه امروز قهرمان جهان است اما هنوز با پراید زیر پایش مسافر کشی می کند و گاه گاهی در عروسی ها کشتی برگزارمی کند.

درس می خواند و هزینه زندگی متاهلیش را هم در می آورد. قرار است یک هفته دیگر فرزندش به دنیا بیاید. یعقوب کر، قهرمان جهان کشتی آلیش درمسابقات بیالیستوک لهستان صحبت هایش را آلیش شروع می کند:

کشتی آلیش شکلی از کشتی سنتی است که بیشتر در کشورهای آسیای میانه رواج دارد. در ایران هم مهد آن گلستان و خراسان شمالی است. این کشتی در ۵۴ کشور جهان به عنوان ورزشی رسمی شناخته می شود که البته بیشتر آن ها کشورهای آسیایی هستند. در گلستان هم دو تیم در سیمین شهر و ماروه تپه فعال هستند.

به گزارش سرو ،قهرمان کشتی جهان اما از زمان بازگشتش به ایران دیگر تشک کشتی را ندیده است. او می گوید: ما در سیمین شهر خانه کشتی کوجکی داریم که ۴ سال از افتتاح آن می گذرد. قبل از اعزام ما به لهستان ما و بچه های تکواندو با هم از آن استفاده می کردیم.

بعد از رفتن ما اما، تشک کشتی را جمع کردند و تاتامی به جای آن پهن شد. حالا که ما آمده ایم هم هرچه می گوییم تغییری ایجاد نمی شود. در حال حاضر من و دوستانی که با هم آلیش کارمی کنیم، فقط باشگاه بدن سازی می رویم.

قهرمان جوان ترکمن اما به واسطه افتخار و پیروزی که کسب کرده است چیزهایی هم درزندگی از دست داده است. برایمان تعریف می کند اما چندان گلایه ای ندارد. خودش می گوید: از هیچ کسی انتظاری ندارم. مسئولان اگر قولی بدهند هم که اجرا نمی کنند. سال قبل، شورای شهر و شهرداری گنبد از من خواستند تا در مسابقات آسیایی درتیم آنها شرکت کنم.

من مسابقات انتخابی تیم ملی را نرفتم. به من قول داده بودند که برایم کاری فراهم می کنند و من را جایی استخدام می کنند. مسابقات انجام شد و من طلای آسیایی را گرفتم. اما خبری از کار و استخدام نشد. گفتند که بودجه نداریم. هنوز هم خبری از من گرفتند. چون در مسابقات انتخابی تیم ملی هم شرکت نکرده بودم اسمم سال گذشته در بین تجلیل شدگان نبود. مسئولان فدراسیون هم گفتند تو از تیم گنبد به عنوان میزبان حضور داشتی.
b_0_0_0_10_images_IMG_20151012_090133
یعقوب دانشجوی دانشگاه آزاد تربیت بدنی است اما ترمی که گذشت را در دانشگاه هم نگذارند. خودش می گوید: به خاطر اردوی تیم ملی نتوانستم کار کنم و شهریه این ترم را نداشتم. پیش از ان هم با بعضی از استادهایم در این باره صحبت کرده بودم. اما یکی به من گفت ماهم بچه ها را اردو می بریم اما سر کلاس حاضر می شویم. فکر می کنم مسخره ام می کرد.

برای تامین شهریه دانشگاه کار می کنم. متاهل هستم و البته فرزند اولم هم یک هفته دیگر به دنیا می آید. با پرایدم آژانس کار می کنم. کشتی آلیش به شکل سنتی در عروسی های ما انجام می شود. در عروسی هایی که کشتی می خواهند کشتی می گیرم و هدیه آن عروسی ها هم کمک هزینه های زندگی ماست.

یعقوب کر، کشتی گیروزن هشتاد کیلوگرم کشتی سنتی آلیش در پایان گفت و گوی کوتاهش با سرو، می گوید: قهرمانان آلیش از فدراسیون کشتی حقوق ندارند. ورزش ما تا پیش از این زیر نظر فدراسیون انجمن های ورزشی بود.

اما به تازگی زیر پوشش فدراسیون کشتی قرار گرفته است. ما انتظار زیادی ازمسئولان نداریم. فقط شرایطی فراهم کنند که ورزش در حد حرفه ای برای جوانان با دغدغه آب و نان همراه نشود. شغلی داشته باشیم که بتوانیم جواب گوی زندگیمان باشیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست