• تاریخ: 2016-03-15
  • شناسه خبر: 15913
  • 1,569 بازدید

مصاحبه جالب با سردار آزمون: پیشنهاد اورتون انگلیس جدی نبود

ارکین نیوز-وقتی با بازیکن ترکمن فوتبال ایران صحبت می کنید متوجه خواهید شد او چقدر واقع بین است و آرمانگرایانه به زندگی نگاه نمی کند. او می گوید دوست داشته علی دایی امروز فوتبال ایران شود اما رسیدن به این مهم تلاش بسیاری ...

ارکین نیوز-وقتی با بازیکن ترکمن فوتبال ایران صحبت می کنید متوجه خواهید شد او چقدر واقع بین است و آرمانگرایانه به زندگی نگاه نمی کند.

او می گوید دوست داشته علی دایی امروز فوتبال ایران شود اما رسیدن به این مهم تلاش بسیاری لازم دارد. او سردار آزمون است؛بازیکنی که معتقد است اگر لژیونر نمی شد در مرکز توجه قرار نداشت.

در ادامه می توانید مصاحبه جالب سردار آزمون را بخوانید:

ابتدا به تو تبریک می گویم به خاطر بردی که شب گذشته مقابل زسکا به دست آوردید.

ممنونم،نمی دانید چه فضایی در استادیوم حاکم بود. واقعا جای همه خالی، بازی خیلی خوبی ارائه دادیم و برد خوبی هم مقابل زسکا به دست آرودیم.

اکنون با زسکا هم امتیاز هستید و تنها به دلیل تفاضل گل در رده دوم جدول قرار دارید.چقدر به قهرمانی روستوف امید هست؟

مربی ما یکی از بهترین های روسیه است و تیمی هستیم که شاید مانند زسکا و زنیت هزینه نکرده باشیم اما بازیکنان خوبی داریم. زسکا و زنیت بازیکنان گران قیمتی در اختیار دارند.تیم ما بازیکنان جوان زیادی دارد اما رابطه با تجربه ها با بازیکنان جوان بسیار خوب است و همه ما وقتی به درون زمین می رویم جانمان را وسط می گذاریم.نمی توانم قول بدهم که قهرمان می شویم،خیلی از تیم ها شانس قهرمانی دارند و هنوز ۹ یا ۱۰ بازی به اتمام لیگ مانده است.تیم ما،زسکا و زنیت جزو بخت های قهرمانی هستند.کار سخت است اما امیدواریم که کاپ قهرمانی را به دست آوریم.

به نظر می آید سال ۹۴ برای تو سال خوبی بود،این طور نیست؟

نه،اتفاقا سال سخت را پشت سر گذاشتم وی کی از تلخ ترین سال های زندگی ام بود.بهترین عموی دنیا و خیلی از نزدیکانم را از دست دادم. به همین خاطر ذهنم بسیار درگیر بود و باعث شد تا مصدومیت های زیادی گریبان گیرم شود.امیدوارم که سال ۹۵ بهترین سال زندگی ام شود،تلاش خود را بیش تر کرده ام و دوست دارم یکی از بهترین سال هایی که در فوتبال سپری می کنم همین سال ۹۵ باشد.

البته از نظر فوتبالی برای تو سال بدی هم نبود به هر حال ربا روستوف در جایگاه خوبی قرار دارید و در تمامی لیست هایی که از بهترین بازیکنان منتشر شده است نام تو قرار دارد.از بهترین های آسیا گرفته تا آماری که ورلد ساکر منتشر کرد و نام تو جزو ۵۰۰ بازیکن برتر فوتبال بود. تنها جایی که نامت را جزو بهترین های سال ندیدیم در نظر سنجی برنامه نود بود!از این موضوع ناراحت نشدی؟

خیر؛ زندگی من با یک نظر سنجی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.کلا نظر سنجی برنامه نود به گونه ای است که نمی توان از ان سر در آورد،خیلی عجیب و غریب است! شاید برخی روابط دوستانه در این نظر سنجی دخیل باشد. در هر حال این نظر سنجی را برنامه نود گذاشته بود،نه فدراسیون فوتبال. بنا براین دلیلی نداشت و ندارد که نسبت به آن واکنش نشان دهم. برای عادل فردوسی پور خیلی احترام قائل هستم اما اگر سایت فدراسیون این نظر سنجی را گذاشته بود،رسمی به شمار می آمد و آن زمان بود که من هم به این انتخاب ها واکنش نشان می دادم.

من با جهانبخش،حاج صفی و طارمی رفاقت نزدیکی دارم،شاید اگر با این ها هم رفیق نبودم عیلهشان حرف می زدم اما رفیق هستیم و رفیق ها باید پشت هم باشند.من هر کاری برای پیشرفت خودم و کمک به تیم ملی ایران از هیچ تلاشی دریغ نمی کنم و این مسائل خیلی برایم اهمیتی ندارد.

مهدی طارمی دوست نزدیک تو است،انتخاب او به حق بود؟

طارمی و رحمتی در دو تیم پر طرفدار بازی می کنند و محبوب هستند.پیش بینی می شد که این دو نفر آرای بیش تری را به خود اختصاص بدهند اما مهدی نباید به این چیز ها قانع باشد. نباید فکر کند حالا که بهترین بازیکن سال ۹۴ شده است همه چیز تمام شده باید تلاش خود را بیش تر کند تا همیشه بهترین باشد. جواد نکونام روزی به من گفت در مقابل خیلی از بازیکنانی که به فوتبال ایران و تیم ملی راه پیدا کردند و پس از مدتی نابود شدند استعداد تو صفر است.درست می گفت،تصمیمات غلط می تواند فوتبالیست را به نابودی بکشد. به مهدی تبریک گفتم اما امیدوارم روززهای خوبی در انتظار او باشد و روزی به فوتبال اروپا راه پیدا کند تا زندگی اش عوض شود.این را هم بگویم شاید اگر جهانبخش و حاج صفی هم بازیکن استقلال و پرسپولیس بودند آرای آنها بیش تر می شد.

بگذریم؛سردار خیلی ها معتقد هستند که سردار بازیکن ۹۰ دقیقه ای نیست و اتفاقا کم تز هم پیش می آید ۹۰ دقیقه بازی کنی.خودت هم این موضوع را قبول داری؟

بله،قبلا هم گفته بودم به خاطر مشکلی که بینی ام داشت نمی توانستم روی فیزیک خود کار کنم. البته این موضوع را به جز خانواده و مربی ام کسی نمی دانست بنابراین انتقاد ها به جا بود. حالا با جراحی که انجام دادم مشکلم رفع شده است و می توانم عضلاتم را تقویت کنم تا به بازیکنی ۹۰ دقیقه تبدیل شوم.

در طول سال ها بازیکنان زیادی بودند که به بهانه مشکل داشتن در تنفس و شکستگی،بینی خود را به دست جراحان سپردند و عمل زیبایی کردند. وقتی عکس تو را روی سایت ها دیدیم گفتیم الان بینی سردار هم عروسکی عمل خواهد شد اما این کار را نکردی،چرا؟

دلیلی نمی بینم پسرها ابرو بردارند و یا بینی خود را عمل کنند،البته در این باره هرکسی طرز فکر خود را دارد اما من می دانم اگر بینی ام را عمل زیبایی می کردم خانواده ام خیلی ناراحت می شدند. کوچک و بزرگ فرقی نمی کند اما فکر می کنم در شأن یک پسر نیست که این کار را انجام دهد. من باید به عنوان یک فوتبالیست برای جوانان کشورم الگو باشم. گفتم خانواده ام ناراحت می شدند اما واقعا خودم هم دوست نداشتم این کار را انجام دهم.

از این موضوع صحبت کردی که تو قرار است الگوی جامعه باشی اما برخی به تو انتقاد کردند که به همین خاطر نباید خالکوبی انجام می دادی.

نمی دانم برای چه این صحبت ها مطرح شد، فکر کنم برخی می خواستند خودشیرینی کنند یا من را وارد حاشیه کنند. بهتر است پیش از اینکه حرفی زده شود دوستان در مورد آن تحقیق کنند نه اینکه با دیدن یک عکس حرف هایی را به زبان بیاورند که شرم آور است. در روسیه همه می گویند شما ۲۵۰۰سال تاریخ و تمدن دارید. فرهنگ ما در خیلی از کشورها مثال زدنی است نباید آن را زیر سوال ببریم.

منظورت به برخورد برخی از مردم در اینستاگرام است؟

بله. موضوع خالکوبی یک مساله شخصی است اما ببینید مثلا من عکس یکی از بازیکنان روستوف را لایک می کنم که همسر او هم در عکس حضور دارد آن وقت برخی از مردم آن را پیدا می کنند و هزار و یک جور حرف بی ربط می زنند و کامنت هایی می گذارند که شرم آور است. این عده اصلا فکر نمی کنند که ممکن است من با این آدم ها چشم تو چشم شوم. دم آنهایی که احترام نگه می دارند و اظهار نظر بیجا نمی کنند گرم اما برخی ندانسته حرف هایی می زنند که من باید بعدا پاسخگو باشم.

تو جزو بازیکنانی بودی که به نشانه اعتراض از اینستاگرام خداحافظی کردی اما زودتر از همه اینستاگرام برگشتی و عکسی را منتشر کردی که مربوط به برد روستوف مقابل سووتوف بود. چرا طاقت نیاوردی؟

به خاطر هوادارانم به اینستاگرام برگشتم. آنقدر برایم دایرکت فرستادند که تصمیم گرفتم دوباره در اینستاگرام پست بگذارم. آخرین عکسی که من در اینستاگرام گذاشته بودم عکس سردار سلیمانی بود که برخی برای من هزار حرف درآوردند اما لحظه ای به این موضوع فکر نکردم که من واقعا به وجود افرادی مانند سردار سلیمانی افتخار می کنم. برخی فحش هایی می دهند که شرمم می شود آنها را بخوانم. اصلا پیش خود نمی گویند شاید خانواده من این کامنت ها و فحش ها را بخوانند. خواهرم به خاطر همین موضوع ها پیج اینستاگرام خود را پاک کرد. ادعای فرهنگ مان می شود و از لقب جهان سومی ناراحت می شویم اما به پیج یک فوتبالیست می رویم و هرچه از دهان مان در می آید به خواهر و مادر او می گوییم. امیدوارم آنهایی که فحش می دهند زمانی خودشان بچه دار شوند تا مادر من را وقتی به خاطر این فحاشی ها اشک می ریزد ببینند.هرچند وقتی به پیج برخی این افراد می روم می بینم بچه هم دارند. من جای بچه خیلی از اشخاصی هستم که به من در این اینستاگرام فحاشی می کنند. مگر ما فوتبالیست ها گناه کرده ایم. تنها کاری که انجام می دهیم فوتبال بازی کردن است، فکر نمی کنم لایق شنیدن این همه فحش باشیم.

اتفاقا زمانی که به اینستاگرام برگشتی و دوست داشتی شادی خودت را با مردم سهیم شوی، دیدم که برخی به جای تبریک، به تو گفته بودند چرا سر حرفت نماندی و به اینستاگرام برگشتی!

دقیقا اگر زیر آن عکس دوهزار کامنت برای من آمده بود در اکثر آن گفته بودند چرا به وعده خود عمل نکردی و دوباره پست گذاشتی؟ آن لحظه واقعا به فکر فرو رفتم.

از این مسایل بگذریم، سعید عزت اللهی در نیم فصل اول نمی توانست برای روستوف بازی کند و در این چند بازی از نیم فصل دوم هم بازی نکرده، دلیلش چیست؟

سعید بازیکن خوبی است اما اینکه چرا او بازی نمی کند را مربی می داند نه من. همیشه به او می گویم که نباید عجله کند.زمانی که من به فوتبال روسیه آمدم هم سن و سال سعید بودم و از نیمکت نشینی ناراحت می شدم اما خداراشکر که با صبوری الان جایگاه خوبی دارم.

با میلاد محمدی هم صحبت کرده ای؟

بله. دقیقا به میلاد هم گفتم عجله نکند. به او تبریک گفتم میلاد فوق العاده است. می دانم که در فوتبال روسیه پیشرفت می کند و قطعا حضور او برای تیم ملی ما مفید خواهد بود.

زبان روسی را یاد گرفتی؟

هنوز صددرصد نمی توانم حرف بزنم اما کاملا متوجه می شوم.

فکر می کنی چه زمانی به فوتبال ایران برگردی؟

فعلا اصلا چنین قصدی ندارم. در حال حاضر شرایط خیلی خوبی در روسیه دارم. می خواهم از اینجا به بالاترین سطح فوتبال برسم، جایی که از بچگی آرزو داشتم. البته برای لیگ ایران احترام زیادی قائل هستم اما فکر می کنم الان بهتر دیده می شوم. وقتی بازی های لیگ برتر را نگاه می کنم بدم نمی آید که در ایران فوتبال بازی کنم. شور و شوقی که میان مردم ایران است را بسیار دوست دارم.

قرمز یا آبی،گفت؟

هیچ کدام؛ هردو در قلبم هستند هر زمان در فوتبال ایران شاغل شدم نظرم را درباره استقلال و پرسپولیس خواهم گفت.

قبول داری اگر لژیونر نبودی اینقدر مورد توجه قرار نمی گرفتی؟

بله. کاملا قبول دارم به هرحال من در سپاهان هم حضور داشتم و فکر می کنم واقعا فوتبالم در حال نابودی بود. باورتان نمی شود مرا در رده جوانان هم بازی نمی دادند. فکر می کنم آن روزها خیلی حقم خورده شد. باشگاه سپاهان هیچ کاری برای من نکرد، نه پول به من دادند و نه اجاره خانه ام را پرداخت می کردند. رحیمی مدیرعامل وقت سپاهان قصد داشت قرارداد ۵ساله با من امضا کند این در حالی بود که به من بازی نمی دادند. یادم می آید برای یک بازی جزو ترکیب ۱۸ نفره قرار گرفتم. حسین پاپی به من گفت سردار حواست باشد اینها می خواهند تو را گول بزنند تا قرارداد امضا کنی، رحیمی انسان دروغگویی بود و به همین خاطر پیشرفت نکرد. آقای ساکت بسیار انسان صادقی بودند و فکر می کنم به همین دلیل در فوتبال جایگاه خوبی دارند. او هیچ وقت مرا گول نزد در حالی که رحیمی دقیقا سعی داشت این کار کند. اگر دقت کنید زمانی که رحیمی به سپاهان آمد شرایط از این رو به آن رو شد و دیگر هیچ چیز مانند زمان ساکت خوب نبود.

از امیر قلعه نویی هم گله ای داری؟

امیر قلعه نویی یکی از مربیان خوب فوتبال ایران است که من برای او احترام زیادی قائل هستم اما باید بگویم زیر دست او هیچ پیشرفتی نکردم. تنها کاری که انجام داد این بود که در دو بازی دوستانه مرا بازی داد اما مگر در بازی دوستانه فوتبال کسی به چشم می آید. بنابراین امیر قلعه نویی نمی تواند بگوید که مرا به فوتبال ایران آورده اگر در چند بازی رسمی به من بازی می داد آن زمان من می گفتم که مدیون قلعه نویی هستم. البته اگر او را ببینم دستش را می بوسم چون همانطور که گفتم احترام زیادی برایش قائل هستم. این را هم بگویم در دو بازی دوستانه ای که من بازی کردم به این خاطر بود که بازیکنان ملی پوش زیادی داشتیم و آنها خسته بودند بهتر است مردم را گول نزنیم و حرف راست را بر زبان بیاوریم. دم هواداران سپاهان گرم که آن زمان برای من سنگ تمام گذاشتند و همین الان هم معرفت خود را نشان می دهند. تکرار می کنم دلیل اصلی رفتنم از سپاهان رحیمی بود. انسانی مانند او را هرگز ندیدم. کار رحیمی واقعا زشت بود او بداند که خداوند جواب انسان های صادق را می دهد.

در فیلم هایی که از تو منتشر می شود می بینیم که با هواداران خود رابطه خوبی داری و مانند خیلی از فوتبالیست ها با آنها برخورد نمی کنی.

من در خانوادهای بزرگ شدم که همه ورزشی هستند. همیشه به من یاد دادند که خودم را نگیرم. البته زمانی که من شناخته شدم فقط ۱۸ سال داشتم و همین موضوع باعث شده بود که کمی خودم را گم کنم. (با خنده) چند بار خودم را گرفتم که هر بار هم خدا بلافاصله زد تو سرم. کارهایی انجام دادم که شاید درست نبود در حال حاضر روابط من با هوادارانم دو طرفه است. کسی که حرفه ای کار می کند دلیلی ندارد خودش را برای مردمی بگیرد که طرفدارش هستند.

این روزها بحث پیشنهاد اورتون به تو داغ است، خیلی از دوستداران تو به پیج فرهاد مشیری سهامدار ایرانی این باشگاه رفتند و از او خواستند که تو را به اورتون بیاورد.

از مردم خواهش می کنم که این کار را انجام ندهند زیرا این پیشنهاد فقط در حد حرف بود. نمی خواهم تهمت بزنم اما اینها کار مطبوعات است. پیشنهاد رسمی از اورتون ندارم اگر این پیشنهاد رسمی بود حتما خودم اعلام می کردم. بیش از این دوست ندارم درباره اورتون صحبت کنم.

خیلی از بازیکنان هم سن و سال تو می گویند مثلا می خواهیم علی دایی فوتبال ایران شویم. تو نیز این دیدگاه را داری یا دوست داری سردار آزمون فوتبال ایران باشی؟

برای علی دایی شدن باید خیلی تلاش کرد. قبلا من هم این حرف را می زدم و دوست داشتم علی دایی فوتبال ایران شوم اما فهمیدم خداوند به هرکس به اندازه ای که تلاش کند عزت می دهد. نمی خواهم علی دایی باشم دوست دارم هرچقدر تلاش می کنم همانقدر معروف شوم و پیشرفت کنم.

در سال ۹۴ به چیزهایی که می خواستی رسیدی؟

خیر. برای رسیدن به چیزهایی که در سر داشتم باید برنامه ریزی می کردم.

و در سال ۹۵ فکر می کنی چه جایگاهی خواهی داشت؟

هرچه خدا بخواهد همان می شود من سعی دارم برنامه ریزی برای سال ۹۵ داشته باشم و آن اجرایی شود. باید تلاش کنم. متاسفانه ما فوتبالیست ها فقط حرف می زنیم اما زمانی که وقت عمل کردن می رسد درجا می زنیم. امیدوارم در سال ۹۵ تلاش خود را بیشتر کنم و بتوانم برای خود و آبروی تیم ملی مثمرثمر باشم. خدا کند مردم کشورمان هم سال خیلی خوبی را پشت سر بگذارند، همگی سلامت باشند و غم نبینند.

راستی تو سوارکاری هم انجام می دهی. چند تا اسب داری؟

من ۸ فرشته دارم که دلم به آنها خوش است. آقای شکیب کسی است که شبانه روز از اسب هایم و کره هایشان مراقبت می کند. او همیشه می گوید روایتی وجود دارد که اسب ها از خدا می خواهند هر بلایی که قرار است برای صاحب مان نازل شود را بر سر ما بیاور. برای همین است که می گویم ۸ فرشته دوست داشتنی دارم که البته به زودی ۹ تا خواهند شد. البته من این موجودات دوست داشتنی را به اعضای خانواده ام هدیه داده ام و در حال حاضر ژیوانا و راتیکا اسب های خودم هستند.
ورزش۱۱

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست