• تاریخ: 2015-11-09
  • شناسه خبر: 10315
  • 552 بازدید

فوتوالی ؛ ورزشی خاص منطقه آق قلا با ۸۰ درصد هیجان

ارکین نیوز – ظاهرش شبیه سپکتاکر است، اما هیچ ربطی به آن ندارد. فوتوالی همان طور که از اسمش مشخص است از ترکیب والیبال و فوتبال به وجود آمده و بیشتر ورژن ساحلی اش رونق پیدا کرده. درواقع فوتوالی همان والیبال است که به ...

ارکین نیوز – ظاهرش شبیه سپکتاکر است، اما هیچ ربطی به آن ندارد. فوتوالی همان طور که از اسمش مشخص است از ترکیب والیبال و فوتبال به وجود آمده و بیشتر ورژن ساحلی اش رونق پیدا کرده. درواقع فوتوالی همان والیبال است که به جای دست با پا بازی می شود. قوانین مسابقه و زمین آن هم کاملا با والیبال یکسان است و با سه بازیکن در هر طرف زمین بازی می شود. بازیکن ها برای سرویس زدن یک تپه ماسه ای روی زمین درست می کنند. توپ را روی آن می کارند و سرویس می زنند. تیم حریف باید بتواند با حداکثر سه ضربه، توپ را در زمین طرف مقابل بخواباند.

در حالت کلی هم توپ در زمین هر تیمی که بخوابد یک امتیاز برای طرف مقابل ثبت می شود. البته همه چیز به این سادگی که روی کاغذ می خوانید، نیست. سختی و مشقت بازی کردن در یک تیم فوتوالی چندی برابر بیشتر از والیبال و فوتبال است. فقط کافی است به این فکر کنید که قرار است روی یک توردومترو ۲۰ سانتیمتری با پا اسپک بزنید. با همه اینها اما این رشته برای بسیاری از فوتبالیست ها جذاب است و در کنار کارشان به عنوان تفریح یا تمرین، فوتوالی کار می کنند. از چهره هایی مثل روماریو و فان باستن گرفته تا تیری هانری و مسی و لمپارد.

همان طور که قابل حدس زدن است، برزیلی ها این روزش را کشف کردند. جوان های دیروز و پیرمردهای امروز برزیلی، وقتی که داشتند کنار ساحل والیبال بازی می کردند و سرخوش بودند، دلشان خواست برای تنوع و تفریح به جای دست از پایشان کمک بگیرند. این شوخی بامزه شان کم کم بین خودشان جا افتاد و آن قدر جدی گرفته شد که جای خالی فدراسیون را برایش حس کردند.

به خاطر همین دست به کار شدند و ۳۴ سال قبل رسما برای ورزش ابداعی خودشان فدراسیون تاسیس کردند. بقیه کشورها هم به تدریج به فوتوالی روی خوش نشان دادند. البته ایران خیلی دیر و چهار سال پیش به فکر ایجاد انجمن افتاد. با این حال اما این رشته در ایران فعال است و حدود ۲۴ تیم مختلف در مسابقات آن شرکت می کنند. پارسال برای اولین بار در مسابقات آسیایی هم شرکت کردند و دوم شدند.
فوتوالی به خاطر ساحلی بودن و شرایط خاص آن، تیم بانوان ندارد و تمام تمرکز روی تیم مردان است که قرار است امسال هم در مسابقات ویتنام شرکت کند. بازیکنان فوتبال مثل کیانوش رحمتی، هافبک تیم سایپا یا منصور تنهایی، بازیکن تیم مس کرمان هم ستاره های فوتبالی ای هستند که به صورت حرفه ای فوتوالی کار می کنند.
اما منطقه طلایی آن در گرگان و به ویژه آق قلا قرار دارد و با ۸۰ درصد هیجان جزو ورزش های هیجانی است .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست