• تاریخ: 2016-06-08
  • شناسه خبر: 18397
  • 534 بازدید

عبدا..شایسته: اگر حامی مالی پیدا نشود مجبور به فروش امتیاز تیم شهدا آق قلا هستیم

ارکین نیوز-می‌توان گفت که نامش با فوتبال پایه استان عجین شده است. سال‌هاست که به تربیت فوتبالیست‌های نونهال استان مشغول است و در این راه نیز به همراه نماینده استان عناوین متعددی را کسب کرده است. این مربی فوتبال پایه استا ...

ارکین نیوز-می‌توان گفت که نامش با فوتبال پایه استان عجین شده است. سال‌هاست که به تربیت فوتبالیست‌های نونهال استان مشغول است و در این راه نیز به همراه نماینده استان عناوین متعددی را کسب کرده است.

این مربی فوتبال پایه استان «عبدالله شایسته» سرمربی تیم فوتبال نونهالان استیل البرز آق‌قلا و تیم بزرگسالان شهدای آق‌قلا است. وی که چندی قبل برای دومین سال پیاپی توانست جزو بهترین مربیان فوتبال پایه قرار بگیرد. به این منظور گفت‌وگویی را با این مربی فوتبال تدارک دیدیم که تقدیم حضورتان می‌کنیم.

@ از چه زمانی شروع به کار مربیگری کردید؟

۲۵ سالی می‌شود که مربیگری را آغاز کرده‌ام. اواخر دوران بازی فوتبال با شرکت در کلاس‌های مربیگری توانستم مدارک لازم را کسب کنم. در مدارس فوتبال شهرستان و تیم آموزشگاه‌ها مربیگری کردم. همچنین مربیگری تیم بزرگسالان شهرستان را نیز برعهده داشتم.

@ چه عناوینی در این مدت کسب کرده‌اید؟

بیشتر عناوینی که در این مدت با تیم‌های خودم کسب کردم به رده نونهالان برمی‌گردد. هرچند کسب مقام در مسابقات کشوری دشواری خاص خودش را دارد ولی تاکنون توانسته‌ام ۲ مقام اولی نونهالان کشور، یک مقام سومی نونهالان و همچنین یک مقام سومی آموزشگاه‌های کشور را به‌دست آوردم.

@بهترین خاطره‌ای که از دوران مربیگری خود دارید، چیست؟

همیشه کسب عنوان قهرمانی شیرین است. سال گذشته با تمرینات سختی که بازیکنانم پشت سر گذاشتند، توانستیم با اقتدار تمام قهرمان لیگ برتر نونهالان کشور شویم که بسیار خوشحال شدم. البته برای یک مربی حضور شاگردش در سطوح بالای فوتبال هم بسیار خوشحال‌کننده است از جمله سردار آزمون مدتی زیرنظر من تمرین کرد. کمال نیک خوی سید که سال آینده با ماشین سازی تبریز در لیگ برتر شرکت خواهد کرد.

@ تلخ‌ترین خاطره ورزشی شما چیست؟

سال ۸۵ در نیمه نهایی لیگ نونهالان برابر فولاد خوزستان بازی را که برده بودیم، واگذار کردیم و به رده‌بندی رفتیم و سوم ایران شدیم. این مقام در حالی کسب شد که شایستگی قهرمانی را هم داشتیم و این اتفاق خیلی برای من سخت بود.

۲ سال پی‌درپی است که عنوان مربی برتر فوتبال پایه را کسب می‌کنید. دلیل این موفقیت چه می‌تواند باشد؟

دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. امتیاز بیشتری برای کسب این عنوان ملاک قرار می‌گیرد. فکر می‌کنم کسب ۲ عنوان اولی و دومی تیم آموزشگاهی تحت سرمربیگری من در مسابقات استان، فعالیت مستمر در مدارس فوتبال و همچنین بزرگ‌ترین عامل هم می‌تواند حضور در لیگ برتر نونهالان کشور باشد که هر سال حداقل جزو ۸ تیم برتر نهایی لیگ قرار گرفته‌ایم.

@چه سختی‌هایی را پشت سر گذاشتید؟

بیشترین سختی که یک مربی تحمل می‌کند اداره تیم با وجود نداشتن بودجه و حامی مالی است. وقتی می‌بینم که تیم‌هایی از استان‌های دیگر با قدرت پول افتخار کسب می‌کنند. ولی تیم‌های ما با وجود داشتن استعداد سرشار فقط به‌دلیل بی‌پولی نتوانند موفق شوند، بسیار برای من سخت و دردآور است. تیم بزرگسالان شهدای آق‌قلا که در لیگ دسته ۳ شرکت می‌کند با مشکل حامی مالی روبه‌رو است و به احتمال بسیار اگر حامی مالی پیدا نشود مجبور به فروش امتیاز تیم هستیم. همچنین بی پولی سبب می‌شود استعدادهای فوتبال استان در یک حد بمانند و زمانی که باید از آنها بهره بگیریم شاهد خاموشی آنها شویم.

@ خانواده‌ها چه تاثیری بر ادامه دوران فوتبالی فرزندان خود دارند؟

تاثیر خیلی مهمی دارند. به عنوان مثال اگر سردار آزمون توانست موفق شود، پدری داشت که مانند کوه پشت استعداد پسرش ایستاد و فرزندش را حمایت کرد. چند نمونه مانند سردار آزمون در فوتبال استان داشتیم و داریم. ولی متاسفانه حمایتی از این بازیکنان نمی‌شود و وقتی این موارد را می‌بینید بسیار ناراحت‌کننده است و فقط می‌توان افسوس خورد.

@ چه راه حلی برای دیده‌شدن امثال سردار آزمون در فوتبال استان وجود دارد؟

یک خانواده روستایی با وجود مشکلات مالی برای شرکت فرزندش در تمرینات باید هزینه ایاب و ذهاب را تامین کند. تا مدتی این هزینه‌ها تامین خواهد شد و چون برای نتیجه گیری در فوتبال پایه باید صبور بود، متاسفانه این صبر در بین خانواده‌ها کم است. باید بازیکنان تامین و مورد حمایت قرار بگیرند.

@فوتبال پایه استان خیلی خوب است ولی در بزرگسالان موفق نیستیم. دلیل آن چیست؟

درست است فوتبال پایه ما خوب است ولی به عقیده من فوتبال بزرگسالان استان نیز خوب است. اگر به تعداد بازیکنان حاضر در لیگ‌های کشوری نگاه کنید متوجه می‌شوید که استان از نظر فنی به راحتی می‌تواند یک تیم در حد لیگ یک کشور داشته باشد. اما از نظر مالی فوتبال استان مشکل دارد و این دلیل عدم موفقیت تیم‌های استان در رده‌های بالاتر است. اگر پول به فوتبال استان تزریق شود شک نکنید که فوتبال کشور از توانایی بازیکنان گلستانی حیرت زده خواهد شد و تمام تیم‌ها از گلستانی‌ها استفاده خواهند کرد.

@ استان برای خروج از این شرایط باید چه اقدامی انجام دهد؟

شاید بگویید زیاد به پول اهمیت می‌دهم. ولی بار دیگر می‌گویم تا پول در فوتبال استان تزریق نشود موفقیت دور از ذهن خواهد بود. به عنوان مثال برای شرکت در مسابقات لیگ باید به شهر‌های مختلف سفر کنیم پس به اتوبوس نیاز داریم. اما یک اتوبوس برای عزیمت تیم مبلغ ۲۰ تا ۳۰ میلیون ریال طلب می‌کند.

@ آیا با نداشتن این مبلغ می‌توان در بازی‌ها شرکت کرد؟

شاید یک یا ۲ بازی بتوان تحمل کرد ولی ادامه‌دار نخواهد بود. به عقیده من استان‌هایی مانند اصفهان، آذربایجان، خوزستان و غیره که در فوتبال موفق شده‌اند استانداری ورزشی داشته‌اند. استاندار در راس مدیران اجرایی استان قرار دارد و تا زمانی که استاندار از ورزش و بالاخص فوتبال حمایت عملی نکند، قادر نخواهیم بود یک حامی مالی قوی در ورزش داشته باشیم.

@سخن آخر؟

هدف همه ما موفقیت ورزش استان است که امیدوارم با رفع موانع موجود پیش راه موفقیت ورزش که استان و به ویژه فوتبال، جوانان استان بتوانند با استان‌های دیگر رقابت کنند و توانایی‌های خود را به رخ همگان بکشند/همشهری

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست