• تاریخ: 2015-03-15
  • شناسه خبر: 2444
  • 2,030 بازدید

سخاوت: میدان سوارکاری فقط خط پایان نیست ، تمام زندگیست…

ارکین نیوز:فرزادطریک- بدنبال اتمام مسابقات سال ۱۳۹۳ ، سراغ یکی از مربیان جوان و خوش اخلاق میادین آقای ضیاالدین سخاوت آمدیم و گفتگوی صمیمانه ای را انجام داده ایم که گزیده ای از این مصاحبه را در ذیل قرار میدهیم. #طبق عرف گ ...

46363977032043361391
ارکین نیوز:فرزادطریک- بدنبال اتمام مسابقات سال ۱۳۹۳ ، سراغ یکی از مربیان جوان و خوش اخلاق میادین آقای ضیاالدین سخاوت آمدیم و گفتگوی صمیمانه ای را انجام داده ایم که گزیده ای از این مصاحبه را در ذیل قرار میدهیم.

#طبق عرف گفتگوها در ابتدا خودتون رو معرفی کنید…

ضیاالدین سخاوت هستم فرزند عبیدالله سخاوت، ۲۴ ساله ساکن روستای قلعه قالجلر از توابع بندرترکمن

#از چه زمانی وارد دنیای اسبدوانی شدید…

دقیق یادمه ، تازه میتونستم راه برم که پدرم منو میبرد اسبدوانی، حتی در آن سن و سال مسابقات رو تو تهران هم تماشا میکردم و حضور داشتم. ولی دنیای اسبدوانی از زمانی برایم شیرین تر شد که در سیزده سالگی هم مالک اسب شدیم و هم مربی. نام اسبمونم گل افشان بود، درواقع مربیگری را پدرم از همان سال با اسب خودمون شروع کرد
11955

#زیر نظر کدام مربیان کار کردی؟

مدتی در اکیپ نصرت الله خوجملی(کاکاخوجه) و اراز زارعی بودم و نزدیک دوسال نزد استاد احمد ایری شاگردی کردم. چندین سال هم است که به کمک پدر بزرگوارم توانستم کارت مربیگری را بگیرم و انشالله از سال جدید اسبها را با نام خودم روانه میدان خواهم کرد.

#یکی از خاطرات تلخی که میتوانیم به جرات یادکنیم؛ سرنگون شدن اسب پرپا۲ در چند قدمی خط پایان بود…

بله، یکی از بدترین خاطرات اسبدوانی من و پدرم افتادن پرپا۲ بود بقول پدرم که اون موقع ازش مصاحبه کردند گفت: فقط خواست خدا بود یعنی همان تقدیر الهی. اسبمون اونروز کاملا آماده بود ولی قسمت این طور بوده..

#از شیوه سوارکاری کدوم چابکسوار بیشتر خوشت میاد و بنظرت پدیده سوارکاری امسال کی بود؟

ستار مهرانی یک اعجوبه در سوارکاریست و نیازی به صحبت درباره ستار نیست ، بعد اون خودم از کمال دلیجه عطا بیشتر خوشم میاد. حرف از پدیده شد، لازم است بگم که جوانانی که بعنوان پدیده معرفی میشوند نباید خودشون رو گم کنند و نیاز به یک برنامه سلامت و تغذیه خاص دارند که با بکار گیری یک مدیربرنامه قطعا مسیر پیشرفتشان هموارتر خواهد شد. از نظر من بنیامین جرجانی پدیده امسال هست.
14033

#نظرت درباره آیین نامه جدید مسابقات و کاهش ۱۵درصدی جوایز (از ۴۵% به ۳۰%) چیه؟

آیین نامه جدید علاوه بر این مورد در بندهای دیگر نیز دارای ایراداتی است، ولی اینکه سهم مربیان را کم کنند بنده خودم بعنوان مربی همچون مربیان دیگر معترضم و قطعا پیش از آغاز مسابقات بهاره نامه ی خودمان را به فدراسیون ارسال خواهیم کرد. با این ۳۰% از چندرغاز جایزه باید خرج خونه ، خرج خودمون، حق الزحمه کارگران و… را باید جمع جور کنیم. خود مسئولان انگار با این عمل میخواهند مربیان به راه های نادرست کشیده شوند. حالا خدا کریم است.

#یک سوال خارج از گود؛ اگر وارد دنیای اسبدوانی نمیشدی دوست داشتی چکاره بشی؟

قبلا فوتبال بازی میکردم، دوست داشتم ادامه بدم ولی کشش و جذبه اسبدوانی و همچنین عشق به این موجود نجیب این اجازه رو به من نداد.

#در حال حاضر اسبهایتان را برای مسابقات پیش رو آماده میکنید؟

بله، هم اکنون برای آشنایی اسبهایمان با شرایط جوی گنبد در روستای قزاقلی در نزدیکی این شهر مستقر هستیم و خدارو شکر وضعیت اسب ها مطلوب است و با توکل به خدا نتایج زحماتمان را خواهیم گرفت.

* اسپید هورس : افسانه

* مربیگری : سخت ولی شیرین

* اسب : نجیب به معنای واقعی

* خدا : شاهد و ناظر

* پدر و مادر : بزرگترین نعمت الهی

* میدان سوارکاری : خانه دوم

#و اما می رسیم به چالش برانگیزترین سوال؛ مقوله دوپینگ…

چی بگم والا ، من خودم یک باوری دارم که اگه دوپینگ نکنی ، جواب مثبت نمیاد. مگه اونایی که تو آزمایشگاه هستند چه پدرکشتگی با ما دارند؟ در شرایط عادی هر آمپولی درصد کمی مورفین وجود دارد. قبلا در آزمایشگاه دوبی تا ۱۰% مورفین در نمی آورد ولی الان در آزمایشگاه ترکیه میگه تا ۲ یا ۳ درصد در میاره. ما مربی ها هم اطلاع چندان دقیقی از آمپول ها نداریم اگه یک جلسه توجیهی درباره آمپول ها بگذارند بهتر خواهد بود و در کل نباید به آزمایشگاه شک بکنیم.

#در خواستی که از مسئولان داری…

الان مربیان برای مسئولان هیچ ارزشی ندارند ، تو گرما و سرما یک سایبان ندارند تا زیرش لااقل استراحت کنند. اصلا مربیان جایگاهی در اسبدوانی ندارند. بیمه هم که نیستیم.

#و در آخر اگر سخنی بوده که نگفته باشید…

از شما آقای طریک تشکر میکنم که افتخار مصاحبه رو به من دادید. حرف خاصی ندارم فقط از مسئولان خواهشمندم برای مربیان ارزش قائل بشوند.

(ممنون از آقای سخاوت عزیز و آرزوی موفقیت در تمامی مراحل زندگی و انشا..هیج مشکلی برای چابکسواران پیش نیاید)
یل یالی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست