• تاریخ: 2015-05-04
  • شناسه خبر: 3716
  • 2,618 بازدید

رحمان رئوفی بازیکن تیم ملی ایران :به خداحافظی از والیبال ساحلی فکر نمی کنم!

ارکین نیوز:رقیه مسلمی پورـ دومین تجربه والیبال ساحلی ایران در تور جهانی با نام او و «بهمن سالمی» رقم خورد. در اولین رنکینگ والیبال ساحلی ایران که ماه گذشته از سوی فدراسیون والیبال اعلام شد نام «سالمی» و او در صدر قرار گر ...

images (17)
ارکین نیوز:رقیه مسلمی پورـ دومین تجربه والیبال ساحلی ایران در تور جهانی با نام او و «بهمن سالمی» رقم خورد. در اولین رنکینگ والیبال ساحلی ایران که ماه گذشته از سوی فدراسیون والیبال اعلام شد نام «سالمی» و او در صدر قرار گرفت.
حالا او و نفر اول رنکینگ کشور را بهترین زوج والیبال ساحلی ایران می دانند؛ زوجی که تیم ملی الف ایران را در میادین آسیایی و جهانی تشکیل می دهند و ظاهراً قصد ندارند به این زودی جای خود را به ساحلی بازان دیگر ایران بدهند. صحبت از بازیکنان ساحلی باز گلستان است؛ بازیکنانی که مدتهاست حرف اول تیم ملی والیبال ساحلی ایران را می زنند و مدعیان جایگزینی شان مدتهاست پشت خط تیم ملی الف ایستاده اند.
آنها پس از کسب عنوان سومی دومین مرحله تور آسیا و اقیانوسیه در تایلند، هفته گذشته از تور جهانی چین بازگشتند؛ رقابت هایی که در آن علی رغم غلبه بر تیم ملی کانادا حریف سوییس با تجربه نشدند تا از راه یابی به جدول اصلی تور جهانی بازمانند.
این مجال را به «رحمان رئوفی» اختصاص دادیم؛ بازیکن ۳۷ ساله گنبدی که پس از سال ها توپ زدن در سالن های والیبال، دنیای تازه ای را در قهرمانی با والیبال ساحلی شروع کرده است، بازیکنی که معتقد است بدون توجه به شناسنامه اش، تا زمانی که آمادگی بدنی مطلوبی برای توپ زدن در ماسه داشته باشد دست از سر والیبال ساحلی برنمی دارد.

#به خصوصیات اخلاقی یارم اهمیت می دهم
در هر تیم باشگاهی که توپ زده، لیگ برتری بودند؛ پرسپولیس تهران، لوله سازی اهواز، ارومیه، قند شیروان، بانک صادرات مشهد، بیم مازندران، بانک کشاورزی تهران، گل گهر سیرجان، نئوپان، هاوش و هوادارانشان، همه از بازی هایش خاطره دارند.
سال های حضورش در این تیم ها و کوله بار تجربه ای که به همراه دارد توانمندی بالایش را امروز در والیبال ساحلی به نمایش درآورده است تا مانند بازیکنانِ در اوج، حتی در ۳۷ سالگی نیز توان توپ زدن های عالی و بازی هوشیارانه ای داشته باشد.
«رحمان رئوفی» علاوه بر فعالیت های باشگاهی، در سال های ۷۴ و ۷۵ با عضویت در تیم ملی والیبال جوانان ایران به مقام سومی باشگاههای آسیا نیز دست پیدا کرد. او حالا یکی از باتجربه ترین های والیبال ساحلی ایران است و از آن دست بازیکنانی که ادعا می کند به شدّت از این رشته لذت می برد.

«رحمان» بیش از ۱۲ سال تجربه حضور در تیم ملی ساحلی کشور را دارد و به همراه تیم ملی ایران، چندین عنوان قهرمانی، نایب قهرمانی و سومی را در مسابقات و تورهای آسیا به دست آورده است. با زوج هایش ابراهیم سن سبلی، رضا نائینی، عظیم جزیده و بهمن سالمی کار کرده و حساسیت زیادی در انتخاب یار خود در زمین بازی دارد؛
«به خصوصیات اخلاقی یارم در تیم اهمیت می دهم و به آن توجه زیادی دارم. بازی ساحلی خیلی سخت است؛ فقط دو بازیکن هستند که از ابتدا تا انتهای بازی در زمین حضور دارند و ذخیره ای هم برایشان وجود ندارد. در تیم ساحلی دو بازیکن یکی می شوند و ضعف های یکدیگر را نیز پوشش می دهند. بنابراین دو بازیکن فشار زیادی را تحمل می کنند و اگر نتوانند با یکدیگر همخوانی داشته باشند امتیازات زیادی را نیز از دست خواهند داد.»

#دل کندن از والیبال ساحلی سخت است
با توانمندی بالای فنی اش، تا دو سال پیش نیز در تیم های سالنی توپ می زد اما حالا حضور در تورهای مختلف، حتی فرصت فکرکردن به والیبال در سالن را از او سلب کرده است. برای او خداحافظی از والیبال ساحلی آنقدر سخت است که دوست ندارد حتی به آن فکر کند؛ «تا زمانی که از نظر آمادگی و قوای جسمانی، بدنم جواب دهد توپ می زنم.
به خداحافظی از والیبال ساحلی فکر نمی کنم چون دل کندن از این ورزش برایم سخت است. وقتی بازیکنی چون پرویز فرخی با ۴۷ سال سن برای تیم ملی بازی کرده است، پس من هم می توانم.» به نظر می رسد جذابیت های خاص والیبال ساحلی انگیزه او را برای ماندن در این رشته بیشتر کرده است؛ «برای من والیبال ساحلی جذابیتی به مراتب فراتر از والیبال سالنی دارد.
همه می دانند که والیبال ساحلی رشته ای سخت است چون فشار بازی روی دو بازیکن بوده و بازی در ماسه نیز سنگین است اما انجام مسابقه در فضای باز با زیبایی هایی که طبیعت و ساحل دارد خیلی جذاب تر از رقابت در فضای بسته و محدود سالن است.»

#مسئولان والیبال ساحلی را ورزش تفریحی می بینند
«رحمان رئوفی» این هفته از رقابت های تور جهانی چین بازگشته است. او و «بهمن سالمی» که بهترین زوج ساحلی ایران هستند در این تور که دومین تجربه ساحلی ایران نیز به شمار می رود، پس از شکست دادن تیم کانادا حریف سوییس نشدند تا به جدول اصلی راه یابند؛ «بازی با کانادا را در شرایطی بردیم که ست اول را واگذار کرده بودیم اما در ست دوم با شناختی که از شیوه بازی آنها به دست آوردیم توانستیم نتیجه را به سود خودمان تمام کنیم.

سوییس تیمی بود که در تور جهانی گذشته، مقام پنجم را به دست آورده بود اما ما شناخت خوبی از این تیم نداشتیم. با این حال علی رغم واگذارکردن گیم اول، گیم دوم را از حریف گرفتیم و با بازی نزدیک در سه پوئن پایانی نتیجه را واگذار کردیم.»
«رئوفی» تجربه بالای حریف را عامل برتری آنها می داند؛ « ما از نظر فنی کمتر از آنها نبودیم اما تجربه بالای حضور آنها در تورهای مختلف جهانی باعث اعتمادبنفس خوب و آمادگی روانی بهتر آنها نسبت به ما شد.» او به خلق شگفتی والیبال ساحلی ایران در تور آسیا و تأثیر آن بر روحیه ساحلی بازان کشور اشاره می کند؛
«وقتی تیم ملی با ترکیب پرویز فرخی و آق محمد سلاق توانست تیم قدرتمند چین را شکست دهد بازیکنان دیگر انگیزه زیادی برای شکست دادن رقبای قدر به دست آوردند. حالا ساحلی ایران در آسیا مدعی بزرگی است و نگاه به والیبال ساحلی کشور ما هرگز مانند گذشته نیست.»
او برای مدعی شدن ساحلی ایران در جهان معتقد است ابتدا مسئولان باید این ورزش را بیشتر بشناسند و با آن همراه شوند؛ «اگرچه اوضاع والیبال ساحلی ایران خیلی از قبل بهتر شده است اما هنوز هم بسیاری از مسئولان والیبال ساحلی را یک ورزش تفریحی می بینند این در حالی است که تیم های ساحلی دنیا با آنکه دو بازیکن دارند اما بیش از ۷ نفر مربی و متخصص در مسابقات همراه دارند.»
گلشن مهر

  • خداوردی طعنه - 2015-05-06 در 8:39 ق.ظ

    امیدواریم که:رحمان رئوفی وبهمن سالمی.بتوانند مثل آق محمد سلاق وپرویز فرخی سالیان متمادی در کنار هم بازی کنند وافتخاراتی مثل حضور در المپیک ریو ۲۰۱۶برزیل را کسب کنند.انشاالله/

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست