• تاریخ: 2015-06-16
  • شناسه خبر: 4987
  • 1,026 بازدید

داستانهای یک اسب قهرمان

ارکین نیوز-هر قهرمانی رنگ و بوی خودش را دارد؛ من اگر هزار بار هم قهرمان شوم، باز از قهرمانی بعدی خوشحال میشوم. سوارکار و اسب قهرمان با صدای جمعیت اوج میگیرند؛ پژواک صدای جمعیت در دشت پراکنده میشود، هرکس از دور این همهمه ...

کورس+گنبد+کاووس+(2)
ارکین نیوز-هر قهرمانی رنگ و بوی خودش را دارد؛ من اگر هزار بار هم قهرمان شوم، باز از قهرمانی بعدی خوشحال میشوم.

سوارکار و اسب قهرمان با صدای جمعیت اوج میگیرند؛ پژواک صدای جمعیت در دشت پراکنده میشود، هرکس از دور این همهمه را بشنود، میفهمد که اسبها در پیچ آخر کورس قرار دارند. اینجاست که سوارکار و اسب تمام تلاش خود را میکنند که از خط سفیدی که روی خاکهای نرم کشیدهاند، رد شوند. اسبی که قهرمان میشود، گروهی را خوشحال میکند و گروهی را مغموم و ناراحت؛ این را میشود از روی برگهای که در دست همه کسانی که برای دیدن کورس گنبد آمدهاند، مشاهده کرد.پیشبینی جمعیت شاید با اسبی که قهرمان شده، برابری نکند اما وقتی تماشاگران همگی اسم یک اسب را در ۲۰۰متر آخر صدا میزنند، معنیاش این است که اکثریت خواهان برنده شدن او هستند.
کورس+گنبد+کاووس+(5)
ینجا گنبد کاووس است و هفته قهرمانی کورس اسب سواری؛ از میانه فروردین تا اواسط خرداد، فصل بهاره کورس گنبد هر پنجشنبه و جمعه برگزار میشود. گنبد، پایتخت اسب ایران است؛ بهترین کورس اسب سواری ایران در این شهر برگزار میشود؛ شاید دوستی و رفاقت اسب و ترکمنها، بیش از هر چیزی انحصار میادین کورس اسب سواری را به آنها داده است؛ در شهرهای دیگر، صفاییه یزد و نوروز آباد تهران، کورسهای متمرکز نیز برگزار میشود اما ترکمن صحرا با ۳میدان گنبد کاووس، بندر ترکمن و آق قلا در بیش از ۹ماه سال، کورس برگزار میکند.
کورس+گنبد+کاووس+(6)
@داستان فرهاد قائمی و اسبش
اگر صبح زود از جاده گرگان به سمت آق قلا و گنبد کاووس بروید، در دوطرف، دشتی وسیع قرار دارد که بیش از هر چیز، اسبهایی است که به تمرین میروند. مرد ترکمن و اسب با هم دوستی عمیقی دارند. یکی از این مربیان، حاج رشید ایری است. صورتش آفتاب سوخته است و قدش کوتاه اما چهارشانه است؛ خونگرم است و میخندد؛ او فرگوسن مربیان اسبدوانی ایران است. در جوانی سوارکاری ماهر و قهرمان و بعد مربی با دانشی است که اسب هایش بیش از ۱۰۰مقام قهرمانی را در مسابقات مختلف کورس گنبد و شهرهای دیگر کسب کردهاند. رشید ایری در هفته قهرمانی ۲اسبش یکی قهرمان شد و دیگری نایب قهرمان، او میگوید:« هر قهرمانی رنگ و بوی خودش را دارد؛ من اگر هزار بار هم قهرمان شوم، باز از قهرمانی بعدی خوشحال میشوم. » در این هفته اسبهای معروف «ریو» باز هم در کورسهای خود شاهکار کردند. در کورس چهارم هفته قهرمانی اسب «ریو چندو» کهزاده سیلمی معروف و بزرگ سامردولدرومز و مادیان ریو تاپ بود با سوارکاری یاسر جورجانی، توانست زودتر از رقبای خود به خط پایان برسد و مقتدرانه مقام قهرمانی را از آن خود کند. در این کورس البته ۲اسب دیگر ریوها هم حضور داشتند که یکی از آنها سوم شد و دیگری که متعلق به فرهاد قائمی بازیکن تکنیکی تیم ملی والیبال ایران است به مقام چهارمی رسید. «ریو منتورا» همان اسبی است که پاییز سال پیش پس از موفقیتهای تیم ملی والیبال در لیگ جهانی به فرهاد قائمی هدیه داده شد. قائمی خودش ترکمنزاده است و با اسب بیگانه نیست. پدر و پدربزرگش از مالکان اسب در گذشته بودند و حالا فرهاد نیز با هدیهای که از دوست قدیمی پدرش حمید رادان گرفته، یکی از مالکان اسب است. جالب اینکه قائمی در مسابقات لیگ جهانی در روسیه پیگیر اسبش هم بوده و آنلاین نتیجه کورس را پی میگیرد. او بعد از مسابقه به خبرنگار همشهری گفت:« اگر خوب استارت میزد، میتوانست مقام بیاورد.ولی من بسیار به آینده امیدوارم.»
کورس+گنبد+کاووس+(4)
در کنار مربی، سوارکار و اسب اما مالک اسب برنده اصلی است. هفته قهرمانی کورس بهاره در کنار جذابیتهای بسیاری که دارد، هفته مالکان هم هست. حمید رادان از مالکان بزرگ اسب در ایران برای اصلاح نژاد اسب در ایران بسیار تلاش میکند. از ۳اسب متعلق به او در هفته قهرمانی ۲اسب اول و دوم شدند. وی میگوید: «کورس بهاره از این جهت مهم است که در واقع اسبهای ۲ساله که تاکنون کورسی را ندیدهاند در مسابقات شرکت میکنند. اهمیت این کورسها بهخاطر این است که عیار این کرههای ۲ساله مشخص میشود تا در مسابقات بعدی مورد توجه قرار بگیرند.» او معتقد است که تمرکززدایی میتواند به اسبدوانی ایران کمک کند:« هر چه کورس در اقصی نقاط ایران بیشتر باشد، نشان میدهد که اسبدوانی رشد کرده. کورس گنبد هم بهدلیل شکوه و عظمتی که دارد بهعنوان پایه و ارزش همه کورسهای کشور مورد توجه قرار میگیرد. گرچه از برخی امور انتقاد دارم اما از تلاش آقای خراسانی معاونت اسبدوانی و مدیران مجموعه سوارکاری گنبد بهخاطر زحماتشان تشکر میکنم .»
کورس+گنبد+کاووس+(3)
ترکمنها وقتی در یک جا جمع میشوند، فرهنگ خودشان را به نمایش میگذارند؛ در هفته قهرمانی بخشی خوانی «ذکر معروف خنجر»، ترکمنها با لباسهای یکدست قرمز و کلاه سیاه در کنار ۲تار ترکمنی با اشعار مختوم قلی جلوه زیبایی به این هفته کورس گنبد داده بودند. شاید بهدلیل همین پیوندهاست که همیشه در ترکمن صحرا کورس است. حکیم ایگدری، مسئول اجرایی مسابقات اسبدوانی به همشهری میگوید:« بعد ازماه مبارک رمضان، کورس بندر ترکمن برگزار میشود، بعد از آن در نوروزآباد تهران احتمالا کورس خواهیم داشت و بعد از آن در آق قلا و در نهایت باز هم کورس پاییز و زمستان گنبد شروع میشود.»
اسبدوانی در ترکمن صحرا تعطیلی ندارد، حتی اگر کورس بهاره با آغاز تابستان به پایان برسد؛از هماکنون همه برای حدود ۴۰روز دیگر و میدان بندر ترکمن لحظه شماری میکنند.
پارس

  • طعنه - 2015-06-17 در 6:59 ب.ظ

    داستان یک اسب قهرمان فراتر از این حرفهاست// واقعا هم جالب نوشته شده است //ولی میتونه این داستان با کمک خیلی از مربیان و -به قول کتابیتر ((کارشناسانه تر)) هم میتونست نوشته بشه// امیدواریم مدیریت محترم سایت ارکین نیوز با نگاه خیلی عامیانه تر به روند آماده سازی یک اسب قهرمان بتواند ___بهتر از اینها هم درباره اسب قهرمان بنویسد//با تشکر از سایت ارکین نیوز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست