• تاریخ: 2016-05-27
  • شناسه خبر: 18038
  • 399 بازدید

تاخت در پیست کمبودها

ارکین نیوز – اسب دوانی و سوارکاری از ورزش های مفرح و محبوب در میان قوم ترکمن و دیگر اهالی شهرستان راز و جرگلان به شمار می آید. در این میان، مردم جرگلان از دیرباز بااسب، خو گرفته اند و پرورش و نگهداری از اسب اصیل تر ...

ارکین نیوز – اسب دوانی و سوارکاری از ورزش های مفرح و محبوب در میان قوم ترکمن و دیگر اهالی شهرستان راز و جرگلان به شمار می آید. در این میان، مردم جرگلان از دیرباز بااسب، خو گرفته اند و پرورش و نگهداری از اسب اصیل ترکمن را که شهرتی جهانی دارد، پیشه خود کرده و برگزاری مسابقات سوارکاری را با مراسم و اعیاد همراه ساخته اند.
اما تبلور و نمایان شدن استعدادها در میان اسب ها جز با حضور در میادین و پیست های اسب دوانی میسر نمی شود. البته مسئله همین جاست؛ سال هاست که فعالان اسب دوانی از نبود پیست مناسب در این منطقه می گویند اما هنوز اقدام چندانی برای رفع دغدغه آن ها انجام نشده است.یکی از اهالی جرگلان و مالک اسب که اسبش قربانی یکی از پیست های راز و جرگلان شده و این روزها زین و افسار را تنها یادگار اسبش می داند، ابراز می دارد: مواردی از قبیل هزینه نگهداری و قیمت اسب و خرید و فروش آن، مالکان اسب ها را بر آن داشته تا برای بروز استعداد اسب های شان ،حضور سبز و پررنگ تری در مسابقات اسب دوانی در شهرستان داشته باشند، اما دریغ از وجود یک پیست مناسب برای برگزاری این مسابقات.
وی با بیان این که با وجود این مسائل، موارد اقتصادی و فرهنگی در مقوله پرورش اسب، برای حضور در مسابقات، آن هم در پیست غیر استاندارد، ما را رویین تن کرده است، می افزاید: بعد از این که پای اسبم در مسابقه شکست، دیگر میدان مسابقه اش به آغل و اصطبلی کوچک محدود شد و به علت نبود دسترسی به خدمات درمانی و امکانات پزشکی و تشدید عفونت در محل شکستگی و وخامت چاره ای جز بریدن سرش نداشتیم.وقتی پای درد دل او می نشینیم تازه متوجه علت حضور پرشور اهالی در هر شرایط جوی برای تماشای مسابقه اسب‌دوانی می شویم و با نگاهی کوتاه به سوابق برگزاری مسابقات در پیست مرکز بخش جرگلان و دیگر پیست ها، متوجه نامناسب بودن اوضاع سوارکاری در مهد پرورش اسب اصیل ترکمن می شویم.شهرستان راز و جرگلان دارای چندین پیست است اما حتی یک پیست استاندارد هم برای برگزاری مسابقات سوارکاری ندارد.
پیست یکه سعود یکی از پیست های محلی مطرح در شهرستان راز و جرگلان است که مسابقات سوارکاری به مناسبت های مختلف در آن برگزار می شود؛ مسابقات سوارکاری همانند هفته اول و دوم کورس بهاره که با نظارت مسئولان برگزار شد.پیست یاد شده در راه مواصلاتی ورودی مرکز بخش جرگلان و روستاهای مرزی واقع شده است و به جز در ایام برگزاری مسابقات در دیگر روزها شواهد و قراینی که بتوان آن را به یک پیست اسب‌دوانی نسبت داد وجود ندارد و از کمترین و پیش پا افتاده ترین امکانات محروم است.
این پیست از سرویس بهداشتی و آب شرب برخوردار نیست، اما با وجود همه این موارد، در روز برگزاری مسابقه در این پیست ،کودک و جوان و خردسال ،حتی زنان و دختران را می بینیم که بر سکوهای تماشاچیان که تپه های شنی هستند نشسته اند و غرق و محو تماشا هستند.
یکی دیگر از اهالی جرگلان با بیان این که پرورش و نگهداری اسب حرفه ای موضوعی تعریف شده برای ساکنان این منطقه است ،بیان می کند: بروز مسائلی از قبیل تلف شدن اسب ها در مسابقات، به علت نبود پیست مناسب و هزینه های نگهداری دیگر برای گسترش و توسعه این حرفه رمقی نگذاشته و مقوله اشتغال در این عرصه را در بخش جرگلان به خطر انداخته است.
از دیگر پیست های شهرستان راز و جرگلان که متعلق و تحت نظارت اداره ورزش و جوانان این شهرستان است می توان به پیست اسب دوانی باغلق اشاره کرد که البته با گذشت ۱۰ سال از احداث آن ۴٠ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
در همین ارتباط، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان راز و جرگلان می گوید: از میان پیست های اسب‌دوانی موجود در این شهرستان، پیست باغلق متعلق به این اداره است که ۴٠درصد پیشرفت فیزیکی دارد و دیگر پیست های این شهرستان محلی است.«لنگری» ادامه می دهد: امسال مبلغی برای تکمیل این پیست در نظر گرفته و مصوب شده که امیدواریم با اختصاص این مبلغ ٨٠ تا ٨۵ درصد پیشرفت فیزیکی را در این پیست شاهد باشیم. وی تصریح می کند: در مسابقات سوارکاری که با نظارت این اداره انجام می گیرد، تمامی سوارکاران بیمه هستند ولی اسب های آنان باید توسط مالکان بیمه شوند. / خراسان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست