• تاریخ: 2016-06-21
  • شناسه خبر: 18749
  • 1,199 بازدید

بررسی علل ناباروری در اسب

ارکین نیوز-پرورش اسب یکی از دشوارترین زمینه های کار با اسب است. پرورش دهندگان اسب هزینه زیادی را برای باردار شدن مادیان صرف می کنند، به خاطر همین وقتی مادیان باردار نمی شود یا نمی تواند جنین را نگه دارد فقط سلامت ا نیست ...

ارکین نیوز-پرورش اسب یکی از دشوارترین زمینه های کار با اسب است. پرورش دهندگان اسب هزینه زیادی را برای باردار شدن مادیان صرف می کنند، به خاطر همین وقتی مادیان باردار نمی شود یا نمی تواند جنین را نگه دارد فقط سلامت ا نیست که به خطر می افتد!

مشکلات باروری اسب، از ضعیف بودن اسپرم گرفته تا مشکلات مادیان، می تواند باروری مادیان محبوب شما را به یک نبرد مستمر با طبیعت تبدیل کند. خیلی از پرورش دهندگان در هنگام بروز این مشکل سراغ فناوریهای نوین مثل تزریق هورمون یا حتی جراحی می روند، اما بهتر است قبل از این اقدامات نه چندان کم هزینه، و حتی قبل از اقدام برای بارداری اسب، او را برای معاینه نزدیک دامپزشک حاذق ببرید.

باروری اسب

گاهی اوقات مشکلات بزرگی وجود دارد و دامپزشک به شما توصیه می کند از خیر باروری بگذرید، اما گاهی هم عوارض قابل درمانی وجود دارد که درمان کمابیش ساده ای دارد. اگر مادیان شما نمی تواند بارور شود یا جنین را نگه دارد، یا سیلمی شما نمی تواند مادیانها را بارور کند، احتمال وجود یکی از عوارض زیر می رود:

بدشکلی بدن

سیستم تناسلی در بعضی از مادیانها به شکلی است که با ایجاد مشکلات و عوارض به اسب امکان باردار شدن را نمی دهد. مثلا تنگی بیش از حد می تواند باعث باقی ماندن مایعات اضافه در بدن مادیان و بروز عفونت و مشکلات بعدی شود. همچنین ممکن است مادیان به خاطر ورود آلودگی و باکتری به بدنش، دچار عفونت شده و در پی عفونت مزمن، ناباروری ایجاد شود.

بدشکلی خارجی بدن، مثلا نقص در پاها، تنه و سر هم می تواند باعث بروز اشکال در باروری شود. در چنین اسبهایی، حتی اگر امکان باروری به سادگی وجود داشته باشد باید این سوال را پرسید که آیا پرورش کره از چنین اسبی کار معقولی است؟ بهتر است قبل از پرورش اسب، او را از نظ فیزیکی به طور کامل بررسی کنید.

بیماریهای خاص

تحقیقات نشان می دهد برخی بیماریهای دستگاه ادراری اسب می تواند روی باروری تاثیرگذار باشد. اندومتریت یک اصطلاح کلی است که به این عوارض اشاره دارد، و عوامل مختلفی می تواند منشا بروز آن باشد:

اندومتریت قارچی

یکی از اشکالات استفاده از آنتی بیوتیک در اسبها این است که این دارو باکتریهای خوب و بد را با هم از بین می برد، و بدن حیان بدون حفاظت باکتریهای خوب در معرض حمله قارچها و باکتریهای بد قرار می گیرد. بسیاری از قارچا می توانند به واسطه ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن اسب به خاطر مصرف آنتی بیوتیک، فعال شوند و اسب را دچار مشکل کنند.

عفونت قارچی می تواند از سیلمی به مادیان منتقل شود، و متاسفانه هنوز درمان قابل توجهی برای آن پیدا نشده است. در حال حاضر کنترل این عارضه به صورت کاهش تعداد قارچها از طریق شستشو با سرکه رقیق شده، بتادین یا DMSO انجام می شود.

اندومتریت باکتریایی

اندومتریت باکتریایی که شناخته شده تر است یکی از رایج ترین علل ناباروری در اسب به شمار می رود. برخی دامپزشکان این عارضه را اصلی ترین عامل ناباروری یا عدم تحمل جنین در اسب می دانند.

عفونت باکتریایی احتمالا دلیل اصلی نابارور شدن اسبهای مسن که قبلا زایمان سالم داشته اند هم هست. اندومتریت حاد می تواند در نتیجه ضعف سیستم دفاعی دستگاه ادراری باشد که در طول زمان اتفاق می افتد.

فیبروز تحلیل رونده از پیامدهای بالا رفتن سن است که می تواند به خاطر عفونت هم ایجاد شود. در هر صورت، زخم یا اشکال در مجرای ادراری می تواند باعث ناباروری در مادیان های مسن شود.

علاوه بر این، ماندن یا نگه داشتن ادرار توسط مادیان می تواند به بروز عفونت و التهاب منجر شده و مانع از باروری شود.

منبع: جهان اسب

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست