• تاریخ: 2022-08-31
  • شناسه خبر: 31695
  • 162 بازدید

اولین مرکز ملی تشخیص بیماری های اسب در خاورمیانه به بهره برداری رسید

ارکین نیوز-با حضور”دکتر زنگانه”اولین مرکز ملی تشخیص بیماری های اسب در خاورمیانه به بهره برداری رسید. صبح امروز دوشنبه هفتم شهریور ماه،همزمان با ششمین روز از گرامیداشت هفته دولت،اولین مرکز ملی تشخیص بیماری های ...

ارکین نیوز-با حضور”دکتر زنگانه”اولین مرکز ملی تشخیص بیماری های اسب در خاورمیانه به بهره برداری رسید.

صبح امروز دوشنبه هفتم شهریور ماه،همزمان با ششمین روز از گرامیداشت هفته دولت،اولین مرکز ملی تشخیص بیماری های اسب در خاورمیانه،با حضور”دکتر علی محمد زنگانه”استاندار گلستان و “سلیمان هاشمی”فرماندار و رئیس ستاد بزرگداشت هفته دولت در شهرستان آق قلا به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان آق قلا،این پروژه ملی که از سال ۹۰ عملیات اجرایی آن آغاز شده،سالیان سال بلاتکلیف مانده بود با اقدام جهادی دولت سیزدهم و اعتبار ۲۱ میلیارد تومان تکمیل شد که در سفر ریاست محترم جمهوری و هیات دولت به گلستان،روند تجهیز آن شتاب بیشتری گرفت و صبح امروز با حضور مسئولین افتتاح گردید.

مرکز تشخیص بیماری های اسب دارای یکهزار  و ۳۰۰ متر مربع زیر بنا٬در زمینی به وسعت ۱۱ هزار و ۲۰۰ متر مربع واقع در ابتدای ورودی شهر آق قلا می باشد.بخشهای این مرکز شامل درمانگاه تخصصی اسب،سالنهای کالبدگشایی،رادیوگرافی،سونوگرافی،جراحی،ریکاوری،میکروبی،تشخیصی آزمایشگاهی،ژنتیک و آنالیزمواد غذایی است.

این مرکز در استان گلستان تمام شرایط استانداردهای بین المللی آزمایشگاهی را دارا خواهد بود و بعنوان یکی از مجهزترین مراکز تشخیصی بیماریهای اسب در منطقه و جهان است.

رونق فعالیت پرورش دهندگان منطقه،توسعه صادرات اسب به کشورهای دیگر از جمله آسیای میانه،حفظ و احیای نژاد اسب اصیل ترکمن،تقویت و توسعه صنعت گردشگری و همچنین ایجاد بستر اشتغال پایدار و رشد اقتصادی منطقه از مزایای افتتاح این پروژه مهم است.