• تاریخ: 2016-01-23
  • شناسه خبر: 13674
  • 590 بازدید

اعلام آمادگی کشورهای آسیای میانه برای حضور دررقابت های بین المللی گورش در گمیشان

ارکین نیوز- رئیس اداره ورزش و جوانان گمیشان گفت: اولین دوره مسابقات بین المللی کشتی سنتی گورش همزمان با دهه مبارک با حضور تیم هایی از کشورهای آسیای میانه و ایران در این شهرستان برگزار می شود. حاجی گلدی گرکز روز شنبه در گ ...

ارکین نیوز- رئیس اداره ورزش و جوانان گمیشان گفت: اولین دوره مسابقات بین المللی کشتی سنتی گورش همزمان با دهه مبارک با حضور تیم هایی از کشورهای آسیای میانه و ایران در این شهرستان برگزار می شود.

حاجی گلدی گرکز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تاکنون کشورهای ترکمنستان ، گرجستان ، ازبکستان و آذربایجان آمادگی خود برای حضور در این رقابت ها را اعلام کرده اند و با توجه به شرکت ۳ تیم از ایران ، در انتظار برگزاری مسابقاتی با کیفیت فنی بالا هستیم.
وی بیان کرد: مسابقات مرحله انتخابی تیم ملی ایران برای حضور در این رقابت ها ۲ ماه قبل در گمیشان برگزار شد که در پایان آن ترکیب نفرات واجد شرایط در قالب ۳ تیم مشخص شد.
رئیس اداره ورزش و جوانان گمیشان افزود: عمده نفرات حاضر در ترکیب تیم ایران را گورش کاران گلستانی تشکیل می دهند که در کنار چند ورزشکار از استان خراسان برای کسب عنوان در این مسابقه بین المللی تلاش خواهند کرد.
گرکز ادامه داد: این رقابت ها روز شانزدهم بهمن سال جاری در سالن ورزشی حجاب گمیشان برگزار می شود ،اما هنوز تعداد اوزانی که قرار است ورزشکاران مسابقه دهند، مشخص نشده است.
وی گفت: با برگزاری جلسه تخصصی کمیته فنی این اوزان در روزهای آینده مشخص و به تیم های شرکت کننده در مسابقات اعلام خواهد شد.
رئیس اداره ورزش و جوانان گمیشان یکی از مشکلات احتمالی برگزاری این مسابقه را ظرفیت اندک سالن محل برگزاری رقابت ها دانست و گفت: این سالن ورزشی ظرفیت حضور ۲ هزار تماشاگر را دارد و با توجه به علاقمندی فراوان مردم منطقه به این کشتی سنتی و بومی، فضا برای حضور دوستداران این ورزش کم خواهد بود.
گرکز بیان کرد: محیط اصلی برگزاری مسابقات گورش ، فضای باز است اما به دلیل سرمای هوا مجبور هستیم این رقابت ها را داخل سالن برگزار کنیم.
گمیشان با افزون بر ۶۰ هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع است، بیشتر ساکنان این شهرستان را هموطنان ترکمن تشکیل می دهند.
کشتی گورش از ورزش های سنتی قوم ترکمن است، در این مسابقات کشتی گیران شال به دور کمر خود می بندند و براساس مقررات هنگامی که داور شال را به دور کمر کشتی گیران می بندد و دست هر یک را در شال دیگری قرار می دهد، دو کشتی گیر مسابقه را شروع می کنند.
در این رقابت ها علاوه بر دو داور، دو کمک داور هم بر نحوه بستن صحیح شال ها نظارت می کنند، سپس داور دستش را به پشت کشتی گیران می زند و مسابقه آغاز می شود.
مهمترین نکته در کشتی گورش این است که اگر دست، زانو یا هرجای دیگری از بدن کشتی گیر بجز کف دستش به زمین بخورد بازنده اعلام می شود و داور دست کشتی گیر رقیب را به نشانه پیروزی بالا می برد.
در کشتی سنتی ترکمن ها مچ ها و پاهای قوی نقش مهمی در پیروزی کشتی گیر دارند، خیلی کم پیش می آید که مسابقه با نتیجه مساوی به پایان برسد.
اگر شانه ها یا پهلوهای دو قهرمان همزمان به زمین برسد، مسابقه مساوی تمام می شود و دست هر دو کشتی گیر به نشانه پیروزی بالا می رود و جایزه بین هر دو نفر تقسیم می شود.
داوران این کشتی سنتی با اکثریت آرای کشتی گیران انتخاب می شوند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست