• تاریخ: 2015-02-13
  • شناسه خبر: 1596
  • 2,470 بازدید

آزمون: هیچ کس مثل کی روش نیست /سردار ترکمن هم مالک اسب شد

ارکین نیوز-سردار آزمون یکی از بهترین های تیم ملی در جام ملت های آسیا طوری در این مسابقات محبوب همه شد که بسیاری از ایرانیانی که در استرالیا بودند،دوست داشتند با او عکس یادگاری بگیرند. سردار آزمون که در تعطیلات لیگ فوتبال ...

135538_735

ارکین نیوز-سردار آزمون یکی از بهترین های تیم ملی در جام ملت های آسیا طوری در این مسابقات محبوب همه شد که بسیاری از ایرانیانی که در استرالیا بودند،دوست داشتند با او عکس یادگاری بگیرند. سردار آزمون که در تعطیلات لیگ فوتبال روسیه به سرمی برد روز جمغه میهمان یکی از قدیمی های فوتبال ایران بود. کسی که با ترکمن ها رفاقت دیرینه دارد و البته از مالکان بزرگ اسب های ایران است.

روی زین اسب مثل یک سوارکار حرفه ای که در میدان اسب سواری گنبد می تازد نشسته بود، بی شباهت به سوارکاران هم نیست. به هر حال ترکمن باشی و با اسب مانوس نباشی. ترکمن باشی و اسب خوب را از اسب بد تشخیص ندهی و به نوعی خبره کار نباشی. مگر می شود سردار آزمون باشی و ترکمن ، اسب را نشناسی.
می گوید که پدر و عموهایش در گذشته اسب داشته اند وگرچه حالا مثل سابق نیست اما هر هفته نتایج مسابقات را در کورس گنبد پی گیری می کند. می گوید استعداد والیبال داشته است و پدرش هم که از والیبالیست های قدیمی ایران و گنبد بوده که ۸ سال در تیم ملی عضویت داشته اما برخلاف جهت او به فوتبال روی آورده است که در ترکمن صحرا چیز عجیبی است چه آنکه ورزش اصلی آنجا اسب و والیبال است.

سردار آزمون یکی از بهترین های تیم ملی در جام ملت های آسیا طوری در این مسابقات محبوب همه شد که بسیاری از ایرانیانی که در استرالیا بودند،دوست داشتند با او عکس یادگاری بگیرند. سردار آزمون که در تعطیلات لیگ فوتبال روسیه به سرمی برد روز جمغه میهمان یکی از قدیمی های فوتبال ایران بود. کسی که با ترکمن ها رفاقت دیرینه دارد و البته از مالکان بزرگ اسب های ایران است.

حمید رادان که در دهه ۶۰ و ۷۰ مسئولیت تیم های باشگاهی پایه مثل تیم منخب تهران ،نفت و سایپا را دست داشته بسیاری از بازیکنان طلایی فوتبال ایران را تربیت کرده است. علی کریمی یکی از آنها بوده که فوتبالش را با رادان شروع کرده است. مهدی مهدوی کیا هم عضو تیم منتخب تهران بود که او سرپرستی اش را برعهده داشته و حتی جواد نکونام هم سالهای ابتدایی فوتبال را با او شروع کرده است و بعدها توسط رادان به پاس و تیمسار ملاحی معرفی شد و دروازه های تیم ملی به رویش باز شد.

سردار آزمون که رفیق امین رادان است روز جمعه و قبل از اینکه به مسافرتی در خارج از کشور برود به دعوت رادان به باشگاه اسب سواری او رفت. یک سوپرایز منتظر سردار آزمون بود.هدیه ای که آزمون به خوبی ارزش آن را می داند.

اسبی که سردار آزمون از حمید رادان هدیه گرفت از بهترین کره های ۱۰ ماهه اسب در ایران است که کره سیلمی معروف مربوش و مادیان ریو امپلی کیشن قهرمان سابق مسافت کوتاه ایران است. اسب تروبرد که مختص کورس است و باید منتظر بود که در کورس سال ۹۵ اسبی که هنوز سردار آزمون برایش اسمی انتخاب نکرده است در میدانهای اسب سواری ایران بدود.

سردار آزمون خیلی خوشحال بود از هدیه ای که گرفته است و در باشگاه مدتی هم با اسب معروف تینکرتاون سواری کرد. بعد از آن بود که در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه گل در مورد خودش، آرزوهایش،تعلق خاطرش به اسب ، تیم ملی ،کی روش و بازیکنان تیم ملی و آینده خود در لیگ روسیه سخن گفت.
135540_110

اینکه تو فوتبالیست شدی قدری عجیب است؟به هر حال منطقه ترکمن صحرا والیبال خواهان ببشتری دارد؟
شاید قدری عجیب باشد. اما من استعداد خوبی در والیبال داشتم،شاید در گذشته هم انگیزه لازم را داشتم به هر حال پدرم از والیبالیست های قدیمی شهرمان و ایران بود که ۸ سالی هم عضو تیم ملی بود. اما پدرم می گفت که من از والیبال خیری ندیدم و راست هم می گفت با اینکه خیلی زحمت کشیده بود اما به حقش نرسیده بود. این شد که والیبال بازی نکرذم و فوتبال را ادامه دادم که خوشبختانه سبب خیر هم شد.

خوشحالی که فوتبالیست شدی؟
الان خوشحالم. شانس من فوتبال بود. به هر حال شانش درخانه آدم را می زند و باید از آن استفاده کنند.

گفتی شانس،خیلی جوان بودی که در تیم های بزرگ حضور داشتی؟
بله. اما آن موقع زیاد برای من جالب نبود. در سپاهان که بودم،خیلی اذیت شدم و مسوولان سپاهان خیلی من را اذیت کردند. از همان موقع دوست داشتم اروپا بازی کنم.

این فکر خیلی بلند پروازنه نبود؟
من دوست داشتم،پیشرفت کنم و فکر می کنم راه خوبی هم رفته ام. زمانی این مسئله ممکن شد که تیم ملی جوانان با سرمربی گری اکبر محمدی در تورنمت فیفا در سن پترزبورگ حضور داشت. مسئولان کازان بازی من را دیدند و خوششان آمد. مسوولان روبین کازان خیلی به من رسیده اند و محبت کرده اند. حتی رییس جمهورشان به من لطف دارد.

روبین کازان کجای روسیه است؟
روبین کازان ،تیم جمهوری خودمختار تاتارستان است که در لیگ روسیه حضور دارد. یک جور مثل ایالت کاتالان اسپانیاست.

روبین کازان هم بارسلونای روسیه است؟
اره (می خندد…)

خیلی شایعه در مورد حضور تو در روبین کازان بود.
شایعه های زیاد باید بگوییم. اینکه می گفتند با پارتی بازی و رفیق بازی رفته و مسئولان آنجا فامیل هایشان هستند.

یعنی تو فامیل روسی داری؟
بالاخره ذروغ می آید دیگر(می خندد) اما من کار خودم را می کردم و به این شایعات کاری نداشتم. مثلا شایعه کرده بودند که سرمربی تیم برادر یا پسر عمومی پدرم است. جالب اینکه اصلا آنجا ایرانی نداشتند. من هم تمام فکرم این بود که پیشرفت کنم.

زندگی کردن در آنچا چطوری است؟
سخت است دیگر. من شخصا زندگی کردن در آنجا را دوست ندارم. کس خاصی را نمی شناسم و اینکه هوا خیلی سرد است. دوری از خانواده هم که دیگر کار را سخت تر می کند. اما من تمام این سختی ها را برای پیشرفت تحمل می کنم.
135539_239

سعید معروف هم البته به تازگی به شهر شما آمده است
خیلی خوشحالم که تیم زنیت کازان بهترین پاسور جهان را به جمع خودشان اضافه کرده است و امیدوارم سعید عزیز همیشه موفق باشد.

گفتی که هوا خیلی سرد است،این سردی هوا روی کیفیت لیگ تاثیر نمی گذارد؟
من در منفی ۳۰درجه هم فوتبال بازی کرده ام. اما هوا واقعا سرد است.

تمرینات در این هوای سرد سخت است یا تمرینات تیم ملی؟
با هم فرق می کنند اما جنس تمرینات تیم ملی یک جور دیگر است و البته سخت تر

با هم فرق می کنند؟
تمرینات تیم ملی با همه جاها فرق می کند. با باشگاه ها ایرانی هم که خیلی تفاوت دارد. اصلا غیرقابل قیاس هستند.

در روبین کازان چه چیزی یاد گرفتی؟
احترام به بزرگترها. چیزی که برای آنها مهم است همین است. بالاخره آنجا یک منطقه ویژه نفت و گاز است.

اتفاقا یک شایعه دیگر اینکه رفتن تو و سعید معروف به این تیم ها به خاطر قراردادهای نفتی که میان ایران و روسیه است…
(می خندد) شایعه های دروغ

گفتی که دوست داشتی به اروپا و لیگ برتر بروی؟
من الان دو ساله که در کازان هستم اما هنوز خیلی چیزها معلوم نیست. بالاخره بازی در لیگ برتر یک سری چیزها می خواهد که من هنوز مشکل دارم.

چرا؟
از نظر بدنی لیگ برتر قدرت بدنی بالایی می خواهد که من باید روی خودم کار کنم.وقتی من این حرف را زدم خیلی ها گفتند که دارد بازار گرمی می کند. اما کسی بازار گرمی می کند که تیم ندارد نه اینکه مثل من در لیگ روسیه حضور دارم.

در لیگ روسیه هم مثل لیگ برتر باید قدرت بدنی داشته باشی؟
بله. بالاخره عنصر سرما هم وجود دارد و باید بجنگیم.

وضعیت فوتبال روسیه چگونه است،بالاخره آنها قرار است جام جهانی برگزار کنند؟
آنها برای فوتبال شان همه کار می کنند که پیشرفت کنند. اما جوان های خوبی ندارند و از نظر پایه ضعیف هستند. مثل فوتبال ایران نیستند که جوانان خیلی خوبی دارد. اما فرق ما اینجا این است که خیلی از جوانان خوب دیده نمی شوند. در همین جام ملت ها جوانان خیلی خوبی مثل پورعلی گنجی،امیری بودند. وریا غفوری باید سالها پشت خط بماند تا به تیم ملی بیاید. خیلی از جوانان فکر می کنند که برای دیده شدن باید حتما به اروپا بروند.

اگر کی روش نبود،تو به تیم ملی دعوت می شدی؟
نه دعوت نمی شدم.

برای اولین بار از تو چه چیزی خواست؟
چیزی به من نگفت. ولی خوب می دانم که باید چه کار کنم. ماموریت من گل زدن و پاس گل است.

یعنی با تو هیچ حرفی نمی زند.
چرا!بالاخره من در تیم باید کارهایی را انجام دهم و در آنالیزی که می کند ماموریتی دارم.

کی روش چطور مربی است؟مثلا خیلی ها می گویند خاص است.
کی روش واقعا خاص است. شخصیت بزرگی دارد . با همه بازیکنان رفاقت دارد. مثل خیلی از مربیان نیست. حالا من نمی خواهم اسم ببرم در آخرین بازی که من در لیگ ایران بازی می کردم،به خاطر بدرفتار ی مربی و دعوایی که شد مربی تعویض شد و به جشن قهرمانی تیم نیامد. کی روش اما اینطوری نیست و قدر بازیکن اش را می داند و برای آنها زحمت می کشد.
135542_972

چقدر با کی روش نزدیک هستی،مثلا حرف هایت را به او می زنی؟
من اگر بخواهم مشورت کنم ،حتی با او حرف می زنم. او خیلی بزرگ است و راستش را به من می گوید. من مثل کی روش ندیده ام او فوق العاده مهربان است.

رابطه بازیکنان قدیمی با شما جوانان در تیم ملی چطوری است؟
این تیم ملی خیلی یک دل است. برای کشور عزیزمان ایران می جنگیدیم. جوانان و بزرگترها یک دل بودند و بزرگترها هوای جوان ترها را دارند.

انتقادی که می شود این است که کی روش مثل رییس فدراسیون است و مثلا در مورد پاداش و تدارک تیم ملی و بازیهای تدارکاتی دخالت می کند؟
ببنید کی روش هر چه می خواهد برای موفقیت ایران است. اگر زمین مناسب باشد دیگر ما اردو نمی رویم. ما آن پاداشی که باید می گرفتیم را نگرفتیم. هنوز هم نگرفته ایم.. در روبین کاران وقتی می بریم ۱۰ هزار دلار پاداش می دهند. مساوی می کنیم ۸ هزار دلار می دهند. من یک همبازی دارم که در تیم ملی آذربایجان است می گوید اگر ببریم ۳۰ هزار دلار پاداش می دهند

تفاوت جام ملت های آسیا و جام جهانی چه بود؟
ما در جام جهانی مقداری تدافعی بازی کردیم و بیشتر روی ضدحمله تاکید داشتیم. در جام جهانی هر مربی این کار را می کرد. حتی منتقدان کی روش در بازی با آرژانتین ۱۱ نفر را در دفاع می گذاشتند.

دفاعی بازی کردن که فوتبال بازی کردن نیست؟
هر بازی کار خودش را می خواهد. کی روش مربی باهوشی است و برای هر بازی برنامه خاص آن بازی را داشت. قبول کنید که اول نباید گل بخوریم. ما باید مثلا در بازی با آرژانتین سراسر حمله می کردیم،خوب اگر این کار را می کردیم،۵ تا گل می خوردیم. در جام ملت ها اما ماجرا فرق کرد.

در مورد جام جهانی جوانان کمتری بودند فرقی که با جام ملت ها داشت.
موقعی که من خط خوردم طبیعی بود که دوست داشتم در جام جهانی بازی کنم اما از این کار کی روش حمایت کردم. بالاخره می دانستم که در جام جهانی باید با تجربه ها باشند . کی روش با من صحبت کرد و من از او حمایت کردم. می توانستم بروم اما کار کی روش اصولی و درست بود.

فضای جام ملت ها چگونه بود؟
بی نظیر بود. ایرانی ها بهترین حمایت را از ما کردند.

در مورد رفتن یا ماندن کی روش چه نظری داری؟
این نظر شخصی کی روش است و من نمی توانم قطعی چیزی بگویم. اما اگر نظر من را می خواهید،شخصا می گویم بماند بهتر و برای فوتبال ایران مفید است. اما منتقدان کی روش یک نظر دیگری دارند و البته کی روش به انتقادهایی که می شود بی توجه است.

پس موافق ماندن هستی؟
بله !هم من و هم همه بازیکنان تیم ملی موافق ماندن کی روش هستند.

کی روش چه تاثیری روی تو داشت؟
کی روش شانس من را داد و هم از آن استفاده کردم.کاش در همین جام ملت ها تا فینال می رفتیم.

چیزی که در مورد سردار آزمون وجود دارد اینکه خیلی احساساتی هستی و این را نشان می دهی.
این را قبول دارم. شاید بد باشد اما خوب من اینجوری ام

البته به نظر من بد نیست و همین تو را دوست داشتنی تر می کند.
شاید. سعی می کنم که دیگر خیلی نشان ندهم. در بازی با دوم تیم ملی مصدوم شدم و فکر می کردم که مصدومیت ام جدی است و به خاطر همین ناراحت شدم اما خوشبختانه چیزی نبود و بازی بعدی را بازی کردم.

تو امروز از یکی از قدیمی های ورزش،یک هدیه خوب گرفتی. به عنوان یک ترکمن اسب را چقدر دوست داری؟
من از قدیم با اسب مانوسم و مسابقات را پی گیری می کنم. الانم هم پی گیر هستم. امروز هم از آقای رادان هدیه خوبی گرفتم که بسیار ارزشمند است. این اسب از بهترین های ایران است و از آقای رادان تشکر می کنم.

قبل از مصاحبه می گفتی که خانواده هم اسبی هستند؟
پدرم در قدیم به میدان می رفت و حالا هم می رود. قبلا هم اسب داشتیم.

برای آینده چه برنامه ای داری؟
من دوست دارم قهرمان جام ملت های آسیا شویم. دوست دارم، در جام جهانی بدرخشم و به بالاترین جای آن برسیم. دوست دارم بهترین بازیکن آسیا شوم.

در روسیه می مانی؟
بله. در روسیه می مانم. گرچه سخت است اما باید تحمل کنم. غربت واقعا سخت است.

دوست نداری برگردی به لیگ ایران؟
دوست دارم اما وقتی به گذشته برمی گردم و اتفاقی که در سپاهان برایم رخ داد نظرم برمی گردد. تمام این سختی ها را تحمل می کنم.
شفاف

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست