• تاریخ: 2021-01-26
  • شناسه خبر: 30708
  • 153 بازدید

پایان سکوت زیستگاه‌های آبی گلستان با آوای قوهای گنگ و فریادکش

ارکین نیوز-مهاجرت افزون بر هزار قوی گنگ و فریادکش، زیستگاه‌های آبی گلستان را پس از یکسال سکوت به ارکستری از هم‌نوایی این پرندگان مهاجر و حفاظت‌شده تبدیل کرده است. سال گذشته هیچ قوی فریادکش یا گنگ به گلستان مهاجرت نکرده ب ...

ارکین نیوز-مهاجرت افزون بر هزار قوی گنگ و فریادکش، زیستگاه‌های آبی گلستان را پس از یکسال سکوت به ارکستری از هم‌نوایی این پرندگان مهاجر و حفاظت‌شده تبدیل کرده است.

سال گذشته هیچ قوی فریادکش یا گنگ به گلستان مهاجرت نکرده بود و انتظار دوستداران محیط زیست برای شنیدن صدای این گونه ها به سرانجام نرسید.

با آغاز فصل مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی، کوچ کلونی های انواع قو به زیستگاه های آبی گلستان آغاز شد که به گفته رییس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط‌زیست استان امسال افزون بر هزار قوی گنگ و  فریادکش در این عرصه ها سرشماری شدند.

محمود شکیبا روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : از این تعداد ۷۷۵ قطعه قوی گنگ و بقیه قوی فریاد کش هستند.

این کارشناس حیات وحش ادامه داد : این پرنده های حفاظت شده در مناطقی همچون حاشیه سدهای گلستان، نومل، دانشمند، تالاب آجی گل، آلاگل، اینچه برون، صوفیکم، دریاچه شور و سواحل شرقی خلیج گرگان مشاهده و سرشماری شدند.

به‌گفته وی در ۲ سال گذشته ۱۶۶ قطعه قوی فریاد کش در گلستان مشاهده شده بود اما این تعداد امسال افزون بر هزار قطعه است.

وی ادامه داد: سفر قوها به عرض های جغرافیایی پایین تر بستگی به سرمای شدید و میزان یخبندان در منطقه شمالگان بخصوص پهنه سیبری دارد و در صورت موج های سرمایشی شدیدتر در این مناطق، قوهای بیشتری به گلستان سفر می کنند.

رییس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط‌زیست گلستان گفت: تالاب های گلستان در اکثر سال‌ها میزبان جمعیت زیادی از قوهای فریادکش و گنگ است که برای زمستان گذرانی به این منطقه مهاجرت می کنند.

شکیبا اظهار داشت: همه ساله زیستگاه های آبی این منطقه میزبان پرندگانی است که از نیمکره شمالی به مناطق جنوبی مهاجرت کرده و ماه ها در این محل می مانند و دوباره برای جوجه آوری به وطن اصلی خود باز می‌گردند.

استان گلستان به سبب دارا بودن مجموعه تالاب های آلماگل، آلاگل، آجی‌گل، اینچه، دانشمند، بی‌بی‌شیروان و تالاب ساحلی گمیشان، همه ساله میزبان صدها هزار انواع پرنده آبزی است/ایرنا