• تاریخ: 2015-12-10
  • شناسه خبر: 11618
  • 1,015 بازدید

نقش اخلاق در سیره عملی پیامبر اسلام (ص)

ارکین نیوز – ۲۸ صفر سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمّد مصطفی (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و نیز شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و ۳۰ صفر شهادت امام رضا(ع) است. اما وظیفه امروز ما، درس گرفتن، الگو و اسوه قراردادن رفتار ...

ارکین نیوز – ۲۸ صفر سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمّد مصطفی (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و نیز شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و ۳۰ صفر شهادت امام رضا(ع) است. اما وظیفه امروز ما، درس گرفتن، الگو و اسوه قراردادن رفتار و سلوک اخلاقی و به کارگیری آنها در زندگی فردی و اجتماعی است، زیرا آنچه در این گونه مسائل مهم به نظر می‌رسد، عبرت‌آموزی است؛ یعنی از حال به گذشته رفتن و گذشته را بررسی کردن و از آن پند گرفتن. عبرت‌آموزی از این‌گونه مسائل به این معناست که انسان همواره آن وقایع و حوادث را مطالعه کرده و جامعه خود را با آن مقایسه کند تا بفهمد در چه شرایط و وضعیتی قرار دارد، چه چیزی او را تهدید می‌کند و چه چیزی برای او لازم است و چه نوع اخلاقی از بزرگان دین را باید اسوه، سرمشق و الگوی خود قرار دهد. گسترده ترین ارتباط انسان ، ارتباط و تعامل با اعضای جامعه ی خویش است . درچگونگی ارتباط انسان با جامعه ی پیرامون ،محورهای متعددی در گفتار و رفتار پیامبراکرم (ص) وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم .یکى از آن شاخصه‌هاى پر اهمیت در پیشرفت اسلام،خوش اخلاق و پرجاذبه ،خیرخواهی ،مردم داری ومردم یاری پیامبراکرم(ص) در برخورد با انسان‏ها بود. این خلق نیکوی پیامبر(ص) تا بدان حد تأثیرگذار بود که در پیشرفت اسلام نقش بسزایى داشت و امروز یکى از عوامل مهم پیشرفت و گسترش اسلام قلمداد می‌شود‏. در فرازى از گفتار حضرت على(ع) در شأن اخلاقی پیامبر(ص) چنین‏ آمده است: «رفتار پیامبر(ص) با همنشینانش چنین بود که دائماً خوش‏رو، خندان، نرم و ملایم بود. هرگز خشن، سنگدل، پرخاشگر، بدزبان، عیب‌جو و مدیحه‏گر نبود. هیچ‌کس از او مأیوس نمى‏شد و هر کس به ‏در خانه او مى‏آمد، نومید باز نمى‏گشت. سه خصیصه را از خود دور کرده بود؛ مجادله در سخن، پرگویى و دخالت در کارى که به او مربوط نبود. او کسى را مذمت نمى‏کرد و از لغزش‏هاى پنهانى مردم‏ جست‌وجو نمى‏نمود، جز در مواردى که ثواب الهى داشت سخن نمى‏گفت، در هنگام سخن گفتن به قدرى گفتارش نفوذ داشت که همه سکوت کرده‏ و سراپا گوش مى‏شدند.

با نگاه به فراز فوق درمی‌یابیم که گسترش دین اسلام به دلیل اخلاق و رفتار نیک و همراهی و نزدیکی پیامبر اسلام(ص) با مردم بوده است.

اما امروز و پس از گذشت بیش از ۱۴ قرن از آغاز رسالت پیامبر اعظم(ص) باید با یک نگاه عبرت‌آموز و آسیب‌شناسانه خلق‌وخوی خود و جامعه را بررسی کنیم و ببینیم چه میزان از اخلاقیات و الگوهای ائمه معصوم (علیهم‌السلام)، به‌ویژه پیامبر گرامی اسلام(ص) را عملی کرده‌ایم و اهداف بنیادی دین که رویکرد اخلاقی، فضیلت‌محور و پایبندی به ارزش‌های معنوی و اخلاقی است، در چه وضعیتی قرار دارد.

برپایی حکومت اسلامی، پاسداری از ارزش‌های اخلاقی و دینی وظیفه آحاد مردم، به ویژه در اوضاع کنونی است و یافتن الگوهای ارزشی و اخلاقی برای اداره جامعه، در تمام ابعاد، نیاز قطعی است، تا از یک سو توانایی دین را در اداره جامعه اثبات کنیم و از سوی دیگر اسوه و سرمشقی برای بشریت در سراسر جهان باشیم.

صبای آق قلا حاجی گلدی کر فرماندار سابق شهرستان های ترکمن وآق قلا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست