• تاریخ: 2019-03-05
  • شناسه خبر: 28277
  • 541 بازدید

سیری در گلستان/ تالاب آلماگل

ارکین نیوز-تالاب آلاگل در ۶۰ کیلومتری شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق‌ قلا به اینچه ‌برون واقع شده است. نشانی دیگر این تالاب در غرب جاده آق قلا – تنگلی ، اینچه برون و در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده تنگلی به اینچه برون و ...

ارکین نیوز-تالاب آلاگل در ۶۰ کیلومتری شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق‌ قلا به اینچه ‌برون واقع شده است. نشانی دیگر این تالاب در غرب جاده آق قلا – تنگلی ، اینچه برون و در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده تنگلی به اینچه برون و در غرب شوره زار بزرگ آلاگل می باشد.

مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار و عمق آن به ۲/۵ متر می‌رسد که با وجود نوسان سطح آب در سال های خشک، این تالاب کاملاٌ خشک نمی شود.

آب تالاب آلاگل همانند تالاب‌های آجی‌گل و آلما گل از رودخانه مرزی اترک و زهکشی‌های طبیعی نهرهای شور به نام‌های سامان و شورجه تأمین می‌شود. برخی از نقاط پیرامونی تالاب با نی و جگن و درختچه‌های گز پوشیده شده و بستر آن را در اکثر نقاط، پوشش سبزی از جلبک به ‌طور یکنواخت دربر گرفته است.

هر ساله در فصل مهاجرت، هزاران پرنده به تالاب آلاگل و دیگر تالاب‌های استان آمده و انواع قو، فلامینگو، اردک، پرستوی دریایی، چنگر، غاز، سلیم، کاکائی، بالکان، آبچلیک و … را می‌توان در آن‌جا مشاهده کرد.

تالاب آلاگل قابلیت و اهمیت بین المللی ای دارد و از لحاظ اکوسیستم طبیعی و اکوسیستم آبی قابل استفاده برای گردشگران و علاقمندان ورزش های آبی – ماهی گیری و … می باشد.

اما نگاه به تالاب های با ارزش بین المللی، همانند نگاه گردشگری به یک دریاچه دست ساز پارک شهری، بدون توجه به ارزش های بی بدیل این میراث های طبیعی، نگاهی نابخردانه، سود ورزانه با پیامد های مخرب و جبران ناپذیر است که موجب خسارت جبران ناپذیر به این میراث طبیعی می شود.

مجموعه سه تالاب آلماگل، آلاگل و آجی‌گل به عنوان تالاب بین‌المللی از سال ۱۹۷۵ در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و با مساحت ۱۴۰۰ هکتار تحت حفاظت سازمان محیط زیست است. این تالاب های سه گانه در اراضی هموار ترکمن صحرا و در محدوده تپه های شنی کم ارتفاع و اراضی شنی مسطح قرار گرفته اند.

از نظر زمین ساختی نیز بستر طبیعی آنها در منطقه ” پلایا ” است و جزو مناطق آبگیر محسوب می شود که در شمال تراس های لسی و آبرفتی دشت گرگان قرار دارد . رودخانه اترک و ریز آبه ها و سیلاب های آن نقش قابل توجهی در تامین آب این تالاب ها دارند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست