• تاریخ: 2020-12-24
  • شناسه خبر: 30515
  • 917 بازدید

۱۷۱ کیلومتر از راه‌های روستایی مراوه‌تپه و کلاله نیاز به آسفالت دارند

ارکین نیوز-مراوه‌تپه و کلاله در شرق استان گلستان هزار و ۱۹ کیلومتر جاده دارند که ۱۹۸ کیلومتر آن اصلی و ۸۲۱ کیلومتر آن روستایی و فرعی است که به گفته روسای راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این ۲ شهرستان، ۱۷۱ کیلومتر از مسیرهای ...

ارکین نیوز-مراوه‌تپه و کلاله در شرق استان گلستان هزار و ۱۹ کیلومتر جاده دارند که ۱۹۸ کیلومتر آن اصلی و ۸۲۱ کیلومتر آن روستایی و فرعی است که به گفته روسای راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این ۲ شهرستان، ۱۷۱ کیلومتر از مسیرهای روستایی آنها نیاز به آسفالت دارند.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مراوه‌تپه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شهرستان مرزی ۱۴۸ کیلومتر راه اصلی، ۳۶۶ کیلومتر راه روستایی و ۴۵ کیلومتر راه فرعی دارد که تاکنون ۴۱۸ کیلومتر از این راه‌ها آسفالت شده است.

اراز محمد بهلکه افزود: ۸۱ کیلومتر از راه‌های روستایی مراوه‌تپه شوسه و ۶۰ کیلومتر خاکی است که باید زیرسازی و آسفالت شود.

وی با اشاره به ورود بنیاد مستضعفان برای اجرای طرح‌های محرومیت‌زدایی در مراوه‌تپه طی یک برنامه پنج ساله، گفت: عملیات آسفالت مسیر “شیخلر” تا “بسطام دره” به طول هفت کیلومتر و مسیر “چنارلی قرناوه” به “گلیداغ” به‌طول هشت کیلومتر امسال با مشارکت راهداری و بنیاد علوی آغاز شد مضاف براینکه یک دستگاه بیل میکانیکی از طرف این نهاد انقلابی به صورت امانی برای زیرسازی راه‌های صعب العبور در اختیار راهداری مراوه‌تپه قرار گرفته است.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مراوه‌تپه اظهار داشت: زیرسازی و آسفالت راه روستایی “بسطام داره” تا “دادلی غرنین” به طول ۹ کیلومتر، ساخت ۲ پل روستایی “مردم دره” و “عرب قرلی حاجی” به “پالچقلی گوگلان”، آسفالت مسیر راه‌های آنتنی روستای “چایلی” و روستاهای منطقه دهستان پالیزان و بهبود راه‌های دسترسی روستای آقلر از پروژه‌های مشارکتی قابل اجرا این اداره در سال‌ آینده است.

بهلکه افزود: روز گذشته “شعبانعلی خاوری” معاون راه‌های فرعی و اصلی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور در سفر به استان گلستان، به صورت سرزده از پروژه‌های راه روستایی مراوه‌تپه بازدید کرد و قول پیگیری و تامین اعتبار برای تکمیل آنها را داد.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کلاله نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این شهرستان در مجموع ۴۶۰ کیلومتر راه دارد که ۵۰ کیلومتر آن اصلی و بقیه فرعی و روستایی است.

قاسم دبوری فریمانی افزود: ۳۰ کیلومتر از راه‌های روستایی کلاله از جمله مسیر “چالجه” و “قویجق” به طول ۱۴ کیلومتر، “چیشت خوجه لر” به طول ۶ کیلومتر و مسیر “گچ سو” به “قره ترناو” به طول ۶ کیلومتر نیاز به زیرسازی و آسفالت دارد که برای تحقق آن باید حداقل ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه شود.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۰ کیلومتر از راه‌های کلاله نیز به سبب قدمت بالا، نیاز به روکش آسفالت دارد.

دبوری نیز با اشاره به بازدید سرزده دیروز چهارشنبه معاون سازمان راهداری پل روستای “صالح آباد” کلاله گفت: این پل که ۵۰ درصد آن به دلیل سیل تیرماه امسال دچار خسارت شده بود، با مساعدت سازمان راهداری ترمیم و بازسازی می‌شود.

به گفته کارشناسان، برای زیرسازی و آسفالت هر کیلومتر راه روستایی به ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

شهرستان‌های کلاله و مراوه‌تپه با حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و چهار هزار و ۸۱۳ کیلومتر مربع وسعت در شرق  استان گلستان قرار دارند.