• تاریخ: 2015-03-14
  • شناسه خبر: 2428
  • 2,979 بازدید

گلفشان های ترکمنصحرا ؛جاذبه های فراموش شده

ارکین نیوز – گل‌فشان‌ها، قلب تپنده طبیعت به دلیل سردی و خاموشی از فوران، همچنان زیبا و پرجاذبه برای گردشگران و طبیعت گردان نوروزی هستند. گل فشان ها از جاذبه های کم نظیر گردشگری استان گلستان هستند که به رغم زیبا و پ ...

گل-فشان-اینچه--77149-همگردی
ارکین نیوز – گل‌فشان‌ها، قلب تپنده طبیعت به دلیل سردی و خاموشی از فوران، همچنان زیبا و پرجاذبه برای گردشگران و طبیعت گردان نوروزی هستند.

گل فشان ها از جاذبه های کم نظیر گردشگری استان گلستان هستند که به رغم زیبا و پرجاذبه بودن، ناشناخته مانده اند و گردشگران را به خود فرا می خوانند.
سه گل فشان با نامهای گمیشان، قارنیارق و نفتلیچه در گلستان وجود دارد که مکانهای زیبایی برای طبیعت گردی است.

این پدیده ها از زیباترین پدیده های طبیعی به اشکال مخروطهای کوچک آتشفشانی از جنس گل یا ماسه هستند که ابعاد آنها از چند سانتیمتر تا چندین متر متغیر است.

به نظر می آید قسمت مرکزی آن از جنس ماسه و بخش خارجی آن از جنس گل باشد، در این آتشفشانها، تزریق مواد گلی و ماسه ای از زیر به داخل شکاف و به همراه آب صورت می گیرد و به مواد گلی که از شکاف خارج می شود، روانه گلی می گویند.

گلفشان “قارنیارق” در شرق گمیشان، “نفتلیجه” در شمال شرق گمیشان و “اینچه” در کنار تالاب اینچه برون گلفشانهای معروف استان گلستان هستند و همگی با خروج گاز، آب حاوی کلرید سدیم و موادنفتی آروماتیکی فعال هستند.

گل فشان قارنیارق:

گل فشان قارنیارق معروف به قارنیارق در ۱۸ کیلومتری شمال غرب شهرستان آقلا و درحاشیه شرقی روستای سقرتپه قرار دارد.

علت نام گذاری آن به قارنیارق به این علت است که در گویش ترکمنی قارن به معنی شکم و یارق به معنی پاره است، این گل فشان به شکم پاره و یا جایی که شکم زمین شکافته و پاره گشته معروف است.

گل فشان قار نیارق به شکل یک برجستگی حلقوی ( مخروط گل فشان ) به قطر بیرونی حداکثر۷۰۰ متر است و یک فروافتادگی در داخل این حلقه به عمق تقریبی۱۰-۱۵ متر وجود دارد که دریاچه گل فشان را در گذشته تشکیل می داده است.

گل فشان اینچه:

این گل فشان در ۲۶ کیلومتری شمال آق قلا در مجاورت دریاچه ای به همین نام ، که در بعضی منابع از آن به عنوان تالاب یاد شده است، قرار دارد.

دریاچه اینچه در سمت راست مسیر جاده آق قلا به اینچه برون واقع شده است، بلندی میانگین آن از سطح دریا ۷ متر و گستردگی در حدود ۲۰۰ هکتار است.

بخش شمالی دریاچه را شوره زار تشکیل می دهد، و آب های ناشی از طغیان رودخانه اترک و هرز آب های موضعی، نمک ها را در خود حل کرده اند و پس از ورود به دریاچه باعث بالا رفتن شوری آن می شود.

این گل فشان، به این دلیل در مواقع کم آبی قشر سفیدی از نمک در کناره ها و بستر آن قابل مشاهده است.

گل فشان گوبکلجه:

این گل فشان در شمال تپه گوبکلجه و در حاشیه شرقی جاده صوفیکم واقع شده است که به صورت پنج چاله کوچک برون مخروط با قطر تقریبی دو متر در مجاورت هم و در یک امتداد مشاهده می شود و در چاله های یاد شده آب گل آلود به صورت ممتد در حال جوشش است.

گوبکلجه در گویش ترکمنی به معنی ناف کوچک است، جاده صوفیکم – اینچه برون از جاده های مرزی است و این گل فشان فاصله کمی تا مرز ترکمنستان دارد.

به اعتقاد کارشناسان و اهالی بومی، گل فشان ها از نظر خواص درمانی دارای اهمیت هستند و بسیاری از این جاذبه های طبیعی ناشناخته مانده اند.

سفرهای نوروزی فرصت مناسبی برای تورگردانی و سفر برای شناخت این جاذبه های ناشناخته است تا با معرفی این جاذبه ها، میزان گردشگر و مدت اقامت آن در گلستان که به نگارستان ایران معروف است، بیشتر شود.

گلستان علاوه بر گل فشان ها ۱۵۰۰ جاذبه تاریخی و فرهنگی دارد و باید برای معرفی این جاذبه های برنامه ریزی گسترده ای صورت گیرد.

به تاکید کارشناسان، می‌توان با برنامه‌ریزی مدون و بهره‌مندی از خواص درمانی آنها، گردشگران را به سمت این جاذبه گردشگری فراموش شده فراخواند، زیرا یکی از استثناها و ویژگی‌های منحصر به فرد زمین‌شناسی استان گلستان، پدیده گل‌فشان‌ها است./ مهر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست