• تاریخ: 2015-09-21
 • شناسه خبر: 8291
 • 2,174 بازدید

گروه آلادا کدام فرهنگ ما را به سخره می گیرد؟

ارکین نیوز – ایوب مهماندوست : چند وقتی است که مطلبی انتقاد پذیر در مورد گروه طنز آلادا در سایت های منطقه ترکمن نشین درج شده است .آنها معتقد هستندکه گروه هنری آلادا فرهنگ ترکمن ها را به سخره گرفته است.اما آیا واقعا ...

ارکین نیوز – ایوب مهماندوست : چند وقتی است که مطلبی انتقاد پذیر در مورد گروه طنز آلادا در سایت های منطقه ترکمن نشین درج شده است .آنها معتقد هستندکه گروه هنری آلادا فرهنگ ترکمن ها را به سخره گرفته است.اما آیا واقعا چنین است؟
در رابطه سخره گرفتن فرهنگ ترکمن توسط این گروه هنری باید به این نکته توجه کرد که فعالیت های این گروه هنری اصلا به فرهنگ ترکمن ربطی ندارد و کلیه فعالیت های آن فقط جنبه طنز دارد و نه شناساندن فرهنگ ترکمن.
در واقع طنز یک وسیله است نه هدف،پس می توان به این نتیجه دست یافت که گروه هنری آلادا یک گروه طنز می باشد و به”وسیله”آن مردم شاد می شوند و “هدف”معرفی فرهنگ ترکمن را ندارد.چگونه می شود نمایش های اجرای توسط این گروه را به فرهنگ ربط داد در حالی که هیچ سخنی از رسم و رسومات ترکمن ها در میان نیست و کلیه نمایش های اجرایی آنان یک نمایشی عمومی هست و نه مختص ترکمن صحرا و فقط زبان اجرایی ترکمنی می باشد.
عنصر اصلی طنز، خنده است و افراد طنزپرداز با حرکات بدن و بیانات خنده دارو سخره آمیز سعی می کنند تماشاگران را بخندانند.ما باید قبول کنیم که در طول اجرای طنز از مقام فردی کاسته می شود ،آن را به سخره می گیرند در حالی که این شخص اغلب یک شخص مجازی است و نه حقیقی.
وقتی نمایشنامه طنز نوشته می شود آنقدر از یک فرد تعریف می شود که جنبه طنز پیدا می کند و یا از فردی این چنین تعریف می کنند که خیلی از انتقاد بدتر است.پس به مسخره گرفتن،در ذات طنز است و این واقعیتی غیر انکار می باشد.
حال سوال من نویسنده این است:در کدام نمایش فرهنگ ترکمن توسط این گروه زیر سوال رفت؟لطفا دیالوگ آن قسمت که”به فرهنگ ترکمن ربط دارد”وآن را به سخره گرفتند را بیان کنید؟

 • ارشاد نظری - 2015-09-21 در 10:46 ق.ظ

  باسلام.کل نمایش هایشان شده مسخره کردن زبان و اعتقادات ما. مثلا نمایشی که نانوایی و نان با برکت را مسخره می کنند.

 • ترکمن - 2015-09-21 در 11:57 ق.ظ

  (در واقع طنز یک وسیله است نه هدف)(حرکات بدن و بیانات خنده دارو سخره آمیز سعی می کنند تماشاگران را بخندانند) از کی تا حالا فخش های رکیک وسیله ای برای خنده شده؟؟؟؟لقب گذاشتن به همدیگر بیانات خنده دار است آیا؟؟؟؟
  کجای طنز این حرکات ها دیده شده؟کدام مدرسه تاتر یا بازیگری همچین اجرای را آموزش میدهد؟لگد زدن به همدیگر و پوشش های زشت حرف های بد را در بین ترکمن رواج دادن یعنی حمله به فرهنگ ترکمن حتما که نباید به لباس ترکمنی و زبان ترکمن ترکمن هارو به سخره بگیری!!!!
  (پس به مسخره گرفتن،در ذات طنز است و این واقعیتی غیر انکار می باشد.)
  برخورد خداوند با مسخره کننده

  پیامبر صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله: اِنَّ المُسْتَهْزِئینَ یُفْتَحُ لاَِحَدِهِمْ بابُ الجَنَّهِ، فَیُقالُ: هَلُمَّ! فَیَجی‌ءُ بِکَرْبِهِ وَ غَمِّهِ فَاِذا جاءَ اُغْلِقَ دونَهُ، ثُمَّ یُفْتَحُ لَهُ بابٌ آخَرُ… فَما یَزالُ کذلِکَ حَتّی اِنَّ الرَّجُلَ لَیُفْتَحُ لَهُ البابُ فَیُقالُ لَهُ: هَلُمَّ هَلُمَّ فَما یَأْتیهِ؛

  درِ بهشت، به روی یکی از مسخره کنندگان باز می‌شود و به او گفته می‌شود: «بیا!». او با وجود سختی و اندوهی که دارد، جلو می‌رود و چون آمد، در به رویش بسته می‌شود. سپس در دیگری به رویش باز می‌شود… و این کار، مرتباً تکرار می‌شود تا جایی که در به رویش باز می‌گردد و گفته می‌شود: «بیا، بیا!»؛ امّا او دیگر جلو نمی‌رود.

 • فرهنگی - 2015-09-22 در 7:07 ب.ظ

  من بعد از عمری نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی برای اولین بار است که می شنوم طنز طنز یعنی مسخره کردن دیگران!!!!! نگارنده محترم لطفا بیشتردر این زمینه مطالعه کنید

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست