• تاریخ: 2020-09-02
  • شناسه خبر: 30095
  • 940 بازدید

چاپ تصویر برج گنبد در کتاب درسی فرصت مناسب توسعه گردشگری گلستان

ارکین نیوز-تصویر بنای تاریخی گنبدقابوس بعنوان بلندترین برج آجری جهان در سال تحصیلی پیش‌رو برای نخستین بار در یکی از کتاب‌های درسی چاپ شده که این موضوع می‌تواند فرصت خوبی برای معرفی بهتر این بنا به مردم ایران و ظرفیت‌سازی ...

ارکین نیوز-تصویر بنای تاریخی گنبدقابوس بعنوان بلندترین برج آجری جهان در سال تحصیلی پیش‌رو برای نخستین بار در یکی از کتاب‌های درسی چاپ شده که این موضوع می‌تواند فرصت خوبی برای معرفی بهتر این بنا به مردم ایران و ظرفیت‌سازی برای گردشگری گنبدکاووس و استان گلستان باشد.

کتاب ریاضی پایه نهم دوره اول متوسطه با عکسی از بزرگترین برج آجری جهان در سال تحصیلی پیش‌رو در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که در کنار تولیدات محتوایی پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس در فضای مجازی می‌تواند زمینه ساز آشنایی و علاقه‌مندی بیشتر کودکان و نوجوانان با این شاهکار معماری اسلامی بجا مانده از پادشاهان آل زیار در ۱۰۲۳ سال پیش شود.

گنبدقابوس به عنوان بلندترین برج آجری جهان و مقبره “قابوس بن وشمگیر”، بنایی بازمانده از سده چهارم هجری، دهم تیر سال ۱۳۹۱ در فهرست آثار سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت جهانی رسید.

این بنا بر روی تپه‌ای به بلندی ۱۵ متر قرار گرفته و ۵۵ متر ارتفاع دارد که با احتساب بلندی تپه، ارتفاع آن در مجموع به ۷۰ متر می‌رسد و آجر و ملات گچ از مصالح اصلی ساخت آن است و بدنه خارجی مدور آن ۱۰ ترک (مانند ستاره ۱۰ پر) دارد که به فواصل مساوی از یکدیگر قرار گرفته و در هر ترک آن عبارتی آجری و کتیبه‌ای شکل با خط کوفی نوشته شده و ورودی بنا دارای سردر هلالی و گلویی مقرنسی است که یکی از نخستین مقرنس کاری‌ها در معماری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس با اشاره به چاپ تصویر برج قابوس در یکی از کتاب‌های درسی سال گفت: این پایگاه با تهیه فیلم کوتاه از جاذبه‌های این بنای تاریخی و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی به منظور معرفی هرچه بیشتر این بنای تاریخی گام بر می‌دارد.

عبدالمجید نورتقانی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از زمان ثبت جهانی گنبدقابوس تا قبل از شیوع کرونا و مشکلات ناشی از آن سالانه حدود ۱۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از این شاهکاری معماری اسلامی دیدن می‌کردند که تلاش داریم با معرفی بیشتر این اثر در فضای مجازی، میزان علاقمندی مردم به آنرا ارتقا دهیم.

وی افزود: قبل از شیوع کرونا مرحله نخست عملیات حذف علف‌های هرز از قسمت مخروطی گنبدقابوس با روش قطع کردن توسط قیچی باغبانی انجام شد اما مرحله دوم آن شامل بازکردن بندهای آسیب دیده و مرمت با مصالح سنتی مثل گچ نیم‌کوب و شیرآهک به سبب شیوع بیماری متوقف شد.

نورتقانی اضافه کرد: با بهبود شرایط شیوع کرونا در شهرستان به احتمال زیاد عملیات اجرایی ترمیم بندهای آسیب دیده قسمت مخروطی این گنبد آجری که برای انجام آن سه میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده، از مهرماه امسال آغاز می‌شود.

وی گفت: ثبت جهانی گنبدقابوس سبب شده تا علاوه بر معرفی این شاهکار معماری اسلامی به جهانیان، این اثر تاریخی مورد حمایت معنوی سازمان یونسکو نیز قرار گیرد و در سطح ملی هم برای آن ردیف بودجه‌ای مستقل پیش بینی شود.