• تاریخ: 2015-04-25
  • شناسه خبر: 3447
  • 618 بازدید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد گلستان: فراغی شاعر شهیر ترکمن از سرمایه های فرهنگی کشور است

ارکین نیوز-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان مختومقلی فراغی شاعر نامی ترکمن را از سرمایه های فرهنگی کشور و استان دانست و گفت: دیوان این شاعر شهیر نیز ظرفیتی برای وحدت و انسجام ملی است. حجت الاسلام علی اصغر فضیلت روز شنب ...

81584397-6410741
ارکین نیوز-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان مختومقلی فراغی شاعر نامی ترکمن را از سرمایه های فرهنگی کشور و استان دانست و گفت: دیوان این شاعر شهیر نیز ظرفیتی برای وحدت و انسجام ملی است.

حجت الاسلام علی اصغر فضیلت روز شنبه در جلسه ستاد بزرگداشت مختومقلی فراغی که در استانداری گلستان برگزار شد اعلام کرد: آیین بزرگداشت دویست و هشتاد و دومین سالگرد تولد این شاعر ترکمن ۲۵ اردیبهشت در ‘آق تقای’ مراوه تپه برگزار می شود.

وی با تأکید بر ضرورت کیفی برگزار کردن برنامه های بزرگداشت این شاعر افزود: این اداره کل با همکاری برخی دستگاه ها و تشکل های فرهنگی هنری گلستان ویژه برنامه هایی را در روز تولد ایشان برگزار خواهد کرد.

حجت الاسلام فضیلت اضافه کرد: اجرای برنامه های هنری همچون موسیقی مقامی، ذکر خنجر و شعرخوانی توسط گروه های فرهنگی هنری ترکمن و سخنرانی استاندار، آیت اله شاهرودی نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد و نماینده مردم مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی نیز پیش بینی شده است.

به گفته وی، به احتمال زیاد یک مقام کشوری نیز در مراسم سالگرد تولد مختومقلی فراغی سخنرانی خواهد کرد که هنوز قطعی نشده است.

اسماعیل تاجی فرماندار مراوه تپه نیز در این جلسه بر لزوم تهیه بسته فرهنگی مناسب و توزیع آن بین شرکت کنندگان در مراسم سالگرد تولد مختومقلی فراغی و تأمین امکانات مورد نیاز در این جشن بزرگ تأکید کرد.

مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن در سال یک هزار و ۱۱۲ هجری شمسی در روستای ‘حاجی قوشان’ از توابع شهرستان گنبدکاووس به دنیا آمد، پدرش دولت محمد آزادی از شاعران سرشناس قرن دوازدهم ترکمن و گوگلان و مادرش ارازگل از طایفه گوکلان، تیره گرکز بود.

مختومقلی تحصیلات ابتدایی و زبان های فارسی و عربی را نزد پدرش آموخت، سپس برای تحصیل به مدرسه شیرغازی در خیوه رفت، وی سفرهای دیگری نیز به بخارا و افغانستان و هندوستان داشت.

مختومقلی فراغی پس از کشته شدن برادر بزرگتر خود عبداله با بیوه برادر به نام آق قیز ازدواج کرد و از او دو فرزند به نام های بابک و ابراهیم داشت که هر دو در کودکی از دنیا رفتند.

این شاعر شهیر ترکمن در سال یک هزار و ۱۶۹ هجری شمسی درگذشت و بدن او را حوالی روستای آق تقای در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه تپه و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند.

مختومقلی فراغی در اشعار خود به مسائل اجتماعی و سیاسی، وحدت و اتحاد، پرهیز از جنگ و خونریزی، توجه به خانواده، سوادآموزی، نقش زنان در جامعه، فقر و اختلاف طبقاتی و دیگر مسائل پرداخته است.

هر ساله در ایام ولادت این شاعر شهیر ترکمن برنامه های متنوع فرهنگی هنری با حضور جمع کثیری از علاقه مندان به این شاعر و نیز برخی مقامات استانی و کشوری و بعضا خارجی از کشور ترکمنستان در شهرهای ترکمن نشین و بالاخص بر سر مزار فراغی برگزار می شود.
ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست