• تاریخ: 2015-10-17
 • شناسه خبر: 9482
 • 4,955 بازدید

مجسمه های ذکر خنجر میدان مختومقلی بندر ترکمن لباس پوشیدند

ارکین نیوز – به ابتکار شهرداری بندرترکمن مجسمه های ذکر خنجر میدان مختومقلی این شهر به صورت زیبایی در مرحله رنگ آمیزی است و تندیس ها در حال رنگ آمیزی به صورت پوششی از لباس ترکمنی هستند. به گزارش خبرنگار ارکین نیوز د ...

ارکین نیوز – به ابتکار شهرداری بندرترکمن مجسمه های ذکر خنجر میدان مختومقلی این شهر به صورت زیبایی در مرحله رنگ آمیزی است و تندیس ها در حال رنگ آمیزی به صورت پوششی از لباس ترکمنی هستند.
به گزارش خبرنگار ارکین نیوز در حوزه غرب استان ؛ در سال گذشته به همت شهرداری و فعالین زیباسازی شهر بندرترکمن مجسمه های رقص خنجر در میدان مختومقلی فراغی نصب گردید.
ولی به گفته فعالان عرصه هنر و هنرمندان ترکمن منطقه ؛ظاهر برهنه این مجمسه ها نوعی کج سلیقی را در ساخت این مجمسه ها و نماد هویت ترکمن برجسته می کرد.

ذِکرِ خَنجَر یک نوع نمایش هنری رایج در بین ترکمنهاست. این رقص که به طور دسته‌جمعی و با لباس سنتی و خنجر بر کمر صورت می‌گیرد، حالتی ذکر گونه دارد و برداشتی است عارفانه از حالت و جذبه صوفیان.
نمایی از ظاهر سابق مجسمه ها در میدان مختومقلی

نمایی فعلی
photo_2015-10-17_20-37-58

 • ا.ش - 2015-10-18 در 4:16 ق.ظ

  چندان جالب نشده. از نظر من از نظر زیبایی، اونطور که من تو این عکس می بینم، بدتر از قبل شده. در کل من با این مجسمه ها از اول مشکل داشتم. تندیسی که قبلا از مختومقلی بود رو خیلی زیاد می پسندیدم.
  یک نگاهی به محسمه ها بندازید، اصلا در حد و اندازه ی ملت ترکمن نیست. صورت های مجسمه بسیار بد طراحی شده اند. دست های مجسمه ها رو ببینید، خیلی مبتدیانه. شهرداری به جای اینکه بیاد، چهارتا استاد رنگ کاری که هیچ تجربه ای در زمینه ای رنگ کردن مجسمه ها ندارند و اگر می خواهد پول مردم ترکمن را به این گونه مجسمه ها بریزد و مثلا بگوید که بعله من احترام می گذارم به این مردم، بهتر می بود به جای رنگ آمیزی این مجسمه ها، که اگر مثلا اینقدر به مجسمه سازی علاقه دارد، پول هایش را برای ساختن یک مجسمه ای که در شان مردم ترکمنصحرا باشد خرج کند.

 • آنه محمد شیخ - 2015-12-01 در 8:54 ب.ظ

  میذارم به حساب نبود آگاهیتون. به جایه اینکه به شهروند سوادبصری یادبدیم.
  نا آگاهی رو به رخ دیگران می کشید واقعا خنده داره. متاسفم از درج این آگهیتون.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست