• تاریخ: 2015-03-12
  • شناسه خبر: 2366
  • 1,635 بازدید

شهید ابوبکر اونق، پرورش یافته حوزه علمیه اهل سنت

ارکین نیوز- گلستان و نگارستان اقوام ایرانی برای ثمردهی نهال انقلاب اسلامی سه هزار و ۶۴۲ شهید تقدیم میهن کرده که افزون بر ۵۰۰ تن این والامقامان و از جمله روحانی شهید ابوبکر اونق از اهل سنت منطقه هستند. روحانی شهید ابوبکر ...

81538642-6330882
ارکین نیوز- گلستان و نگارستان اقوام ایرانی برای ثمردهی نهال انقلاب اسلامی سه هزار و ۶۴۲ شهید تقدیم میهن کرده که افزون بر ۵۰۰ تن این والامقامان و از جمله روحانی شهید ابوبکر اونق از اهل سنت منطقه هستند.

روحانی شهید ابوبکر اونق فرزند تاج قلی از اهالی آق قلا (درشمال گلستان) است، او در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی در روستای اونق یلقی این شهرستان و در خانواده ای مذهبی که تلاش پدر تربیت طلبه ها در مدارس دینی بود، دیده به جهان گشود.

این شهید والامقام که سابقه مبارزه علیه رژیم پهلوی را نیز در کارنامه دارد در سن ۲۴ سالگی و روز ۱۶ اردیبهشت ۶۱، در عملیات بیت المقدس و تلاش برای آزادسازی خونین شهر ، در جاده خرمشهر – آبادان به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش در شهر آق قلا به خاک سپرده شد.

**

زندگی شهید اونق

مرحوم حاجی تاج قلی اونق پدر ابوبکر از روحانیون سرشناس منطقه بود و پسر از محبت و حمایت های بی دریغ پدر برخوردار بود.

پدر ابوبکر که در یکی از حوزه های علوم دینی ترکمن صحرا تحصیل و نیز تدریس می کرد، بعد از سال ها مشقت و تلاش فراوان به درجه آخوندی رسیده بود.

شهید ابوبکر اونق درسال ۱۳۴۳ برای کسب علم و دانش وارد دبستان شد و بعد از پایان دوره ابتدایی در سال ۱۳۴۹ به یکی از حوزه های علمیه آق قلا برای فراگیری علوم اسلامی رفت تا ادامه دهنده راه پدر باشد.

هنوز چند صباحی از ورود او به حوزه علمیه نگذشته بود که از نعمت و محبت پدر محروم شد، اگرچه غم از دست دادن پدر برای او بسیار سخت بود و درد و رنج های زندگی روز به روز بر این طلبه جوان بیشتر می شد، اما ابوبکر اونق کسی نبود که در برابر سختی ها و ناملایمات روزگار سر خم کند.

شهید اونق با همه مشکلاتی که سر راهش قرار می گرفت، مبارزه می کرد و با اعتقاد راسخ به آیه شریفه ‘انّ مع العسر یسری’ (بدرستی که با هر سختی، آسانی است) و قرائت مدام آن بر مشکلات یکی پس از دیگری فائق می آمد و به آرزوی دیرینه خویش یعنی رسیدن به درجه آخوندی دست یافت.

شهید اونق بعد از آموزش و فراگیری علوم دینی، تحت نظر استاد حاج مهدی آخوند تشنه دل، به حوزه علمیه روستای قراقچی منتقل شد و در محضر استاد عبدالرحمن آخوند تنگلی تلمذ کرد و تا سال ۱۳۵۸ در آنجا به تحصیل پرداخت.

**

دوران جوانی و مبارزات انقلابی

آخوند شهید اونق درسال ۱۳۵۸ پس از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران، تحت تعلیم استاد خویش عبدالرحمن تنگلی به امید وحدت بیشتر بین مسلمانان به شهر قم سفر کرد و پس از شرکت در امتحانات متون اسلامی در سطوح عالی که به طور شفاهی و کتبی برگزار شد، وارد حوزه علمیه قم نیز شد.

این شهید روحانی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی همچنین علیه ظلم و ستم رژیم خائن پهلوی مبارزه می کرد و با سخنرانی در روستاهای منطقه می کوشید تا مردم را نسبت به ظلم و ستم حکومت شاهنشاهی و نیز آثار مخرب فرهنگ غربزدگی آگاه سازد.

**

شهادت روحانی درس گرفته از حوزه های علمیه

ابوبکر اونق پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی علیه ایران، آرام و قرار نداشت و تحت لوای قرآن و فرامین آن، لباس رزم پوشید و به همراه چندتن از دانشجویان به منظور تبلیغات دینی به جبهه های نبرد اعزام شد و سرانجام در عملیات بیت المقدس و درجاده خرمشهر – آبادان در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۶۱ به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

آق قلا با افزون بر ۱۰۹ هزار نفر جمعیت در شمال گلستان واقع بوده و بیشتر ساکنان آن را هموطنان ترکمن تشکیل می دهند.

برگرفته از منابع و آرشیو بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان
ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست