• تاریخ: 2015-11-29
  • شناسه خبر: 11143
  • 1,257 بازدید

سرودخوانی ۴ هزار شهروند ترکمن در «گینس» ثبت شد

ارکین نیوز – سرودخوانی همزمان ۴ هزار شهروند ترکمنستان در یک سازه در شهر «مرو» در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسید. خبرگزاری فارس: سرودخوانی ۴ هزار شهروند ترکمن در «گینس» ثبت شد+تصاویر به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس د ...

ارکین نیوز – سرودخوانی همزمان ۴ هزار شهروند ترکمنستان در یک سازه در شهر «مرو» در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسید.
خبرگزاری فارس: سرودخوانی ۴ هزار شهروند ترکمن در «گینس» ثبت شد+تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در شهر «مرو»، سازه منحصر به فردی که به شکل آلاچیق ترکمنی در حومه شهر مرو احداث شده‌، شب گذشته با حضور سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم عشق‌آباد و مقامات عالی رتبه دولت و اقشار مختلف جامعه ترکمنستان با خواندن سرود افتتاح شد.

این آئین و این سازه به صورت رسمی به عنوان بزرگترین سازه به شکل آلاچیق با گنجایش بیش از ۴ هزار نفر و نیز سرودخوانی هم‌زمان بیش از ۴ هزار نفر در یک محل، در کتاب رکورد گینس ثبت شد و در این زمینه گواهی نامه رسمی مربوطه توسط مسئولان رسمی نهاد رکورد جهانی گینس به مقامات ترکمنی تقدیم شد.

این مراسم به مناسبت پایان آئین‌های انتخاب شهر مرو به عنوان پایتخت ملت‌های ترک زبان در سال ۲۰۱۵ میلادی بود که طی سال جاری چندین برنامه‌های فرهنگی، علمی و هنری مشترک برگزار شد و مراسم شب گذشته پایان آن بود.

در این آئین بیش ۴ هزار نفر هنرمند و تماشاچی حاضر در سالن آلاچیق مذکور به صورت هم‌زمان ترانه‏‌ای تهیه شده براساس شعر «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان تحت عنوان « فقط جلو برو و پیشرفت کن، جانم وطن ترکمنستان» را خواندند که در کتاب رکورد گینس ثبت شد. این در واقع اولین بار در دنیا است که یک ترانه را همزمان بیش از ۴ هزار نفر در یک سالن منحصر به فرد خوانده‌‏اند.

سازه مذکور که قطر آن ۳۵ متر و ارتفاع آن ۷۰ متر می‌باشد کلیه ویژگی‌های خانه سنتی ترکمنی را در نمای و اندازه بزرگ دارا بوده و با سیستم گرمایش و سرمایش و نیز دارای میدان برای هنرنمایی و تماشاچی برای حدود ۴ هزار نفر است.

این سازه «آلاچیق سفید ترکمن» نامیده شده که به مناسبت بیستمین سالگرد بیطرفی ترکمنستان و نیز انتخاب شهر مرو به عنوان پایتخت فرهنگی ملت‌های ترک زبان در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط شرکت‌های محلی ترکمنی در کوتاهترین مدت زمان احداث شده‌ است.

پیش از افتتاحیه سازه‌ آلاچیق ترکمن، در شهر عشق‌‏آباد، در کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان، مراسم اعطا مدال افتخاری سازمان بین‏‌المللی «ترک سوی» (مرکز سازماندهی مشترک امور فرهنگی و هنری ترک‌ها (TÜRKSOY) به پاس خدمات ویژه در زمینه گسترش روابط و همکاری‌های دوستانه و فرهنگی ملت‌های ترک زبان به «قربانقلی بردی‌محمداف» توسط دبیر کل این سازمان اعطا شد.

کشورهای ترکمنستان، ترکیه، آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، جمهوری ترک‌نشین قبرس، جمهوری خودمختار تاتارستان، باشقرستان و چند جمهوری دیگر نیز در این سازمان عضویت دارند.

این سازمان با «یونسکو» و با سازمان‌های دیگر بین‌المللی همکاری می‌کند و مهمترین فعالیت این سازمان با برگزاری نشست وزرای فرهنگ کشورهای عضو انجام می‌گیرد.

شهر مرو(مر قدیم)، یکی از شهرهای تاریخی جمهوری ترکمنستان، منطقه آسیای مرکزی خراسان بزرگ در سال ۲۰۱۵ به عنوان پایتخت فرهنگی دنیای ترک برگزیده شده بود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست