• تاریخ: 2015-04-23
  • شناسه خبر: 3414
  • 1,074 بازدید

رمان تاریخی آوای صحرا در یک نگاه

ارکین نیوز – رمان تاریخی «آوای صحرا» را عبدالرحمن اونق درباره خطه ترکمن صحرا نوشته و توسط سوره مهر تجدیدچاپ شد. رمان « آوای صحرا» داستانی تاریخی است که نویسنده در آن، آوای جدایی‌ها، آوای مهربانی‌ها و نیکی‌ها، آوای ...

آوای+ترکمن+صحرا+دوباره+پدیدار+می‌شود
ارکین نیوز – رمان تاریخی «آوای صحرا» را عبدالرحمن اونق درباره خطه ترکمن صحرا نوشته و توسط سوره مهر تجدیدچاپ شد.
رمان « آوای صحرا» داستانی تاریخی است که نویسنده در آن، آوای جدایی‌ها، آوای مهربانی‌ها و نیکی‌ها، آوای عشق و کینه، آوای باورها و ناباوری‌ها، آوای تفرقه و اتحاد، آوای جنگ و صلح، آوای توطئه و یکرنگی، آوای سنت‌ها و رسوم و آوای یموت‌ها و تکه‌ها را به خواننده عرضه می‌کند.

حوادث رمان در خطه‎ ترکمن صحرا به وقوع می‎پیوندد و از بافت اقلیمی برخوردار است. نویسنده در جای جای رمان، راجع به اماکن و اشیای بومی داستان توضیح می‎دهد. فضاسازی‎های رمان به نحوی توصیف شده است که مخاطب در فضای بومی خاص آن در هنگام خوانش قرار می‎گیرد. حوادث تاریخی این گوشه از سرزمین ایران به‌عنوان پس‎زمینه‎ اثر انتخاب شده است.

در این رمان از دوره‌ای سخن به میان می‌آید که ترکستان از چند سو مورد هجوم قرار گرفته بود و روس‏ها بیشتر مناطق ترکستان را اشغال کرده‏ بودند و چشم طمع به ترکمنستان داشتند. حکومت ایران نیز نمى‏خواست به راحتى‏آن را از دست بدهد. ناصرالدین شاه با مشاورانش نقشه مى‏کشند تا «مردان» را، که جوان ترکمنى است و سال‏ها پیش به همت یک ‏تاجر با فرهنگ تهرانى از دست ربایندگان نجات یافته است، طعمه ‏نقشه‏ هایشان بکنند. مردان که جوان تحصیل کرده‏اى است، خود نیز بى‏میل نیست نزد والدین اصلى‏اش برگردد.

اختلاف دو تیره بزرگ «یموت» یعنى آتاباى‏ها و جعفرباى‏ها، بهانه‏اى است تا مردان به«کمش دفه» سفر کند و به کمک پدرش، الیاس آخوند طبیب، بتواند میان دو تیره اتحاد برقرار کند. این کار به معنى قدرت گرفتن ‏یموت‏ها و چیزى است که بیشتر از همه حکومت ایران را خوشحال‏ مى‏کند، به دلیل آن‏که از شر «تکه»‌هاى جنگجو و مزاحم براى‏ قشون ایران راحت مى‏شوند، مردان در ته دلش حتى براى اتحاد باتکه‏ها هم نقشه دارد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست