• تاریخ: 2015-06-06
  • شناسه خبر: 4646
  • 962 بازدید

بررسی ورزش‌های مدرن و سنتی در میان ترکمن های ایران

ارکین نیوز – رییس پژوهشکده مردم شناسی گفت: پژوهش و بررسی مردم شناختی ورزش های مدرن و سنتی در میان ترکمن های ایران توسط پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد. علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مرد ...

15
ارکین نیوز – رییس پژوهشکده مردم شناسی گفت: پژوهش و بررسی مردم شناختی ورزش های مدرن و سنتی در میان ترکمن های ایران توسط پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری امروز دوشنبه با اعلام این خبر تصریح کرد که برای انجام این طرح از میان ورزش های مدرن، ورزش والیبال و از میان ورزش های سنتی ،اسب سواری انتخاب شد.

وی افزود: در این تحقیق که به سرپرستی شاهپورقجقی عضو هیأت علمی پژوهشکده مردم شناسی انجام گرفته است تاریخ شفاهی پیدایی ورزش والیبال و نفوذ این ورزش در میان مردم و چگونگی تبدیل آن به عنوان سرگرمی اوقات فراغت مورد بررسی قرار گرفت.

حسن زاده تصریح کرد: سبک های ورزش والیبال در این تحقیق موضوع دیگر مطالعه بود.

به گفته رئیس پژوهشکده مردم شناسی در این تحقیق به بررسی سوارکاری سنتی و چگونگی انجام مسابقات در این منطقه که خاستگاه مهم اسب سواری در ایران است نیز پرداخته شد.

وی اظهار داشت: جنبه های آیینی اسب سواری در میان ترکمن ها و رابطه موسیقی مقامی و اسب سواری در این تحقیق از موضوعات دیگر این مطالعه بوده است .

حسن زاده تصریح کرد: پژوهشکده مردم شناسی پیشتر به بررسی ورزش های اقوام ایرانی ، جایگاه و ویژگی های آن پرداخته و کتاب هایی را در زمینه مردم شناسی ورزش منتشر کرده است.

ایلنا

  • خداوردی طعنه - 2015-06-06 در 4:37 ب.ظ

    اسب سواری ومسابقات آن که هیجان خاص خودش را دارد به جرات میشه گفت که در میان ورزشهای سنتی ((در استان))ورزش اول محسوب میشه که از آن همه تماشگرانی که برای دیدن مسابقه به مجموعه های سوارکاری که در استان قرار دارند میروند عیارش مشخص است// اما در مورد رشته والیبال که از رشته های مدرن ورزشی محسوب میشه در جای جای ترکمن صحرا/هم بازی میکنند/ که آنهم با کمترین امکانات /

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست