• تاریخ: 2016-02-09
  • شناسه خبر: 14498
  • 735 بازدید

ایرانی‌ها و ترکمن‌ها فقط همسایه نیستند؛ خویشاوند هستند

ارکین نیوز – به مناسبت ایام الله دهه فجر، «روزهای فرهنگی ایران» با حضور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از هنرمندان صاحب سبک ایرانی در عشق‌آباد افتتاح شد که این رویداد با استقبال بی‌سابقه ملت و دولت ترکم ...

ارکین نیوز – به مناسبت ایام الله دهه فجر، «روزهای فرهنگی ایران» با حضور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از هنرمندان صاحب سبک ایرانی در عشق‌آباد افتتاح شد که این رویداد با استقبال بی‌سابقه ملت و دولت ترکمنستان همراه بود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از جمله برنامه‌های این هفته فرهنگی اجرای کنسرت موسیقی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی (در رشته‌های مختلف نقاشی، خط و مینیاتور) و همچنین پخش فیلم‌های روز سینمایی ایران بود که این رویداد علاوه بر تقدیر رییس جمهور این کشور مورد توجه خیل فرهنگیان، دانشجویان و علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را به همراه داشت.

آن چه بیش‌ از همه این برنامه فرهنگی را در بین اقشار مختلف اجتماع ترکمنستان مهم برای پیگیری کرد اظهارات قربان‌قلی‌بردی‌ محمداوف، رییس جمهور ترکمنستان بود که در جلسه کابینه وزیران ضمن استماع گزارش معاون رییس این کابینه، در خصوص برگزاری «روزهای فرهنگی ایران» ضمن تاکید بر اهمیت برنامه‌های فرهنگی در عرصه بین‌المللی اجرای چنین باشکوه این مراسم را موثر در گسترش همکاری‌ها و تحکیم روابط همه جانبه و دوستانه با ایران معرفی کرده بود.

«روزهای فرهنگی ایران» به روایت معاون وزیر فرهنگ ترکمنستان

معاون وزیر فرهنگ ترکمنستان در دیدار با رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: هم‌اکنون در حال پیگیری بسط و توسعه روابط فی مابین دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه در سطح عالی هستیم و برای همین منظور تمام تلاش خود را برای برگزاری «روزهای فرهنگی ایران» در سطح عالی به کار گرفتیم چرا که استقبال مردم ترکمنستان از این اتفاق کم‌نظیر است.

«آتا گلدی شاه مرادوف» با اشاره به سابقه برگزاری این برنامه‌ها در عشق‌آباد، افزود: امید است به طور متقابل با برگزاری «هفته فرهنگی ترکمنستان» در ایران، نیز مردم این سرزمین با فرهنگ، هنر و موسیقی ترکمن‎‌ها بیش از پیش آشنا شوند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این ملاقات ضمن قدردانی از دعوت وزیر فرهنگ ترکمنستان، گفت: بین دو کشور، دوستی‌های زیادی وجود دارد و ما بعد از عراق، بیشترین مرز را با کشور ترکمنستان داریم، حتی بخشی از ترکمن‌ها در ایران زندگی می‌کنند و برای نمونه مقبره مختوم قلی نیز در ایران قرار دارد.

ابراهیمی ترکمان ادامه داد: اشتراکات فرهنگی بسیار فراوان ایران با ترکمنستان به عنوان بسترهای توسعه روابط فرهنگی، فرصت مناسبی را برای گسترش روابط در دیگر زمینه‌ها پیش روی مسئولان دو کشور نهاده است.

وی یادآور شد: از آنجایی که روابط فرهنگی، اساس روابط بین‌المللی است، برای همین منظور جمهوری اسلامی ایران همواره مهم‌ترین شخصیت‌های علمی و فرهنگی خود را به ترکمنستان اعزام می‌کند که اتفاق این مهم بر اهمیت روابط با ترکمنستان تاکید دارد.

افتتاحیه‌ای با بیش از هزار شرکت کننده

آیین افتتاحیه روزهای فرهنگی ایران در عشق‌آباد، با حضور بیش از هزار نفر از اهالی فرهنگ و هنر، بعد از ظهر روز ۱۳ بهمن ماه در محل سالن «مقام لار» عشق‌آباد برگزار شد.

در این مراسم، معاون وزیر فرهنگ ترکمنستان طی سخنانی اظهار کرد: امروز رییس جمهور ترکمنستان برای توسعه روابط کشور با تمامی کشورها از جمله کشور دوست و برادر ایران، ارزش زیادی قایل است که برگزاری روزهای فرهنگی ایران در پایتخت در تقویت این روابط موثر خواهد بود.

در ادامه، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنرانی کوتاهی خود گفت: دوستی ایران و ترکمنستان، بسیار عمیق و ریشه‌دار بوده و رهبران دو کشور این دوستی را نه در عصر کنونی بلکه از گذشته پایه‌ریزی کرده‌اند که امید است با اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری هنرمندان و صنعت‌گران ایرانی، بتوان این دوستی را به ملت ترکمنستان نشان داد.

هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران برگزار می‌شود

سید محمد احمدی، سفیر ایران در عشق‌آباد هم با اعلام خبر برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران در آینده‌ای نزدیک، تصریح کرد: روابط ایران و ترکمنستان، رابطه‌ای دیرینه است و این تعاملات همواره برای ایران، اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: رییس جمهور ترکمنستان، امسال را سال پاسداشت میراث فرهنگی نامگذاری کرده است که اقدام ارزشمندی محسوب می‌شود و این اقدام نسل جدید را به گذشته پیوند داده است.

افتتاح نمایشگاه فرهنگی ایران در آکادمی هنر عشق‌آباد

از ویژه برنامه‌ روزهای فرهنگی کشورمان در ترکمنستان افتتاح نمایشگاه فرهنگی ایران، در آکادمی علوم هنر عشق‌آباد بود که این اتفاق هنری با حضور و سخنرانی وزیر فرهنگ ترکمنستان همراه بود.

در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، «آناگلدی قاراجااوف»، وزیر فرهنگ ترکمنستان در سخنانی، اجرای برنامه‌های فرهنگی کشور ایران را عاملی مثمرثمر در نزدیکی دو ملت و دولت مطرح کرد و گفت: هم‌اکنون در آغاز سال جدید میلادی به سر می‌بریم که همزمان با آن، «روزهای فرهنگی ایران» برگزار شده است؛ این مهم، بیانگر اهتمام مسئولان دو کشور در آغاز دوره تازه‌ای از تعاملات متقابل فرهنگی است.

در ادامه، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم ترکمنستان را کشوری زیبا و با فرهنگ معرفی کرد و گفت: همسایه در کنار همسایه می‌تواند، خوشبخت باشد و ما از دیرباز در کنار ملت ترکمنستان، احساس خوشبختی می‌کنیم.

برگزاری جشن ملی ایران در ترکمنستان

ابراهیمی‌ترکمان یادآور شد: این روزها، روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در جمهوری اسلامی ایران است؛ بسیار خوشحالیم که جشن‌های ملی کشورمان را در کنار مردم ترکمنستان برگزار می‌کنیم.

از نکات قابل توجه این برنامه فرهنگی می‌توان به اظهارات معاون فرهنگی رییس جمهور ترکمنستان در دیدار با رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره کرد که وی در این ملاقات از استقبال بالای رییس جمهور ترکمنستان از اجرای برنامه‌های هنری ایران در عشق‌آباد، خبر داد.

مایسا محمداوا، معاون رییس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگی در ابتدای این دیدار با یادآوری برگزاری برنامه «روزهای فرهنگی ایران» در عشق‌آباد در تاریخ اسفند ماه سال گذشته، برگزاری این برنامه‌های فرهنگی را عاملی برای استحکام روابط دو کشور عنوان کرد.

استقبال رییس جمهور ترکمنستان از هنرنمایی کودکان ایرانی

وی گفت: رییس جمهور ترکمنستان نیز توجه ویژه‌ای به برنامه‌های فرهنگی دارند و همیشه این موضوع را پیگیری و سفارش می‌کنند؛ با این حال در سال جاری میلادی، نخستین برنامه فرهنگی اجرا شده توسط کشورهای خارجی در ترکمنستان، برنامه «روزهای فرهنگی ایران» در عشق‌آباد است.

محمداوا ادامه داد: برنامه‌های اجرا شده توسط کودکان ایرانی در «روزهای فرهنگی ایران» باعث خرسندی و شادمانی بین کودکان ترکمنستان شده و همین موضوع نیز متقابلا خرسندی و استقبال بالای رییس جمهور این کشور را از اجرای برنامه‌های هنری ایران در عشق‌آباد به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه امسال نیز همچون سال گذشته استقبال مردم عشق‌آباد از نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران گسترده است، افزود: ترکمنستان آمادگی کامل دارد تا هفته فرهنگی خود را در ایران برگزار کند.

ایران آماده میزبانی هفته فرهنگی ترکمنستان است

در این دیدار رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن قدردانی از دولت ترکمنستان به منظور برگزاری برنامه «روزهای فرهنگی ایران» در عشق‌آباد، گفت: در سفر سال گذشته خود به ترکمنستان پیشنهاد دادم که برنامه‌های مشترکی مانند برگزاری سمینار برای شخصیت‌های مشترک از جمله همایش بزرگداشت «نسایی» (مؤلف سنن نسایی) که از جمله شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام است، انجام دهیم.

ابوذر ابراهیمی افزود: در خصوص برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران، آمادگی خود را اعلام و این هفته را در هر شهری که مد نظر ترکمنستان باشد به نحو شایسته میزبانی خواهیم کرد.

ایرانی‌ها و ترکمن‌ها فقط همسایه نیستند؛ خویشاوند هستند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار با رییس جمهور ترکمنستان مبنی بر اینکه «ملت ایران و ترکمنستان فقط همسایه نیستند؛ بلکه خویشاوند هستند» افزود: تلاش ما در جهت گسترش روابط فرهنگی است و جمهوری اسلامی ایران نیت خیر خود را طی چند سال فعالیت در ترکمنستان به اثبات رسانده است.

رشته ادبیات‌فارسی بیش‌ترین تقاضای دانشجویان خارجی است

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در حاشیه برگزاری «روزهای فرهنگی ایران» در ترکمنستان با نورممدوویچ وزیر علوم کشور این کشور برپایی یک چنین آوردگاه فرهنگی را نه تنها یک اتفاق ساده هنری بلکه عاملی برای توسعه همه جانبه دو کشور در زمینه‌های متعدد علمی و حتی صنعتی قلمداد کرد و گفت: ۱۵ سال پیش، در ۶ مدرسه عشق‌‌آباد زبان فارسی به عنوان زبان دوم به دانش‌آموزان تدریس می‌شد و رایزنی فرهنگی خود را موظف به تأمین کتاب‌های فارسی مدارس می‌دانست که در حال حاضر نیز این آمادگی برای تدریس فارسی در سطح همه مدارس پایتخت وجود دارد.

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان برگزاری کرسی‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های ترکمنستان هم مورد تاکید قرار داد و افزود: ایران دانشجویان خارجی بسیاری را برای تحصیل در دانشگاه‌های خود پذیرفته است و تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی، بیش‌ترین درخواست را بین این دانشجویان دارد. البته این نیاز هم در ایران احساس می‌شود که دانشجویانی برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات ترکمن به کشور ترکمنستان اعزام شوند.

روابط علمی ایران و ترکمنستان مطلوب نیست

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران، کشور ترکمنستان را به عنوان همسایه‌ای قابل اعتماد می‌شناسد ولی متأسفانه روابط علمی و دانشگاهی دو کشور در سطح قابل قبولی نیست که این مشکل تنها با کمک یکدیگر می‌توانیم این روابط را توسعه دهیم.

گفتنی است، ابتدای هفته جاری آیین اختتامیه روزهای فرهنگی کشورمان با حضور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزیر فرهنگ ترکمنستان، رایزن فرهنگی ایران و جمع زیادی از مشتاقان به فرهنگ و هنر ایرانی در محل سینمای ترکمنستان برگزار شد.

——-

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست