• تاریخ: 2015-07-06
 • شناسه خبر: 5736
 • 1,388 بازدید

ادامه انتقادهای روحانیون از مسابقات ورزشی جام رمضان

ارکین نیوز – هرساله با شروع ماه مبارک رمضان ،مسابقات ورزشی با نام این ماه مبارک در سطح محلات و مساجد و مجموعه های ورزشی و … در رشته های مختلف برگزار می شود که به نوبه خود شور نشاط خوبی را به جامعه تزریق می نم ...

images
ارکین نیوز – هرساله با شروع ماه مبارک رمضان ،مسابقات ورزشی با نام این ماه مبارک در سطح محلات و مساجد و مجموعه های ورزشی و … در رشته های مختلف برگزار می شود که به نوبه خود شور نشاط خوبی را به جامعه تزریق می نماید. انجام مسابقات مهیج ورزشی از بعد از افطار تا سحر یکی از لذت بخش ترین فعالیت های جوانان در این ماه مبارک می باشد که به سلامتی روزه داران نیز کمک به سزایی نیز می نماید.
اما در ماه های اخیر انتقاد روحانیون و ائمه جمعه شهرهای ترکمنصحرا از برگزاری مسابقات ورزشی جام رمضان همچنان ادامه دارد.
یکماه پیش بود که حاج تاج محمد آخون طعنه در مسجد محمد رسول ا… (ص) در سخنرانی مذهبی خود ، برگزاری مسابقات ورزشی در ماه مبارک رمضان را تهاجم فرهنگی و دسیسه شیطان برای جلوگیری از عبادت در این ماه پرفیض و برکت عنوان کرد .
سپس بعد از یک هفته این روحانی شاخص شهرستان آق قلا در مصلی نمازجمعه شهر آق قلا در جمع انبوه نمازگزاران ضمن تاکید بر مواضع قبلی به جوانان هشدار داد که در دام این دسیسه ها نیفتند.
سایت اولکامیز نیز امروز خبری را رسانه ای کرد که کریم آخوند جاور امام جمعه گنبد ، دومین روز ماه رمضان در مصلای اهل سنت گنبد در جمع هزاران نماز گزار روزه دار از برگزاری مسابقات ورزشی جام رمضان در شبهای ماه رمضان به شدت انتقاد کرد.
این روحانی شاخص در فرازی از سخنان خود مسابقات جام رمضان را جام مرگ دانست و گفت : برگزاری مسابقات جام رمضان باعث میشود که جوانان از انجام عبادات دینی دور بمانند و از برکات و فیوضات معنوی این ماه پر خیر و برکت بهرمند نشوند و نماز و طاعات و عبادات را ترک کنند و حتی دچار مفسداتی از قبیل قمار شوند.
اما سایت ترکمن سسی گزارشی تحلیلی در این خصوص با عنوان “مسابقات ورزشی ماه رمضان و ضرورتهای درک متقابل” امروز در سایت خود منتشر کرد.
در این سایت ضمن بازنگری اتفاقات یک ماه اخیر در این خصوص آمده است :بدنبال طرح این انتقادات برخی از جوانان و فعالان اجتماعی بدون درک درست از دلایل مخالفت علمای بزرگوار ما با این مسابقات در برخی از موارد، با ادبیاتی دور از شان علما را مورد خطاب قرار دادند.این افراد باید دقت داشته باشند که اگر علمای ما با برگزاری مسابقات ورزشی در ماه مبارک رمضان مخالفت می کنند علتش علم این بزرگواران به فرصت های طلایی این ماه مبارک است .
علمای ما با علم به اینکه خداوند متعال در ماه مبارک رمضان چه نعمتی را از باب گشایش درهای مغفرت برای مومنان فراهم می کند ،دوست ندارند مردم به ویژه جوانان خوب ما از این فرصت های طلایی محروم گردند .
البته الیاس هیوه چی فرماندار شهرستان آق قلا نیز در خصوص بروز انتقادهای اخیر روحانیون در خصوص برگزاری مسابقات ورزشی در ماه مبارک رمضان به خبرنگار ارکین نیوز گفت:البته هیچ کس حتی روحانیون با برگزاری مسابقات ورزشی مخالف نیستند و به عنوان یک تفریح سالم به موضوع می نگرند.
وی اضافه کرد: بایستی موضوع برگزاری مسابقات ورزشی در ماه مبارک رمضان و زمان اجرای این مسابقات که بعد از نماز تروایخ برگزار می گردد توسط متولی ورزش شهرستان به روحانیون معزز یادآوری شود .
فریدون یلقی نیز طی مصاحبه با سایت های خبری برگزاری هرگونه مسابقات ورزشی در اوقات عبادت و تروایخ را در سالن های ورزشی شهرستان را تکذیب کرد .
بهرحال بایستی همگان به این باور برسیم که به نوشته سایت ترکمن سسی حل این مساله نیازمند یک درک متقابل نیز هست .این درک متقابل باید از طریق علمای ترکمن صورت پذیرد .علمای ما باید متوجه این مساله باشند که چنانچه این مسابقات ورزشی برگزار نگردد بخش قابل توجهی از جوانان ما بجای محیط های ورزشی در مغازه ها یا محافل دوستانه خود اوقات شان تا سحر را سپری می کنند .
اما بایستی اذعان کرد برخی از روحانیون ما درک درستی از واقعیت های جامعه امروز به ویژه جوانان ندارند ، شاید دلیل این موضوع نیز فاصله ای است که در سال های اخیر بین جوانان و روحانیون به دلیل تغییر نگرش ها افتاده است.
نگارنده معتقد است بایستی روحانیون جلسات بیشتری را با قشر جوانان برگزار کنند و با مطرح شدن برخی موضوعات در حوزه جوانان که امروزه هر روز نیز بیشتر و بیشتر می شود ضمن بازنگری ، سوءتفاهمات احتمالی که به ضرر جامعه است برطرف گردد.
گروه اجتماعی هیات تحریره ارکین نیوز

 • kakajan - 2015-07-07 در 5:23 ق.ظ

  با سلام
  با قبولی طاعات و عبادات شما مردم و هم استانی ها و هم مذهب هامون
  دلیل اینکه میگن انجام ورزش تو ماه رمضان توسط آخوندامون چیه؟
  بابا شماکه مثلا آخوندین نباید بگین که ورزش نکنین,,اتفاقا خداوند هم نگفته که ۲۴ساعته عبادت کنین تو ماه رمضان,,همینکه با خلوص نیت و قلب پاک و بدور از گناه و چشم چرانی و غیبت,از سحر تا افطار روزه بگیری و نمازها رو سروقت بخونین,,خداوند راضیه بهش,,بسط نشستن تو مسجد و اینچیزا بنظرم گناهه,,یجورایی ترک دنیا میشه,,این آخوندامونم همشون با,,,باور و فرهنگ قدیمی بزرگ شدن,,,بابا ورزش تو ماه رمضان نشانه ی استقامته,,درسته زمانی میتونن بگن که درست نیس,وقتی که اونایی که ورزش میکنن,,روزه نباشن و درطول روز ورزش کنن و در ملاعام روزه خواری بکنن,اونموقع آره,درست نیس,ولی بعد از نماز تراویخ که مشکلی نداره که آخه,,,,خود اینایی که تو نمازهای جمعه میگن و حرف میزنن,,,خودشون بعد تراویخ تو خونشون چیکار میکنن؟پسراشون و خانوادشون چیکار میکنن؟نمیخام زیرآب کسی رو بزنم,,,ولی اینقد مردم رو ازخودتون زده نکنین,,,دعوا انداختن حیوون خیلی گناه داره,,حالا وارد مطلب نمیشم,,,چون پسر یکی از این کسایی که گفتن مسابقات درست نیس,,خودش پایه ی دعوا انداختن,,,,,,حیوانات هستش,,ولی نمیگم کی,,,خدا اونارو به راه راست هدایت کنه,,,حاج آقا ی سوزن به خودت بزن یه جوال دوزبه دیگران,

 • reza - 2015-07-08 در 12:36 ب.ظ

  آقایون اگه آخوندها میگن بازی نکنید دلیل دارن چونکه ۱٫در اکثر این بازی قمار بازی انجام میشه اون هم تو ماه رمضان
  ۲٫چرا این مسابقات رو توی بهتری ماه ها که مردم از گناه به دور باشن برگزار میکنن وباعث قمار بازی جوانان میشوند حالا اگر قمار هم نکردند ، از نماز تراویح شون میمونن تو همین شهر گنبد من خودم دو جا رو میدونم توش بلا فاصله از افطار بازی رو شروع میکنن مسولین هم هیچی نمیگن

  • بهمن - 2015-07-11 در 10:14 ق.ظ

   آقای رضا با سلام انتقاد ک کردین لطفا راه کار بدین بگین این جماعت چه تفریح دیگه ای داشته باشن ک هم مورد رضایت شما باشه و روحانیون محترم.

 • kakajan - 2015-07-09 در 4:34 ق.ظ

  خب چرا باید بقیه هم به پای اونا بسوزن؟حداقل این آخوندا بگن…بلانسبت اونایی که بعد نماز تراویح میرن و فقط ورزش میکنن….چرا نگفتن پس؟اگ اونطوری باشه. باید ورزش رو گناه اعلام کنن دیگه…من خودم به شخصه حرفای این آدمارو زیاد جالب نمیدونم..عموی خودم آخونده…پدربزرگم آخوندبود..ولی بازم به اکثر حرفاشون اعتقاد ندارم…من که میرم واسه تماشا..یا بازیه سالم..نمیتونم که جلوی بقیه رو بگیرم و بگم که آقا قمارنکن..آقا شرط نذار…همه که بعدا نمیخان باهم تو یک قبر بخابن…درسته؟ پس لطفا حرفای الکی نزنین ….گناه مردم رو به گردن همه نذارین…بابا گناه داره هااااا….در ضمن میگین ماه های دیگه چرا نمیذارن…مثلا خودت حاضری زود از کار و زندگیت بزنی و بری دنبال بازی؟مطمینم که میگی نه…پس بدونین که ماه های دیگه نمیشه…چون همه دنبال بدبختیه خودشون هستن…فقط تو ماه رمضان هستش که مردم عصر زود میان خونه و افطار میکنن و میرن مسجد…ولی ماه های دیگه اینکارو میکنن؟تا جایی که میتونن دیرتر میان تا دو تومن بیشتر کار کنن..تا شکم زن و بچه هاشونو سیر بکنن…بخاطر این نمیشه تو ماه های دیگه بازی کرد

 • ا.ش - 2015-07-10 در 3:37 ب.ظ

  ۱ – در ماه های دیگه هم می شه مسابقات برگزار کرد . ۱۱ ماه بیکارین ، چیکار می کنین اونموقع؟!
  ۲ – جام رمضان باعث دوری مسلمانان از نماز و دین می شه.

 • kakajan - 2015-07-11 در 3:17 ق.ظ

  اگه بازی تموم کردن نشانه ی اسلام باشه..واقعا کوتاه فکرین…بابا ی کم عاقلانه فکر کنین…خود شما بعد از نماز تراویح چیکار میکنی؟راستشو بگو چیکار میکنی؟
  نگو که نماز میخونم و قرآن میخونم تا وقت سحر…خب منکه میرم با نیت پاک..ی کم ورزش کنم.چه گناهی کردم که باید با بقیه بسوزم؟منکه نمیتونم اجبار کنم به بقیه که آقا شرط نذار..آقا برو نمازبخون بعد بیا…این مسابقات رو میذارن تا جوونای ما بیشتر از این سمت خلاف نرن..خودشونو نگه دارن تو این ماه مبارک…این ماه رمضان بهترین ماه واسه ترک هرجور گناه و خلاف و اعتیاده…من اگ دو شب بیکار باشم…شاید برم سمت خلاف و اعتیاد..این نوع مسابقات خیلی کمک میکنه واسه ترک گناه…من اگ شبا برم دنبال خلاف و ناموس دیگران.برام بد هستش یا برم ورزش کنم.برم مسابقه تماشا کنم؟هااا؟کدومش بدتر هستش؟؟؟؟..شماکه حرف از اینچیزا میزنین..جواب بدین..من خودم به شخصه حاضرم با هرکسی در مورد این موضوع بحث و گفتگو کنم..لطفا ی کم سطح فکرتون رو باز کنین بابا..مثل قدیم نباشین..بابا..خدا نگفته ۲۴ساعته منو عبادت کنین..همینکه نمازتو سروقت بخونی..نیت وشوم و پلید نسبت به نوامیس مردم نداشته باشی..زبان و گوشتو از هر نوع دروغ و گناه و غیبت محافظت کنی.خداخودش راضیه..خدا ازبنده اش انتظار زیادی نداره..فقط به دستوراتش عمل کنن..

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست