• تاریخ: 2018-02-22
  • شناسه خبر: 25532
  • 428 بازدید

اتمام فاز نخست پروژه مرمت سقف مسجد کریم ایشان مراوه تپه

ارکین نیوز-مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مراوه تپه از اتمام عملیات فاز نخست پروژه مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی سید قلیچ ایشان(کریم ایشان) با اعتباری بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد ریال خبر داد. به گ ...

ارکین نیوز-مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مراوه تپه از اتمام عملیات فاز نخست پروژه مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی سید قلیچ ایشان(کریم ایشان) با اعتباری بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش میراث فرهنگی گلستان، محمد نظر بهادر اظهار کرد: فاز یک پروژه ساماندهی و مرمت پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی کریم ایشان با اعتبار ۱۲۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتمه یافت.

وی افزود: این مجموعه متشکل از یک مدرسه و مسجد است که مساحت مدرسه حدود ۴۰۰ متر مربع و در یک طبقه ساخته شده است و دارای ۴ مناره است که متاسفانه بخشی از مناره ها تخریب شده است.

بهادر با اشاره به مسجد این مجموعه اشاره کرد و گفت: بنای مسجد در مساحتی حدود ۱۲۰ متر مربع ساخته شده که دارای پوشش سقف گنبدی است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراوه تپه تصریح کرد: با توجه به اینکه پوشش سقف گنبدی این بنای ارزشمند طی سالهای گذشته دچار آسیب شده بود، این اداره کل اقدام به مرمت پوشش این سقف کرد.

وی افزود: برداشت اندود سیمانی روی گنبد ها، برداشت ایزوگام روی پوشش گنبد ها، تثبیت ترکهای ایجاد شده در گنبد، اجرای کونو سازی ما بین گنبدها با ملات سنتی، استفاده از مواد ضد رطوبت برای جلوگیری از نفوذ رطوبت حاصل از بارش باران از اقدامات صورت گرفته در مرمت پوشش سقف گنبدی این مسجد است.

بنای مسجد و مدرسه کریم ایشان در محدوده شهرستان مراوه تپه در نزدیکی روستای کریم ایشان و در کیلومتر ۳۵ جاده کلاله به مراوه تپه واقع شده و از آثار متعلق به دوره قاجار است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست