• تاریخ: 2016-02-24
  • شناسه خبر: 15190
  • 902 بازدید

گرگان در آستانه انتخابات مجلس

ارکین نیوز -حامد صمدلویی ( دکترای علوم سیاسی) :آرایش سیاسی و اجتماعی نامزدهای حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا با نزدیک شدن به موعد برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از وضوح قابل توجه ای برخوردار گشته و به تبع چن ...

ارکین نیوز -حامد صمدلویی ( دکترای علوم سیاسی) :آرایش سیاسی و اجتماعی نامزدهای حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا با نزدیک شدن به موعد برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از وضوح قابل توجه ای برخوردار گشته و به تبع چنین شرایطی شهروندان از ۸ صبح ۷ اسفند به پای صندوق های رای می روند تا از بین نامزدهای با سلایق مختلف به دو گزینه رای دهند.
اگرچه جریان اصولگرای گرگان با تعدد نامزدهای انتخاباتی مواجه شد اما در نهایت ائتلاف بزرگ اصولگرایان دکتر سیدعلی طاهری و عیسی امامی را در لیست خود قرار داد. ائتلافی که در گرگان با استقبال امامی مواجه نشد و دکتر طاهری نیز تمایلی برای نصب لگو ائتلاف بر روی بنر یا برگه های تبلیغاتی نداشته است. این در حالی است که حتی یک برگ پوستر مشترک از نامزدهای ائتلاف بزرگ اصولگرایان در فضای انتخاباتی حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا مشاهده نشده است.
به غیر از مهندس صاحب حجتی که به سود ائتلاف اصولگرایان انصراف داد نامزدهای دیگر منتصب به این جریان ترجیح داده اند خود را مستقل معرفی نمایند؛ مهندس سید هادی حسینی، عاطفه حاجی محمدی، دکتر محمد ابراهیم نعیمی و عیسی پایین محلی نه تنها حاضر نشدند به سود ائتلاف انصراف دهند بلکه به صورت جدی و جزیره ای در انتخابات باقی خواهند ماند.
تعدد نامزدهای منتصب به جریان اصولگرا بی تردید آسیب جدی به سبد آرای دکتر طاهری وارد خواهد کرد و قاعدتا استراتژیست های ستاد انتخاباتی وی نباید انتظار داشته باشند که نتیجه انتخابات مجلس نهم و عدد طلایی ۷۴۵۰۱ رای تکرار شود این در شرایطی است که مهندس سید هادی حسینی عملا انشعاب از این جریان را کلید زده است و با تاکید بر مشی اعتدال گرایی و توسعه علاوه بر پایگاه جغرافیایی شرق حوزه انتخابیه ، لایه هایی از میانه روهای اصول گرا و اصلاح طلب را نیز با خود همراه کرده و به صف مدعیان انتخابات پیوسته است. رفتار انتخاباتی عاطفه حاجی محمدی نیز به نوعی انشعاب از جریان اصولگرایان را متبادر می نماید.
آنسوتر جریان اصلاح طلب گرگان از وضعیت با ثبات تری برخوردار است. شورای ائتلاف اصلاح طلبان برای معرفی دو نامزد پس از بازگشت دکتر نور محمد تربتی نژاد به عرصه رقابتها در یک توافق تاریخی موفق شد مهندس عبدالغفار رادمهر را در لیست خود قرار دهد. ائتلافی که با استقبال تربتی نژاد – رادمهر، حمایت قاطع نامزدهای رد صلاحیت شده این جریان و انصراف ۳ نامزد ترکمن به سود ائتلاف همراه شد.
مهندس نبی الله هزارجریبی از نامزدهای منتصب به جریان اصلاح طلب که پیشتر حاضر نشده بود تن به ساز و کار شورای اصلاح طلبان گرگان دهد، با تاکید بر مشی اعتدال گرایی و اصلاح طلبی و با پشتوانه نام شهید مهندس غلامعلی هزارجریبی نماینده فقید گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی در عرصه رقابت ها با اقتدار ظاهر شد تا حمایت تمام قد فراکسیون هوادار شهردار صادقلو در شورای اسلامی شهر گرگان ( ربیعی، یوسفی، گرزین، عبداللهی و جرجانی ) را نیز با خود داشته باشد. فراکسیونی که اضلاع آن سبد رای متفاوتی دارد و می تواند هزارجریبی را در بین مدعیان قرار دهد.
یاش اولی ( ریش سفیدان ) آق قلا به رغم حضور عبدالغفار رادمهر در ائتلاف تاریخی با نامزدی از گرگان ، ترجیح دادند علاوه بر رادمهر از عبدالغفور امان زاده نیز حمایت کنند.
اما سیستانی های حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا که بصورت سنتی از مجلس ششم با یک نامزد در عرصه انتخابات حاضر می شوند، هنوز به جمع بندی برای معرفی یک نامزد نرسیده اند. هرچند دکتر عظیم هدایت پور به نسبت حجت الاسلام محمد علی فارقی از اقبال بیشتری در بین سیستانی ها برخوردار می باشد.
با عنایت به اینکه نامزد پیروز در انتخابات می بایست یک چهارم کل آرای ماخوذه را کسب نماید به نظر می رسد با توجه به اراده معطوف به مشارکت حداکثری شهروندان و تعدد نامزدها، این دوره نیز مشابه دورهفتم مجلس در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا ۴ نامزد به مرحله دوم انتخابات راه یابند.
به زعم نگارنده رادمهر، هزارجریبی، سیدهادی حسینی، طاهری ، تربتی نژاد، امامی، هدایت پور و امان زاده به ترتیب با فراز و نشیب در رقابت نزدیک با یکدیگر به سر می برند وبی گمان ۴ نفر از آنها در مرحله دوم با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
گلستان تا انتخابات

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست