• تاریخ: 2016-02-03
  • شناسه خبر: 14158
  • 1,528 بازدید

واکنش استاندار گلستان به سخنان جبار ایری در همایش احزاب

ارکین نیوز-لطیف ایزدی : استاندار گلستان در همایش احزاب در حضور سیاسیون استان سخن گفت. سخنان وی به سه بخش عمده تقسیم می شد بخش اول در مورد احزاب بخش دوم در باره حرفهای جبار ایری و بخش سوم در مورد انتخابات و ردصلاحیت ها بو ...

ارکین نیوز-لطیف ایزدی : استاندار گلستان در همایش احزاب در حضور سیاسیون استان سخن گفت. سخنان وی به سه بخش عمده تقسیم می شد بخش اول در مورد احزاب بخش دوم در باره حرفهای جبار ایری و بخش سوم در مورد انتخابات و ردصلاحیت ها بود.

دکتر صادقلو در بخش دوم سخنانش به حرفهای صریح و شفاف جبار ایری فعال سیاسی شاخص ترکمن واکنش نشان داد و در واقع به وی پاسخ داد . پاسخی که تعجب همگان را برانگیخت. اما این سخنان پاسخ گونه استاندار چه بود؟

مسائل را ریز نکنیم
استاندار گلستان گفت: آقای ایری بحث قوم و اقوام را مطرح کردید من قائلم به این عنوان که اسلام فرموده حب الوطن من الایمان . جایگاه ما جهان وطنی است. جایگاه ما امت است. مدار جهان در مسیر عدالت خواهد رفت. حب الوطن من الایمان یعنی چه ؟ چرا اینقدر مسئله را ریز می کنیم: در وطن های مختلف یک عرضه ی هویت وجود دارند که آنها ارزشمند است توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های اقوام با توجه به سرعت دانش ارزشمند است .

همگرایی داشته باشیم
دکتر صادقلو افزود: آن روزی که رئیس شوراهای استان گلستان قرار بود تعیین شود توصیه کردم که باید مدار قانون و عدالت اجرا شود همگرایی اتفاق بیفتد همگرایی در زمانه داشتن قدرت مهم است. رفتار قومیتی جامعه آسب می بیند .

در انتصابات از ترکمنها استفاده کردم
نماینده عالی دولت در استان گلستان در باره انتصابات گفت: بنده چهار فرماندار از ملت ترکمن انتخاب کردم ۹ بخشدار ترکمن و افرادی در استانداری مشغول هستند.

آمار دقیق ترکمنها و سیستانی ها
وی افزود: آقای ایری آمار جمعیتی را اصلاح کنید. در استان گلستان بنا به آمار رسمی جمعیت ترکمن ها ۳۳ درصد و سیستانی ها ۱۷ درصد هستند. این بحث ها در درازمدت آسیب جدی به استان می زند. به سوی همگرایی و شایستگی حرکت کنیم . به بحث های قومیتی دامن نزنیم.

نسبت اقوام را به هنجار تبدیل کنیم

آقای ایری شما این ها را تمرین کنید. قومیت ها وجودش برای ما فرصت باشد اگر غیر این باشد تهدید است. نسبت اقوام را به هنجار تبدیل کنیم .
برخی رفتارها ما را از هم جدا می کنند

دکتر صادقلو گفت: بچه های شورای شهر گنبد که همه یازده نفر ترکمن هستند. دربحث شهردار به حضورم آمدند گفتم ای کاش یک شهردار غیر ترکمن انتخاب می کردید. بچه های کلاله نیزآمدند و شهردار سیستانی انتخاب کرده بودند به آنها هم گفتم همگرایی در زمان شما ایجاد بیفتد. اگر در زمان قدرت خودتان شهردارتان غیر سیستانی باشد بهتر است. در این صورت قوم گرایی نیست و یک تعداد جدا نمی شوند . در گنبد ۱۱ تا شورا داشتید چند نفر غیر ترکمن می گذاشتید. این ها را تمرین کنید برخی رفتارها ما را از هم جدا می کند .

صادقلو افزود : فعالیت یاشولی ها را رصد می کنم همه ما بسوی همگرایی حرکت کنیم .
الکامیز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست