• تاریخ: 2019-05-04
  • شناسه خبر: 28516
  • 417 بازدید

غراوی:نکوداشت مختومقلی فراغی زمینه ساز وحدت اقوام و مذاهب در گلستان شود

ارکین نیوز-سرپرست استانداری گلستان گفت: ویژگی های و معرفت مختومقلی فراغی در جهان فراگیر شده و باید تلاش کنیم نکوداشت این شاعر و عارف ترکمن زمینه ساز وحدت اقوام و مذاهب در استان شود. میر محمد غراوی صبح پنج شنبه در آئین نک ...

ارکین نیوز-سرپرست استانداری گلستان گفت: ویژگی های و معرفت مختومقلی فراغی در جهان فراگیر شده و باید تلاش کنیم نکوداشت این شاعر و عارف ترکمن زمینه ساز وحدت اقوام و مذاهب در استان شود.

میر محمد غراوی صبح پنج شنبه در آئین نکوداشت دویست و هشتاد و ششمین سالروز تولد شاعر و عارف ایرانی ترکمن مختومقلی فراغی در روستای آق توقای اظهار کرد: مختومقلی فراغی شخصیتی مبارز و تسلیم ناپذیر بود که در مقابل ظالمان عصر خود ایستادگی کرد و هم اکنون معرفت و ویژگی های آن در سراسر جهان فراگیر شده است.

وی افزود: بعد از انقلاب اسلامی هرساله این مراسم نگوداشت این شاعر در آرامگاه وی برگزار می شود و توانستیم این شاعر و عارف را بیشتر بشناسیم.

سرپرست استانداری گلستان ادامه داد: مختومقلی کسی است که ویژگی های او در همه جای جهان به ویژه عرفان، خصوصیات فکری و اخلاقی‌اش فراگیر شده است و حتی در برخی کشورها اشعارش به عنوان متون آموزشی تدریس می‌شود.

وی با بیان اینکه درباره مختومقلی سخنی نیست که گفته نشده باشد، مختومقلی از تعریف انسان ها بی نیاز است زیرا به عنوان یک عارف، معروف است، اضافه کرد: ترکمن ها شعرا و ادبای کمی نداشتند اما نام مختومقلی بیش از دیگران در آسمان فرهنگ و تاریخ ترکمن می‌درخشد.

وی به راز جاودانگی این شاعر ترکمن اشاره و بیان کرد: مختومقلی ستاره دنباله داری است که اندیشه های او از حاجی قوشان تا بخارا، هند و افغانستان تا ترکمنستان فرا گرفته است.

غراوی تصریح کرد: عشق به مردم و همدردی با آنها در اشعار مختومقلی فراغی تجلی یافته بود و در تمام مدتی که مختومقلی بیرون از منطقه خود سیر می کرد دلش در کنار قوم و مردمش بود.

وی یادآور شد: مختومقلی فراغی شخصیتی مبارز و تسلیم ناپذیر بود که در مقابل ظالمان عصر خود ایستادگی کردو حاصل عمرش فقط یک دیوان اشعار نیست بلکه حاصل ۳۰ سال زحمتش را سربازان و ماموران ظالم آن زمان نابود کردند اما او همچنان به سرودن اشعارحماسی ادامه داد.

سرپرست استانداری گلستان تاکید کرد: برگزاری این آیین نکوداشت باید زمینه ساز فراگیر شدن حکمت و آموزه های مختومقلی فراغی و تقویت وحدت و همگرایی اقوام در استان شود/مهر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست