• تاریخ: 2015-02-28
  • شناسه خبر: 2028
  • 547 بازدید

مشکل کمبود آب زراعی در شهرستان آق قلا جدی است

ارکین نیوز – فرماندار شهرستان آق قلا در جلسه بررسی آب سد وشمگیر گفت: با توجه به کمبود بارش نزولات جوی ، امسال مشکل کمبود آب زراعی در شهرستان آق قلا جدی است. ” الیاس هیوه چی ” با بیان اینکه بحران کمبود آ ...

1424937754_img_3190
ارکین نیوز – فرماندار شهرستان آق قلا در جلسه بررسی آب سد وشمگیر گفت: با توجه به کمبود بارش نزولات جوی ، امسال مشکل کمبود آب زراعی در شهرستان آق قلا جدی است.

” الیاس هیوه چی ” با بیان اینکه بحران کمبود آب تنها مشکل شهرستان نیست ، اضافه کرد: امسال بحران کمبود آب کل کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و این معضل مختص استان ما و این منطقه نمی باشد.

فرماندار شهرستان آق قلا افزودند: بنابر اظهار کارشناسان اگر در کشوری ۲۰% منابع آبی مصرف شود آن کشور از نظر آبی امن و اگر ۴۰% مصرف شود نفطه بحرانی نامیده می شود در صورتیکه در حال حاضر ما داریم ۸۵ % منابع آبی را مصرف می کنیم که این فراتر از نقطه بحرانی و نگران کننده است.

وی به راهکارهای مواجه با بحران اشاره کرد و افزود: مدیریت صحیح منابع آبی موجود، بهره برداری اصولی و صرفه جویی، راهکارهای اجباری برای حل مشکل آب منطقه است.

فرماندار شهرستان آق قلا با بیان اینکه ذخایر آب پشت سد وشمگیر نگران کننده است ، اضافه کرد: با توجه به کمبود بارندگی در سال جاری، موجودی آب سد وشمگیر به شدت نسبت به سال گذشته کاهش یافته و حتی می توان گفت هیچ آبی برای بهره برداری کشاورزان وجود ندارد.

” هیوه چی ” اضافه کرد:روند فعلی کمبود حتی مزارع آبزی پروری شهرستان را تحت تاثیر قرارداده که امیدواریم در روزهای باقی مانده تا پایان امسال شاهد بارش بیشتر باران در استان و منطقه باشیم.

گفتنی است در این جلسه حجت الاسلام شیخی امام جمعه شهر انبارالوم در خصوص ضرورت توجه بیشتر به مدیریت منابع آبی در منطقه و رییس توزیع آب سد وشمگیر نیز در خصوص کاهش سهم آب سد وشمگیر به دلیل کاهش حجم آب در سدهای گلستان ۱ و ۲ گزارش مبسوطی ارائه کردند.

لازم به ذکر است سد وشمگیر در فاصله ۵۲ کیلومتری شمال شرقی گرگان و روی رودخانه گرگانرود واقع است.
سایت فرمانداری آق قلا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست