• تاریخ: 2015-07-04
  • شناسه خبر: 5670
  • 519 بازدید

شرایط اجرای طرح‌های گردشگری در آشوراده اعلام شد

ارکین نیوز – رئیس کمیته زمین‌خواری مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید کمیته مبارزه با زمین‌خواری گفت: اجرای طرح‌های گردشگری و توسعه اکوتوریسم با رعایت ضوابط محیط زیستی در آشوراده بلامانع است. سیدمحمدحسین میرمحمدی ...

images
ارکین نیوز – رئیس کمیته زمین‌خواری مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید کمیته مبارزه با زمین‌خواری گفت: اجرای طرح‌های گردشگری و توسعه اکوتوریسم با رعایت ضوابط محیط زیستی در آشوراده بلامانع است.
سیدمحمدحسین میرمحمدی رئیس کمیته زمین‌خواری و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به بازدید اعضای این کمیته از سواحل دریای خزر و جزیره آشوراده اظهار داشت: به‌دلیل کاهش ورودی دریای خزر، ورودی آب به این دریا به‌شدت کاهش پیدا کرده که لازم است ایران با همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر اقدامات جدی انجام دهد.
وی بر همین اساس تأکید کرد: از آنجا که قسمت کم‌عمق و انتهایی دریای خزر در سواحل ایران است و هرچه آب دریای خزر افت سطح داشته باشد، بیشترین افت آن شامل ایران می‌شود لذا وزارت خارجه، سازمان محیط زیست، وزارت نیرو و وزارت کشور باید تدابیری اتخاذ کنند تا ورودی آب به دریای خزر کاهش نیابد وگرنه در آینده نه‌چندان دور دریاچه ارومیه دوم را در شمال کشور خواهیم داشت.
وی افزود: در چند ماه اخیر طبق اعلام استانداری حدود ۲۰ سانتی‌متر افت آب دریا را داشته‌ایم که پیگیری دستگاه‌های مسئول را می‌طلبد.میرمحمدی درباره تصمیمات اتخاذ شده درخصوص جزیره آشوراده و جنگل‌های استان گلستان گفت: هدف از این سفر ارزیابی وضعیت آشوراده و تصمیم‌گیری سازمان‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط برای بررسی تغییر کاربری آشوراده به یک مکان گردشگری است تا دولت پس از بررسی‌ها در خصوص اعلام مکان گردشگری آشوراده تصمیم گیری کند.
وی افزود: پس از بازدید و بررسی شرایط این جزیره اعلام کردیم که تحت شرایط مشخص و محدودی، استفاده از این جزیره برای توریسم بلامانع است. در واقع با اجرای طرح‌های گردشگری و توسعه اکوتوریسم با رعایت ضوابط محیط زیستی در آشوراده موافق هستیم اما هرگونه ساخت‌وساز و واگذاری عرصه و اعیان و انتقال مالکیت در جزیره ممنوع و غیرقانونی است.
وی گفت: دولت معتقد است باید از ظرفیت‌های این جزیره برای توسعه گردشگری و توریسم استفاده کند و از سوی دیگر، گروه‌های محیط زیستی این دغدغه را دارند که با اجرای این طرح و آغاز ساخت‌وساز جزیره، محیط زیست آن تهدید شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست