• تاریخ: 2016-01-24
 • شناسه خبر: 13732
 • 1,174 بازدید

سیستانی ها در چهار حوزه انتخابیه کاندیداهای نهایی خود رامشخص کردند

ارکین نیوز-با برگزاری نشست های ریش سفیدان سیستانی ها در چهار حوزه انتخابیه از ۶ حوزه گلستان کاندیداهای نهایی این قوم مشخص و سایر کاندیداها انصراف دادند. استان گلستان که معروف و مشهور به نگین اقوام و مذاهب کشور و مدلی کوچ ...

ارکین نیوز-با برگزاری نشست های ریش سفیدان سیستانی ها در چهار حوزه انتخابیه از ۶ حوزه گلستان کاندیداهای نهایی این قوم مشخص و سایر کاندیداها انصراف دادند.

استان گلستان که معروف و مشهور به نگین اقوام و مذاهب کشور و مدلی کوچک از ایران اسلامی است در خود مردمانی شریف، پارسا، مومن و ولایتمدار را از اقوام متعدد ازجمله، فارس، ترکمن، سیستانی، بلوچ، ترک، کرد، لر، شاهرودی، خراسانی و…. را در خود جای داده است. مردمانی تلاشگر، بی ادعا، مومن و پای کار نظام که همواره و در همه صحنه های تاریخ انقلاب از خود رشادت و دلاوری را به نمایش گذاشته اند.

اما موضوع صلی در این مجال انتخاب و نگاههای قومیتی در انتخابات در این استان است که همواره بر نگاههای جریانی و حزبی چربیده و نشان داده است بیش از آن تاثیر احزاب و گروههای سیاسی در نتیجه بیرون آمده از صندوق های رای در طول تاریخ انقلاب موثر بوده است.

استان گلستان دارای شش حوه انتخابیه و مجموعه ۷ نماینده در خانه ملت دارد و در انتخابات پیش رو همچون سایر انتخابات همه اقوام برای بدست آوردن کرسی هایی در این کارزار خود را آماده کرده اند.

تنها در دوره قبل بود که قومیت ها با توجه به حضور همیشگی برخی اقوام در جمع نمایندگان با طمع افراد آن قوم و کثرت و تعدد کاندیداهایشان با رای شکنی خود نتوانستند به مجلس راه یابند.

اما در دوره اخیر همه قومیت ها از جمله ترکمن ها و سیستانی ها با عزم جدی تری با راهبرد اجماع بر روی ی کاندیدا وارد عرصه شده اند و خود را نزدیک به خانه ملت و کرسی های بهارستان می بینند.

سیستانی ها با تمرکز بر ۴ حوزه انتخابیه برای خود حداقل دو کرسی در مجلس را حتمی می دانند و در این ۴ حوزه با به اجماع رسیدن بر روی یک گزینه خود را آماده کارزار انتخابی کرده اند.

سیستانیها در گرگان پس از کش و قوسهای فراوان با کنار رفتن دکتر ناصری نماینده ادوار مجلس در گرگان به نفع خانم آبشناس رسما با یک کاندیدای واحد وارد عرصه شده اند و امیدوارند همچون برخی از دوره های گذشته کرسی دوم مجلس در این شهرستان پس از سیدعلی طاهری به آنها برسد.

در آزادشهر که کانون دوم توجه سیستانیها در این انتخابات است سه فرد سرشناس و سه کاندیدای غیر سرشناس سیستانی ها در شب های گذشته در نشستی مشترک با ۵۰ ریش سفید قوم خود در نهایت با پرچمی واحد به نفع علیرضا ابراهیمی بخشدار سابق فندرسک به میدان آمدند و عباس نیاوند معاون سابق استاندار و زهرا نورا رئیس شورای شهر گرگان با انصراف از این انتخابات در اقدامی اخلاقی میدان را برای کاندیدای وحدت سیستانیها در این حوزه هموار کردند.

کلاله و گنبدکاووس نیز دو حوزه انتخابیه دیگری است که سیستانیها هرچند به اندازه آزادشهر وگرگان امیدواری برای تصاحب کرسی ندارند اما چندان هم بی امید نبوده و با رسیدن به کاندیدای واحد که عبارتند از فرهاد شیبک بخشدار سابق داشلی برون در گنبدکاووس و دکتر آریان مهر رئیس بیمارسان پیامبر اعظم(ص) در شهرستان کلاله شانس خود را در این دو حوزه نیز امتحان می کنند.

به عبارت دیگر در تکاپو و تلاش همه قومیت ها برای اجماع این سیستانیها بودند که با تلاش ریش سفیدان خود زودتر پرچم اتحاد را به اهتزار درآورده و نتایج نهایی خود برای گزینه های انتخابات ۷ اسفند اعلام کردند.
کاسپین

 • فرهاد - 2016-01-24 در 3:34 ب.ظ

  مدیر محترم سایت ارکین خواهشمند است هرگونه خبری که در سایت می گذارید .منبع خبر قید شود مثلا تحلیل بالا از کیست؟ در ثانی ایشان از کجا می دانند که آیت ا… طاهری نفر اول و نامزدسیستانی ها برای کرسی دوم مبارزه می کنند.

  • modir - 2016-01-24 در 8:42 ب.ظ

   سلام آقای فرهاد
   منبع خبر در آخر سایت و به اسم سایت کاسپین ذکر شده است

 • آزاد - 2016-01-24 در 5:22 ب.ظ

  کاندیدهای سیستانی ها و فارس ها همگی دارای سابقه مدیریت و پست دولتی هستند که امتیاز مثبتی برای انتخاب شدن است. اما ایا عدم داشتن سابقه و پست دولتی مهم اکثر کاندیدهای ترکمن به واسطه عدم شایستگی آنها می باشد و یا این که تبعیضی در این زمینه وجود دارد؟!

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست