• تاریخ: 2021-01-06
  • شناسه خبر: 30600
  • 725 بازدید

سردار سلیمانی در نگاه علمای شیعه و سنی گلستان

ارکین نیوز-شماری از روحانیت و علمای شیعه و اهل سنت گلستان با تبریک و تسلیت سالروز شهادت سردار سلیمانی او را الگوی آزادی‌خواهان جهان معرفی و خاطرنشان کردند: رافت، مهربانی، قدرت بالای تحلیل سیاسی و نظامی و روحیه ولایتمداری ...

ارکین نیوز-شماری از روحانیت و علمای شیعه و اهل سنت گلستان با تبریک و تسلیت سالروز شهادت سردار سلیمانی او را الگوی آزادی‌خواهان جهان معرفی و خاطرنشان کردند: رافت، مهربانی، قدرت بالای تحلیل سیاسی و نظامی و روحیه ولایتمداری از شاخص‌های حاج قاسم است.

به اعتقاد نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان؛ مکتب حاج‌قاسم برگرفته از معارف اسلامی و خودش مردی کم‌نظیر و به گونه‌ای بی نظیر بود.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی به ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی اشاره و خاطرنشان کرد: وی مرد میدان جنگ بود و داستان‌های حیرت‌انگیزی که از ایشان در مورد مسائل دیپلماسی نَقل می‌شود، بر دیپلمات بودن ایشان تاکید دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این که حاج‌قاسم در عین قدرتمندی فردی متواضع بود، بیان داشت: این شهید بزرگوار بسیار پرکار بود و علاوه بر آن با مردم روابط عاطفی داشت؛ او در برابر باطل و ناحق بسیار با صلابت بود اما نسبت به مردم بسیار مهربان بود و شخصیت فراجناحی داشت.

نورمفیدی گفت: در شرایطی خاصی که به اعتقاد کارشناسان کار سوریه به پایان رسیده و سقوطش نزدیک بود و داعش امنیت کشورهای منطقه را نشانه داشت؛ سردار سلیمانی پا در میدان رویارویی گذاشت و نقشه آمریکا در تسلط گروههای تکفیری بر کشورهای مسلمان منطقه را نقش بر آب کرد.

در همین ارتباط امام جمعه اهل سنت شهرستان بندرترکمن هم گفت :سردار شهید سلیمانی سمبل رشادت و جانبازی در راه رهبری و وطن بود؛ این فرمانده ارزشمند باوجود اینکه دارای منسب فرماندهی بود همچون یک سرباز شجاع در میادین و عملیات ها حضور میدانی داشت و عاشق شهادت و نثار جانش برای حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

آخوند عبدالرحمن کر در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: ایمان و فعالیت خالصانه این مجاهد جهان اسلام منحصر به دفاع از قوم و مذهب خاصی نبود؛ او جسورانه به قلب دشمنان تاخت؛ سردار سلیمانی برای پاسداری از کیان و ناموس سنی و شیعه لحظه ای درنگ نکرد و پس از سالها مجاهدت شبانه روزی در نهایت به دست ظالم ترین فرد مستکبر به دیدار معبود شتافت.

علیرضا شابدین رییس مرکز بزرگ اسلامی شعبه گنبدکاووس هم منش و مکتب سردار سلیمانی را الگوی سازنده برای جوانان معرفی کرد و اظهار داشت: آن شهید سعید سال‌های طولانی از عمر خود را برای مبارزه با تروریسم بین المللی سپری و با تمام قدرت خاک منطقه را از گروهک تروریستی داعش و ایادی استکبار جهانی پاکسازی کرد.

همچنین امام جمعه گنبدکاووس عشق، علاقه و محبت خالصانه به امت اسلامی بدون هیچ گونه تبعیض قائل شدن بین اقوام و مذاهب را شاخص‌ترین خصوصیت سردار سلیمانی برشمرد و گفت: حلقه یاران این شهید در لبنان، سوریه و عراق را نیروهای مسلمان، مسیحی، زرتشتی، شیعه و سنی، ایزدی و علوی تشکیل می‌دادند.

حجت الاسلام محمود ترابی، شهید سلیمانی را مذاکره کننده و سیاستمداری جریان ساز و استاد اخلاق دانست و اظهار داشت: شهادت وی باعث برانگیختن احساس عمومی مردم و منسجم‌تر کردن آنان حول محور مقاومت و جهاد با کفار شد.

مدیر حوزه علمیه اهل سنت قره تپه بندرترکمن نیز گفت: قاسم سلیمانی ثمره مکتب امام راحل و تربیت یافته آموزه های ناب اسلام بود؛ او طی سالها حضور در میادین جنگ هیچ‌گاه تلاش نکرد دستاوردها را به خود اختصاص دهد بلکه پیروزیها را ثمره خون شهدا و رشادت آنها می‌دانست.

حاج آخوند عبدالجبار میرابی افزود: دشمن خیال می کرد با حذف قاسم سلیمانی می تواند به دسیسه خبیث خود در منطقه دست یابد در حالی‌که اکنون ده‌ها و صدها سردار سلیمانی در کشور و محور مقاومت داریم.

رییس اداره تبلیغات اسلامی گنبدکاووس هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قاسم سلیمانی اعتقاد عمیقی به وحدت جهان اسلام داشت؛ او تنها راه مقاومت و پیروزی در مقابل استکبار جهانی را در کنار هم قرار گرفتن همه اقوام و مذاهب می‌دانست.

حجت الاسلام سیدخلیل صفی‌الحسینی افزود: از نگاه سردار سلیمانی تجلی تمدن نوین اسلامی نیازمند تقویت همدلی و وحدت امت اسلام در مقابل توطئه‌های استکبار جهانی است که باید سرمشق تمام آزادی‌خواهان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مکتب شهید سلیمانی دارای ارکان مختلف سیاسی، اجتماعی، سیاست‌خارجی، اقتصادی و فرهنگی است، اضافه کرد: تدبیر، اخلاص، دشمن ستیزی، دشمن شناسی و به موقع وارد عمل شدن از شاخص‌ترین ویژگی‌های سردار سلیمانی است.

امام جمعه اهل سنت شهر مرزی اینچه‌برون هم با اشاره به اهمیت مقام شهادت و اینکه این افتخار نصیب هر کسی نمی‌شود، گفت: سردار سلیمانی بعد از سال‌ها جهاد و خدمت صادقانه برای جهان اسلام به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت دست یافت.

آخوند مدد هوشمند در گفتگو با ایرنا سادگی و تواضع در رفتار و شجاعت برای جهاد در راه خدا را از جمله ویژگی‌های شاخص سردار سلیمانی برشمرد و افزود: داشتن این ویژگی‌ها سبب شد تا خداوند محبت این شهید را در قلب همه انسان‌های آزاده و مظلوم جهان قرار دهد.

وی به آنچه که مجاهدت خالصانه سردار سلیمانی برای ریشه‌کنی گروه‌های تکفیری و وهابی داعش نامید اشاره کرد و گفت: شهادت پاداش تمام فداکاری‌های حاج قاسم در دفاع از امت اسلامی مقابل استکبار جهانی بود.

همچنین آخوند سعید بابکی یکی از مدرسان حوزه علمیه سعدیه گنبدکاووس با قدردانی از خدمات سردار سلیمانی برای تحکیم وحدت شیعه و سنی به خبرنگار ایرنا گفت: امت اسلام هیچگاه خدمات وی را در راه مقابله با داعش فراموش نخواهد کرد.

آخوند عبدالحمید جاهد امام جمعه اهل سنت روستای ساری بخش گنبدکاووس هم اظهار داشت: به برکت فرماندهی سردار سلیمانی و حمایت‌ رهبر معظم انقلاب داعش نابود شد در غیر این صورت شاید ادامه فتنه‌گری‌های این گروه تروریستی در ایران هم ادامه می یافت.

آخوند خلیل صیادی استاد و مدرس حوزه علمیه محمدیه نگین شهر هم ایمان راسخ، اعتقادات دینی قوی، اخلاص، تواضع، ساده زیستی و بصیرت را از ویژگی‌های شاخص سردار سلیمانی عنوان کرد و از اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان خواست سبک زندگی او را الگوی خود قرار دهند.

امام جمعه اهل سنت گمیشان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: عقاید و مسلک فرماندهان مخلص، ساده زیست و شجاعی همچون شهید سلیمانی سبب شد تا امنیت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان زبانزد باشد.

حاج آخوند امانگلدی حنفی اظهار داشت : شهادت حاج قاسم سلیمانی برخلاف تصور دشمنان جمهوری اسلامی باعث شد او در تاریخ زنده بماند و اتحادی عظیم در دل میلیون‌ها ایرانی و امت اسلامی شیعه و سنی جهان به وجود بیاورد.

وی بیان کرد: شهادت ایشان نه تنها نقشه‌های استکبار را برای وارد کردن صدمه به جهان اسلام آشکارتر کرد بلکه موجب تقویت همبستگی، اتحاد و مقاومت مسلمانان جهان شد.

امام جمعه اهل سنت گمیشان گفت: دشمنان ایران اسلامی همواره به دنبال ترور افراد شاخص کشور برای ایجاد شکاف و ضربه زدن به پیکره نظام و انقلاب بودند ولی شهادت حاج قاسم سلیمانی نه تنها آسیبی به نظام اسلامی وارد نکرد بلکه موجب وحدت فزاینده مظلومان و مسلمانان جهان شد.

آخوند حنفی گفت: اگر چه جهان اسلام و جبهه جهانی مقاومت، شخصیت برجسته ای را از دست داد ولی درخت تنومند مبارزه با تروریسم با اهدای خون این سردار بزرگ تنومندتر شده و سپاه مسلمین جهان به فرموده مقام معظم رهبری پاسخ کوبنده‌ای به استکبار خواهد داد.

سردار قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت بامداد جمعه ۱۳ دی‌ماه سال ۹۸ در شلیک موشک از پهپادهای وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با دستور دونالد ترامپ در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور و به شهادت رسیدند.

ایرنا