• تاریخ: 2018-10-10
  • شناسه خبر: 27200
  • 484 بازدید

آیت ا…نورمفیدی:مقابله با آسیب های اجتماعی نیازمند عزم عمومی است

ارکین نیوز-آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه شورای فرهنگ عمومی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی یکی دوتا نیست از طرفی سبک زندگی ایرانی اسلامی هم دامنه گسترده ای دارد؛ سبک زندگی اسلامی از مسائل فردی شروع می شود حتی در راه رفتن ...

ارکین نیوز-آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه شورای فرهنگ عمومی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی یکی دوتا نیست از طرفی سبک زندگی ایرانی اسلامی هم دامنه گسترده ای دارد؛ سبک زندگی اسلامی از مسائل فردی شروع می شود حتی در راه رفتن، خوابیدن و غذا خوردن انسان، روابط اجتماعی و بازار و … نقش دارد اینکه ما بخواهیم دراین فضای گسترده؛ هم در فضای سبک خانوادگی هم آسیب های اجتماعی کاری انجام دهیم با مشکلات زیادی مواجه می شویم.

وی افزود: باید بررسی کنیم ببینیم در شرایط فعلی چه آسیب اجتماعی مورد توجه و دقت قرار گیرد و به دنبال این باشیم متناسب با آن آسیب چه سبک اسلامی وجود دارد.

وی با تاکید بر این نکته که برای برطرف کردن آسیب های اجتماعی باید از همه امکانات استفاده شود، تصریح کرد: مساجد، آموزش و پرورش، ادارات و تمام دستگاه هایی که مسئولیت فرهنگی دارند باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم خروجی داشته باشیم.

امام جمعه گرگان گفت: می ترسم مانند سایر جلسات فرهنگ عمومی که تنها حرف زده می شد این جلسات هیچ خروجی و نتیجه ای نداشت؛ پیشنهاد می کنم متناسب با آسیب هایی که الان باید به آن توجه فوری کنیم و متناسب با سبک اسلامی دست به دست هم دهیم همه روی آن کار کنند، چراکه فرهنگ چیزی نیست کسی تنهایی بتواند کاری انجام دهد بنابراین ضرورت امروز این است که همه در کنار هم به این امر بپردازند تا بتوانیم یک خروجی داشته باشیم.

وی افزود: چند سال پیش آموزش و پرورش طرحی پیشنهاد کردند در رابطه با نامگذاری سال های تحصیلی، مثلا سال اول احترام به پدر و مادر، اگر بنا باشد هر معلمی که سر کلاس می رود مرتب روی این قضیه تبلیغ کند قطعا تاثیرگذار است و نگاه نسبت به آموزش و پرورش تغییر می کند اما متاسفانه رها شد.

قبل از شروع جلسه آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار معاون شورای فرهنگ عمومی کشور با ایشان اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی کار مهمی دارد و از همان ابتدای شروع به فعالیت اهدافش مشخص شد؛ مسائل فرهنگی مسائل مهم و شاید زیربنایی باشد منتهی این شورا می توانست نقش بزرگی در فرهنگ سازی داشته باشد، نام بزرگی دارد اما در میدان عمل آنگونه نیست.

وی افزود: برخی فرهنگ را در چیز دیگر می بینند، نهی از منکر از مصادیق فرهنگی است منتهی بلای بدی بر سر آن آوردیم تا می گوییم امر به معروف و نهی از منکر چه تصوری برای مردم به وجود می آید؟ در حالی که در مقابل خیلی از منکرهایی که ما نمی توانیم ورود پیدا کنیم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: در جو آن روزها پیشنهاد می کردیم کارتی درست کنیم، کلامی از رسول خدا، از آیه قرآن و یا شعری از شُعرایی که مورد علاقه ایرانی ها هستند روی آن بنویسیم و در جنوب شهر گرگان(منطقه مرفه نشین) بین بانوان پخش کنیم، وقتی یک خانم ببیند که او را به حساب آورده ایم تفاوت هایی ایجاد می شود اما انجام نشد یا مثلا در شب نیمه شعبان یک عده خانم جوان با تیپ های خاص چند دسته گل به خانم ها بدهند که اکثرشان متدین هستند و من خیلی ها را معلول برخوردهای خودمان می دانم.

امام جمعه گرگان گفت: فرهنگ از دیدگاه عده ای هویت و ماهیتی دیگر دارد پیامبر(ص) در جنگ احد وقتی کفار شعار دادند پیامبر دقیقا زمان و مکان را و مطالب تبلیغاتی دشمنان را از همان اهنگ استفاده می کند.

امام جمعه گرگان گفت: اگر شورای فرهنگ عمومی مصوباتی دارد باید به گونه ای شود که ادارات خود را ملزم بدارند مصوبه را عمل کنند تا کارهای فرهنگی سازمان دولتی تحت رهبری این مجموعه در بیاید و ما ببینیم در مقام عمل به جایی برسد.
پایگاه اطلاع رسانی آیت ا…نورمفیدی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست