• تاریخ: 2015-07-15
  • شناسه خبر: 6131
  • 646 بازدید

توافق هسته‌ای چه تأثیری بر اقتصاد گلستان دارد؟

ارکین نیوز – امروز اتفاق بسیار مهمی برای دنیای دیپلماسی رخ داد و ۷ کشور در مذاکراتی نفس‌گیر توانستند از شکستی پرهزینه جلوگیری کنند. شکستی که می‌توانست به جنگی تمام عیار در منطقه خاورمیانه بینجامد. اما به راستی تواف ...

images
ارکین نیوز – امروز اتفاق بسیار مهمی برای دنیای دیپلماسی رخ داد و ۷ کشور در مذاکراتی نفس‌گیر توانستند از شکستی پرهزینه جلوگیری کنند. شکستی که می‌توانست به جنگی تمام عیار در منطقه خاورمیانه بینجامد.

اما به راستی توافقنامه وین چه تأثیری می‌تواند در رشد اقتصادی گلستان داشته باشد. به نظر می‌آید این تأثیرات را بتوان به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم کرد.

در دسته عمومی تأثیرات توافق‌ بر گلستان از موارد مشابه بر دیگر استان‌های کشور مستثنی نیست. آزاد شدن مبادلات مالی یا به عبارت تخصصی‌تر رفع تحریم سویفت باعث نجات اعضای اتاق بازرگانی استان از دست یازیدن به شیوه‌های مختلف برای جابجا کردن پول می‌شود.

گلستان استانی مرزی است و به واسطه همسایگی با ترکمنستان از ظرفیت بالایی در مباحث صادرات و واردات برخوردار است. اما پای صحبت‌های بازرگانان که بنشینی گلایه‌های زیادی از سایه تحریم‌ها دارند. هر یک هم در طول این سال‌ها سعی کرده‌اند شیوه‌های خود را برای دور زدن تحریم‌ها بیابند. در این میان کیست که نداند در شرایط نابرابر تجاری با طرف‌های خارجی این هنر بازرگانان استانمان بوده که به همین اندازه صادرات و واردات داشته باشند؟

اما سود اختصاصی توافقنامه وین برای گلستان به ایجاد منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون باز می‌گردد. چنانچه عمر مجلس فعلی مجال بدهد و منطقه آزاد اینچه‌برون مورد تصویب قرار بگیرد و سپس از سد شورای نگهبان نیز بگذرد اتفاقی تاریخی در تقویم اقتصادی استان ثبت شده است.

گشایش شعبه‌های بانک‌های خارجی در منطقه آزاد به همراه کاهش فراوان تعرفه‌های گمرکی برای موادی که در همین استان فراوری بشوند از نکات برجسته ایجاد منطقه آزاد است. پرواضح که رفع تحریم‌ها باعث استقبال شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی خواهد شد و در این میان مناطق آزاد کشور جایگاهی ویژه خواهند یافت.

از این زاویه می‌توان فواید توافقنامه وین را برای گلستان بسیار دانست. استانی که به شدت به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و باید زمینه لازم برای این کار نیز فراهم شود. ایجاد منطقه آزاد تأمین این زمینه است و لغو تحریم‌ها و سرازیر شدن سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی به استان از نتایج دیپلماسی تیم دولت.

حال باید منتظر ماند و دید در چند ماه آینده که غبار مصادره به مطلوب توافق از سوی هر کشوری بر زمین می‌نشیند اجرای این سند تاریخی تا چه میزان پیش‌بینی‌ها را در رشد و توسعه گلستان و ایران محقق خواهد کرد.
محمد آریان‌نیا/ روزنامه‌نگار – گرگان آنلاین (با ویرایش)

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست