• تاریخ: 2015-07-01
  • شناسه خبر: 5574
  • 735 بازدید

ترکمنستان و چین قرارداد دوستی امضا کردند

ارکین نیوز – پروتکل تایید و تصویب کننده قرارداد دوستی و همکاری میان ترکمنستان توسط «رشید مرداف» وزیر خارجه ترکمنستان و « سیااو چینوا» سفیر چین در ترکمنستان به امضا رسید. قرارداد دوستی و همکاری میان ترکمنستان و چین ...

index
ارکین نیوز – پروتکل تایید و تصویب کننده قرارداد دوستی و همکاری میان ترکمنستان توسط «رشید مرداف» وزیر خارجه ترکمنستان و « سیااو چینوا» سفیر چین در ترکمنستان به امضا رسید.

قرارداد دوستی و همکاری میان ترکمنستان و چین در تاریخ ۱۲ ماه می سال گذشته در جریان سفر رئیس جمهور ترکمنستان به پکن امضاء و اجرای آن منوط به امضاء پروتکل تصویب کننده توسط نهادهای دیپلماتیک ۲ کشور بود.

در همین حال، دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه ترکمنستان در اطلاعیه‌ای تاکید کرد، این پیمان میان ترکمنستان و چین که در آن تجربه مثبت همکاری‌های سیاسی-دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری، فرهنگی و انسان دوستانه بین ۲ کشور تجسم شده‌ است، در واقع اولویت همکاری چند وجهی بین ترکمنستان و چین در افق دراز مدت ترسیم می‏‌کند.

چین با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی، مجاورت با منطقه آسیای‌ مرکزی و توانمندی‌های اقتصادی، صنعتی و فناوری‌نوین، در حال گسترش حضور خود در بازار انرژی کشورهای این منطقه، بویژه ترکمنستان است.

چین در چند سال اخیر اعتبارهای مالی و تسهیلات بانکی بلند مدت فراوانی را برای خرید تجهیزات صنعتی و تولیدی ساخت شرکت‌های چینی از جمله لوکوموتیو، واگن، رایانه، تجهیزات مخابراتی و ارتباطات، دستگاه‌ها و تجهیزات صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، بهداشتی و ساختمان سازی در اختیار کشورهای آسیای مرکزی قرار داده‌ است.
پکن توانسته است با اختصاص همین اعتبارات، خط لوله گاز بیش از ۷ هزار کیلومتری ترکمنستان به چین را احداث و راه‌اندازی‌ کند.

به این ترتیب خط لوله انتقال گاز ترکمنستان- ازبکستان- قزاقستان – چین، با ظرفیت ۴۰ میلیارد متر مکعب، رسماً در سال ۲۰۰۹ میلادی با حضور سران کشورهای مذکور در عشق‌آباد راه اندازی شد.

همچنین مدتی قبل شرکت ملی نفت و گاز چین، (CNPC) فاز دوم این خط لوله گاز را نیز راه‌اندازی کرد و توانست اعتماد کشورهای آسیای مرکزی را بیشتر به خود جلب کند و در همین راستا، چین در نظر دارد فاز سوم خط لوله گاز آسیای مرکزی به چین را به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، تا سال ۲۰۱۵ میلادی احداث و راه‌اندازی کند.

در حال حاضر، بیش از ۴۰ شرکت بزرگ چینی در خاک ترکمنستان رسما فعالیت می‏‌کنند و حدود ۷۰ طرح را در عرصه‌‏های مختلف در خاک این کشور به ویژه در زمینه واردات تجهیزات و ماشین‏‌آلات، تجهیز و توسعه میادین نفت و گاز و پالایشگاه‏های نفت و گاز، واردات واگن و لوکوموتیو، صنعت مخابرات و ارتباطات و فناوری نوین را در دست اجرا دارند.
در سال ۲۰۰۹ خط لوله گاز فراملی از ترکمنستان به چین با عبور از ازبکستان و قزاقستان راه‌اندازی شد و هم‌اکنون سالانه ۲۵ الی ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان به چین صادر می‌گردد.
بر اساس توافقات جدید مقدار گاز صادراتی به چین سالانه به ۶۵ میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت.
فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست