• تاریخ: 2015-03-12
  • شناسه خبر: 2359
  • 1,295 بازدید

به نظر شما ورودی های شهرمان چه وضعیتی دارند؟!!!

ارکین نیوز – یکی از موضوعاتی که معمولا در طراحی ورودی ها در سطح شهر کمتر مورد اهمیت قرار گرفته است طراحی آن ها به شکل یک فضاست و در نمونه های معاصر اکثرا ورودی فقط یک منفذ بوده است که فقط عبور را میسر می سازد. این ...

23231244322704409536
ارکین نیوز – یکی از موضوعاتی که معمولا در طراحی ورودی ها در سطح شهر کمتر مورد اهمیت قرار گرفته است طراحی آن ها به شکل یک فضاست و در نمونه های معاصر اکثرا ورودی فقط یک منفذ بوده است که فقط عبور را میسر می سازد. این در حالیست که فضای ورودی اولین مکانیست که در ذهن بیننده از فضای داخل حکایت می کند و در ذهن او باقی می ماند. آنچه حائز اهمیت است اینست که این ورودی باید دارای ویژگی هایی باشد که در وهله اول و در نگاه اول به بیننده فضای پشت خود را معرفی کند و بیانگر کاربری فضائی باشد که قرار است به آن وارد شویم.

ورودی هر فضا اولین مکانی است که با حضور در آن خصوصیات کلی فضا ، آداب ورود ، حد خصوصی و عمومی بودن و سایر ویژگی های فضا کشف می شود.

اولین توقع از هر ورودی این است که در این مکان حریم ها و مکان های بیرون و درون به آرامی و ظرافت به هم تبدیل شوند. به نحوی که بدون وارد آوردن شوک به افراد بتوانند رفتارهای خود را متناسب با حال و هوای درون هماهنگ با رویدادهای آن نمایند. لذا تبدیل پذیری جزو اولین ویژگی ها برای هر نوع ورودی شهر و محله تا بناهای خاص و خانه باشد. از طرف دیگر حوزه های دو طرف ورودی در مکان ورودی با هم تلاقی یافته و تا حدی در دل هم نفوذ پیدا می کنند. طرح ورودی می بایستی به گونه ای باشد که این نفوذ پذیری را چه به صورت کالبدی و چه به صورت روانی بسته به شرایط دو عرصه بوجود آورد و احساس راه یافتن یکی در دیگری را در فرد ایجاد نماید. در واقع اتمام یک فضا و شروع شدن فضای دیگر را القا نماید. ورودی در ذهن اکثر شهروندان مکان ویژه ای است که در آن احساس گذر از جایی و دخول به جای دیگر به آنها دست می دهد. به عبارت دیگر ضمن وابسته بودن به فضا های دو طرفش تبدیل آن ها به یکدیگر را گوشزد می نماید. لذا شاید یکی از مهم ترین توقعاتی که از هر نوع ورودی انتظار می رود ، تبدیل پذیری ورودی است که در واقع حریمی را به حریم دیگر وصل می کند.

معیارهای طراحی فضای ورودی شهر

با توجه به خصوصیات ، مسائل و مشکلات فضاهای ورودی شهر ، معیارهای طراحی فضای ورودی شهر که جهت دهنده تصمیمات اتخاذ شده در طراحی فضای ورودی می باشد تنظیم گردیده است. این معیارها عبارتند از:

۱- ارتباط فیزیکی میان شهر و پیرامون آن را به خوبی برقرار نماید و هدایت کننده به بخش های مهم شهر باشد.

۲- دارای جذابیت بصری بوده، خوش آمد گو و دعوت کننده باشد و رابطه ای مطلوب و مناسب با مسافر ایجاد نماید.

۳- شهر را معرفی کند و انعکاس دهنده هویت و شخصیت شهر باشد.

۴- دارای هویت باشد.

۵- به مسافر خدمات رسانی نماید.

۶- به عنوان مدخل و دروازه شهر عمل کند و حس ورود به شهر، تغییر و گذار را ایجاد کرده، مسافر را برای حضور در فضای جدید و درک آن را آماده نماید.

۷- فضای پویا، فعال و انعطاف پذیر بوده و در فعالیت های روزمره شهر حضور یابد.

۸- عناصر مختلف و مناظر مطلوب در فضای ورودی قابل رویت باشد.

۹- استفاده از تصاویر مفاخر، شهدا و بزرگان شهر در ورودی

حال به نظر شما ورودی شهر ما چه وضعیتی دارد؟!!!
وبلاگ شخصی مهندس کمال الدین یارعلی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست