• تاریخ: 2015-08-17
  • شناسه خبر: 7194
  • 873 بازدید

انتقاد «بردی محمداف» از اظهارت محققان خارجی در مورد تاریخ ترکمنستان

ارکین نیوز – «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان امروز در یک برنامه تلویزیونی گفت: دیدگاه و برداشت‏‌های بعضی از محققان خارجی درباره ارزش‏‌های فرهنگی و تاریخ مردم ترکمن با دیدگاه اجتماعی و دکترین ما مطابقت ...

ارکین نیوز – «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان امروز در یک برنامه تلویزیونی گفت: دیدگاه و برداشت‏‌های بعضی از محققان خارجی درباره ارزش‏‌های فرهنگی و تاریخ مردم ترکمن با دیدگاه اجتماعی و دکترین ما مطابقت ندارند.

وی تصریح کرد: در عملیات تحقیقاتی و پژوهشی به ویژه در کاوش‌های باستان شناسی در خاک ترکمنستان تعداد زیادی از کارشناسان و محققان خارجی مشارکت فعالی دارند که تحقیقات آنها درباره تاریخ و ارزش‌های معنوی و فرهنگی ملت ترکمن، ضروری می‏‌باشد.

بردی محمداف با تاکید بر ضرورت نظارت بیشتر بر کارهای علمی و تحقیقاتی برخی محققان و کارشناسان خارجی حاضر در ترکمنستان و یا آن افرادی که درباره تاریخ ترکمن اظهارنظر می‌کنند، افزود: حضور این کارشناسان در خاک ترکمنستان لازم می‌باشد، اما کارشناسان و محققان خارجی که به ترکمنستان می‏‌آیند در مقالات خود دیدگاه و برداشت‏‌های شخصی خود را درباره ایجاد و شکل‌گیری ارزش‏‌های فرهنگی و تاریخ مردم ترکمن بیان می‌کنند که در برخی موارد با دیدگاه‏‌های اجتماعی و دکترین ما مطابقت ندارند.

وی ادامه داد: گاهی شاهد هستیم که کارشناسان خارجی بدون توجه به ارزش‏‌های فرهنگی ترکمنستان صرفا به نشر افکار و برداشت‏‌های شخصی خود از فرهنگ ترکمن می‌پردازند که این امر می‌تواند در جاهایی به ضرر ارزش‏ها اجتماعی این کشور تمام شود.

رئیس جمهور ترکمنستان بدون اشاره به نحوه تحقیقات علمی در درون ترکمنستان، افزود: هر گونه کار علمی و تحقیقاتی انجام شده درباره تاریخ، میراث و ارزش‌های فرهنگی مردم ترکمن که توسط محققان و کارشناسان خارجی منتشر می‌شوند باید در وزارت فرهنگ و آکادمی علوم ترکمنستان مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین با انتقاد از مقامات عالی رتبه دولت ترکمنستان در امور علمی و فرهنگی، اظهار داشت: چرا کارشناسان و محققان محلی به کارهای تحقیقاتی تاریخی و باستان شناسی کمتر می‌پردازند.

محققان و مورخان ترکمن بر این باورند، سابقه تاریخی ملت ترکمن ۵ هزار ساله بوده و مردم این سرزمین تاریخی و باستانی، سهمی ارزنده‌ای در گنجینه معنوی و فرهنگی بشریت داشته‏‌اند.
فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست