• تاریخ: 2016-07-15
  • شناسه خبر: 19354
  • 767 بازدید

اظهارات رییس دفتر نظارت شورای نگهبان در گلستان در خصوص انتخابات مجلس در این استان

ارکین نیوز-رییس دفتر هیات نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در گلستان گفت: در انتخابات اسفند پارسال و اردیبهشت امسال ضمن اشراف کامل بر برگزاری آن از بروز هر گونه مشکل در استان جلوگیری شد. به گزارش هیرکان خبر عیسی غلامی پنجش ...

ارکین نیوز-رییس دفتر هیات نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در گلستان گفت: در انتخابات اسفند پارسال و اردیبهشت امسال ضمن اشراف کامل بر برگزاری آن از بروز هر گونه مشکل در استان جلوگیری شد.

به گزارش هیرکان خبر عیسی غلامی پنجشنبه شب در نشست خبری به مناسبت گرامی داشت سالروز تاسیس شورای نگهبان در گرگان افزود: در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گلستان، با نظارت های عام و خاص خود تلاش بر اجرای قانون به منظور برگزاری انتخاباتی خوب و مشارکتی داشتیم.
وی افزود: نظارت عام شورای نگهبان به انتخابات اخیر گلستان از طریق مبادی قانونی با ارتباط با دستگاه های مرتبط و اشرافیت به فعالیت احزاب سیاسی و تحرک های قومیتی و مذهبی بود به طوری که در این زمینه هشدارهایی به استانداری؛ دادگستری و سایر نهادهای ذیربط داده شد تا اجازه چالش قومی و مذهبی داده نشود.
وی در خصوص رسیدگی به صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی هم گفت: رسیدگی به صلاحیت نامزدها به صورت شورایی است و باید از آن تمکین کرد.
وی همچنین گفت: شورای نگهان به عنوان نهاد حاکمیتی، ملی و فراجناحی به انجام وظیفه و رعایت مُر قانون، شرع مقدس اسلام و اخلاق پای بند است.
غلامی با بیان اینکه شورای نگهبان در انجام وظیفه با گروه، حزب و رجال کشوری عقد اخوت نبسته و طبق قانون به وظیفه خود برای سلامت انتخابات عمل می کند، افزود: در انتخابات اخیر نیز دشمن با وجود فعالیت های رسانه ای از طریق رادیو و شبکه های تلویزیونی به اهداف خود نرسید و کسانی در ایران برای ورود به مجالس خبرگان و شورای اسلامی رای آوردند که دلسوز انقلاب هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت بازنگری در قانون انتخابات گفت: این قانون مربوط به سال ۱۳۶۰ است و انتقادات حقوقی به آن داریم و بهتر است از طریق بازنگری در نهادهای ذیربط اشکال های آن رفع شود.
وی افزود: به عنوان مثال در قانون، تخلف انتخاباتی از نوع اهمیت درجه بندی نشده است و مجازات تخلف بقدری سبک است که بازدارنده نیست.
وی اظهار داشت: انتظار می رود دولت و مجلس اشکال قوانین نظام انتخاباتی را در کشور احصا و با دادن لایحه و یا طرح آن را روزآمد کنند.
رییس دفتر هیات نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در گلستان افزود: باید از تجربه کشورهای دیگر که شرایط سیاسی، اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی آن ها با کشورمان سازگاری دارد، استفاده کرده و برای رفع اشکال های قانون انتخابات اقدام شود.
غلامی گفت: متاسفانه ۱۱ دولت و ۹ مجلس شورای اسلامی آمدند و هر کدام در سال آخر دوره کاری خود از اصلاح قوانین انتخاباتی سخن گفتند ولی اقدام موثری انجام ندادند. آن مقدار هم که تغییر انجام شد بیشتر شکلی نظیر تغییر سن رای دهندگان بود و تغییرهای ماهوی برای رفع اشکالات انجام نشد.
وی با تبریک سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان اظهار داشت: وظیفه اصلی شورا نظارت بر انتخابات با رعایت قانون و تطبیق مصوبه های مجلس شورای اسلامی با قانون و شرع مقدس است.
گفتنی است شورای نگهبان به حکم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در اسفند ماه ۱۳۵۸ تشکیل و با انتخاب شدن فقهای آن به صورت رسمی از ۲۶ تیر سال ۵۹ فعالیت خود را آغاز کرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست