• تاریخ: 2016-01-30
  • شناسه خبر: 13990
  • 374 بازدید

استاندار گلستان: گردشگری بهترین ظرفیت ایجاد درآمد پایدار و توسعه روستاهای گلستان است

ارکین نیوز-استاندار گلستان اظهار کرد :گردشگری بهترین ظرفیت ایجاد درآمد پایدار و توسعه روستاهای گلستان است و تمامی مسئولان استانی باید برای استفاده از این ظرفیت برنامه ریزی صحیح و مدیریت لازم را در دستور کار خود قرار دهند ...

ارکین نیوز-استاندار گلستان اظهار کرد :گردشگری بهترین ظرفیت ایجاد درآمد پایدار و توسعه روستاهای گلستان است و تمامی مسئولان استانی باید برای استفاده از این ظرفیت برنامه ریزی صحیح و مدیریت لازم را در دستور کار خود قرار دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، دکتر حسن صادقلو شامگاه پنجشنبه درجلسه توسعه گردشگری روستایی استان که در فرمانداری ویژه گنبد کاووس برگزار شد، تصریح کرد : موقعیت جغرافیایی، بافت تاریخی، تنوع فرهنگی، منابع طبیعی و شرایط آب و هوایی از مهمترین ظرفیت های توسعه گردشگری روستایی گلستان است.
وی افزود: درصورت استفاده بهینه از این ظرفیت ها، می توان به ایجاد درآمد پایدار در روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کرد ، ضمن اینکه توجه به توسعه گردشگری به معنی کم توجهی یا بی توجهی به دیگر بخش های همچون کشاورزی و دامپروری در روستاها نیست.
وی با بیان اینکه ایجاد درآمد پایدار و توسعه روستاها از طریق گردشگری موجب خوداتکایی مالی روستاییان و کاهش مطالبات از دولت می شود، خاطر نشان کرد: توسعه صنعت گردشگری در روستاها به سلامت روستاها و ایجاد امید و نشاط در بین مردم آن بسیار کمک می کند.
استاندار گلستان با اشاره به روستای تاریخی فارسیان آزادشهر و اینکه این روستا می تواند ماسوله دوم ایران شود، گفت: با حمایت های دولت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اقدامات خوبی در زیبا سازی این روستا بر اساس بافت قدیم انجام داده و اکنون نوبت ایجاد زیرساخت های گردشگری دراین روستا است.
دکتر صادقلو با تاکید برضرورت شناسایی روستاها با ظرفیت گردشگری و تهیه طرح جامع ایجاد زیرساخت های گردشگری آن در این استان، یادآور شد: دستگاه های متولی باید در کنار تهیه این طرح، طرح هادی را نیز همزمان اجرا نمایند.
همچنین در این جلسه مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز گفت: بافت تاریخی و فرهنگی روستاها از ظرفیت های بالقوه و مناسب برای توسعه گردشگری روستایی هستند که به فعل رساندن آن همکاری و هماهنگی دستگاه های مختلف را می طلبد.
ابراهیم کریمی، پیشنهاد کرد برای ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مرتبط، کارگروهی در گلستان تشکیل و شرح وظایف هر دستگاه مشخص و پیگیری شود ضمن اینکه هرگونه ساخت و ساز در روستاهای گردشگری استان باید متناسب با تاریخ و فرهنگ و معماری قدیم آن صورت گیرد.
وی بابیان اینکه درسال های گذشته بدون کارشناسی حدود ۱۵ روستای گلستان به عنوان روستای گردشگری معرفی شده است، افزود: در نامه ای که اخیرا ازسوی سازمان میراث فرهنگی ابلاغ شده است، می توان روستاهای جدید گردشگری معرفی نمود.
لازم به ذکر است در این جلسه فرمانداران شهرستان های گنبدکاووس، رامیان و آزاشهر، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان، مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری، معاونین ادارات کل منابع طبیعی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نیز حضور داشتند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست