• تاریخ: 2020-12-10
  • شناسه خبر: 30427
  • 632 بازدید

استاندار گلستان:هدف ما توسعه روابط با جمهوری ترکمنستان است

ارکین نیوز-استاندار گلستان با اشاره عمق روابط تاریخی دو استان گلستان و بالکان اظهار کرد: هدف ما توسعه روابط با جمهوری ترکمنستان در زمینه اقتصادی، فرهنگی، تجاری و بازرگانی است و در این مسیر استان بالکان نقشی کلیدی و پراهم ...

ارکین نیوز-استاندار گلستان با اشاره عمق روابط تاریخی دو استان گلستان و بالکان اظهار کرد: هدف ما توسعه روابط با جمهوری ترکمنستان در زمینه اقتصادی، فرهنگی، تجاری و بازرگانی است و در این مسیر استان بالکان نقشی کلیدی و پراهمیت دارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان دکتر هادی حق شناس امروز پنج شنبه ۲۰ آذر در گفتگوی ویدئو کنفرانسی با آقای آتا خاللی یف استاندار بالکان جمهوری ترکمنستان تصریح کرد: بیست و پنجمین سالگرد اعلام بی طرفی جمهوری ترکمنستان را به تمام مردم و مسئولین این کشور تبریک عرض می کنم.

وی افزود: خوشبختانه روابط گلستان و بالکان به لحاظ دینی، قومی، فرهنگی و تجاری در گذشته مناسب بوده و تا پیش از شیوع ویروس کرونا روابط تجاری و بازرگانی قابل قبولی بین دو استان حاکم بوده که باید تلاش کنیم این روابط رونق بگیرد.

استاندار گلستان یادآور شد: گلستان در تولید ۱۵ محصول کشاورزی در کشور دارای رتبه تک رقمی است و استان بالکان می تواند از این محصولات نظیر گندم، کلزا، مرغ و محصولات باغی استفاده کند.

دکتر حق شناس گفت: از استاندار بالکان و هیات های مختلف از جمهوری ترکمنستان دعوت می کنیم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی میزبانی ما را برای حضور در مزار شاعر شهیر ترکمن ، مختومقلی فراغی ، پذیرا باشند.

وی ادامه داد: آمادگی لازم جهت مبادلات علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و بازرگانی بطور کامل در گلستان وجود دارد و توسعه این مبادلات را به نفع مردم هر دو استان و کشور می دانیم.

استاندار گلستان خاطر نشان کرد: فرودگاه گرگان ظرفیت پذیرش ۲ میلیون مسافر را در سال دارد و ما آمادگی برقراری خط هوایی بین دو استان را داریم.

دکتر حق شناس گفت: اگرچه در حال حاضر کشتی های گلستانی از بندر امیرآباد و بندرانزلی به بندر ترکمن باشی تردد می کنند اما در تلاشیم که هرچه زودتر با احداث بندری در گلستان این ارتباط بصورت مستقیم برقرار شود.

وی اظهار کرد: آمادگی این را داریم که مسائل و موضوعات دو استان در ارتباطی ویدئو کنفرانسی در شرایط کرونا ، حداقل هر دوماه یکبار برقرار شود تا بتوانیم به برنامه های عملیاتی مشترکی دست پیدا کنیم.

همچنین در این ارتباط ویدئو کنفرانسی استاندار بالکان اظهار کرد: با توجه به سیاست بیطرفانه جمهوری ترکمنستان ، از هرگونه توسعه روابط تجاری و فرهنگی خصوصا با همسایگان خود استقبال می کنیم.

آتا خاللی یف استاندار بالکان تصریح کرد: ما آمادگی توسعه روابط با استان گلستان در زمینه اقتصادی، اجتماعی، کشاورزی، صنایع نفتی، دریایی ، فرهنگی، گردشگری، بندری و بازرگانی را داریم و امیدواریم این توسعه روابط منجر به قرابت بیش از پیش روابط مردم دو استان و دوکشور شود.

لازم به ذکر است بر اساس توافق دو استاندار مقرر شد ۲ ماه بعد موضوعات این جلسه ویدئو کنفرانسی مورد بررسی قرار گیرد تا این روابط بتواند موجب رشد و توسعه دو استان گردد.