• تاریخ: 2015-09-17
  • شناسه خبر: 8191
  • 1,956 بازدید

هنرمند معلول آق قلایی نیازمند حمایت مسئولین

ارکین نیوز – خانم خدیجه پقه هنرمند معلول آقلایی که ساکن روستای کرد است در سال ۱۳۳۷ در شهرستان آق قلا به دنیا آمد. ایشان هنرمندی است که معلول بوده و از داشتن دست چپ محروم است و با دست مصنوعی به زندگی ادامه می دهد. خانم خد ...

ارکین نیوز – خانم خدیجه پقه هنرمند معلول آقلایی که ساکن روستای کرد است در سال ۱۳۳۷ در شهرستان آق قلا به دنیا آمد.
ایشان هنرمندی است که معلول بوده و از داشتن دست چپ محروم است و با دست مصنوعی به زندگی ادامه می دهد.
خانم خدیجه پقه به واسطه مشکلات مالی خانواده ی خود و معلولیت دست چپ نتوانست ادامه تحصیل بدهد و فقط تا مقطع ابتدایی تحصیل کرده است .
اما این محدویت و معلولیت باعث نشد که این بانوی هنرمند ترکمن دست و از تلاش بردارد و توانست به صورت خودآموز و از طریق مادرش بسیاری از هنرهای صنایع دستی را بیاموزد و در اغلب رشته های سوزندوزی ترکمن ، پلاس بافی ، گلیم بافی و قالی بافی مهارت و استادی دارد.
تولیدات این هنرمند نمونه اعلایی از هنرهای صنایع دستی است که در تمام نمایشگاه ها و جشنواره های کشوری و استانی شرکت نموده است و دارای چندین لوح است.
خانم هنرمند خدیجه پقه به منظور توسعه رشته های صنایع دستی و نیز انتقال تولیدات هنری خود به بازار و انتقال تجربه های خود به هنرجویان رشته های صنایع دستی اقدام به راه اندازی و ثبت شرکت تعاونی صنایع دستی در آق قلا نموده است .
حضور خانم پقه و سوزن دوزی و قالی بافی ایشان با یک دست و با کمک پاهای خود در بسیاری از نمایشگاه ها باعث حیرت بازدیدکنندگان شده است.
اکنون این هنرمند ارزشمند کشورمان جهت احیا ء ، معرفی و آموزش صنایع دستی چشم انتظار مسئولین است .
گفته می شود چند روز گذشته مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آق قلا جهت پیگیری مشکلات این هنرمند معلول در کارگاه صنایع دستی ایشان نیز حضور داشته است.
22

  • خداوردی طعنه - 2015-09-19 در 10:47 ق.ظ

    باتشکر وتقدیر از این بانوی هنرمند ترکمن که ما همه برای این بانوی محترمه از خدای متعال توفیق در کارها وطول عمر با عزت واحترام را مسئلت میداریم واز نهادها وادارهای مربوطه خواهشمندیم که به وضعیت این بانوی هنرمند تا جایی که امکان دارد رسیدگی کنند واز هنر خوب ایشان که واقعا یکی از بهترین هنرها هم است حمایت کنند //از فرمانداری تا دهیاری روستای مربوطه از اداره کل صنایع دستی واز هر نهادی که بتواند در حد توان خود به این هنرمد محترمه یاری دهند//

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست