• تاریخ: 2015-11-12
  • شناسه خبر: 10432
  • 631 بازدید

شورای شهر و ظرفیتی که استفاده نمی شود

ارکین نیوز – در طول تاریخ اثبات شده که تصمیمات گروهی وبه عبارتی خرد جمعی بهتر و کارآمدتر از تصمیمات فردی است،به جز در موارد خاص که در این مقوله بدان اشاره نمی کنم. از دیدگاه دین مبین اسلام هم در این امر تا کید شده ...

ارکین نیوز – در طول تاریخ اثبات شده که تصمیمات گروهی وبه عبارتی خرد جمعی بهتر و کارآمدتر از تصمیمات فردی است،به جز در موارد خاص که در این مقوله بدان اشاره نمی کنم.

از دیدگاه دین مبین اسلام هم در این امر تا کید شده که (فشاورهم بالامر) در امور مهم مشورت کنید . و همانطور که رسول مکرم اسلام (ص) هم در بسیاری از موارد اعم از نظامی و مدنی و… با اصحاب و اطرافیان خود مشورت می نمود ند چرا که خداوند تبارک و تعالی بر آن صحه گذاشته که * یدا…مع الجماعۃ * و همچنین است که در مباحث فقهی اجماع یکی از اصلی ترین راههای کشف حقیقت است . فلذا در جامعه کنونی ماهم ، ضرورت مشورت و استفاده از خرد جمعی از هر زمانی بیشتر احساس می شود.

مبحث شورای اسلامی شهر هم منطبق بر همین اصل است مضافا” براینکه قانون اختیارات گسترده تری از قبیل تعیین شهر دارو نظارت بر عملکرد شهرداری و تدوین و تصویب قوانین مرتبط و بودجه و سایر موارد برای آن قاﺋل شده است.

با توجه به مقدمه فوق به نظر می رسد ظرفیت و توانمندی شورای شهر بسیار فراتر از اختیارات کنونی است ولی هنوز برای برخی از مسؤلان جا نیفتاده و محل تردید است اما اگر کمی به این مهم توجه عمیق تری نمایند وبا بررسی و مطالعات بین المللی و منطقه ای و میدانی تجربیات موفق دیگر کشورها را الگو قرار دهند متوجه خواهند شد که شورای شهر از پتانسیل عظیمی برخوردار است که می توان بیشتر امور شهررا در گستره ی اجتماعی ،فرهنگی

خدماتی ،علمی و…بدان سپرد واز بار مسٶلیت دولتها کاست ودر آن هنگام است که دولتها با فراغ بال بیشتری به رفع امور کلان مملکتی خواهند پرداخت و شورای شهر هم با اشراف و تسلط بیشتری بر امور مختلف شهری با برنامه ریزی مدون وکوتاه مدت و بلند مدت به رتق و فتق امور می پردازند.

البته با توجه به شرایط موجود چند شرط بسیار مهم و در عین حال ساده باید مدنظر مسؤلین و قانونگذاران جامعه و شهروندان عزیزقرار گیرد:

۱-باور ویقین مسٶلین و قانونگذاران بر این نکته که شوراها توانمندی انجام امور محوله را خواهند داشت ،ولذا با تصویب قوانین و تنفیذ وانتقال مسؤلیتها به شورای شهر عملا” از این ظرفیت استفاده نمایند.

۲-فاصله گرفتن شوراهای شهر از مباحث کلان سیاسی و حرکت به سمت اهداف اجتماعی با استفاده از متخصصین با تجربه مثل حقوقدانان ،مهندسین امور شهری ،اسا تید علوم انسانی در گرایش های مختلف ؛جهت نیل به اهداف توسعه و عدالت اجتماعی در شهر با ترسیم شهر قانون مدار .

۳-درآخر باید جمله معترضه ای را هم بیان کنم و آن این است به تازگی باب شده آنهایی که نزد مردم چهره شده اند بدون در نظر گرفتن تخصص خود ویا برنامه و هدف مشخص ،کاندیدای شورای شهر می شوند وادامه موفقیت های خود را در کسوت عضویت در شورای شهر جست وجو می نمایند.

بنده شخصا” مخالف این امر نیستم اما همانطور که در بالا بدان اشاره کردم با توجه به گستره ی مسٶلیت های شورای شهر اعضای آن باید دارای جامعیت فراگیر ازهمه رسته های کاری باشند.حال تصور کنید اگر شورای شهر با شرح وظایف محوله ازقهرمانان ورزشی هنرپیشگان سینما تشکیل گردد چه اتفاقی برای کلانشهرما خواهد افتاد. پیش بسوی شهری قانون مدا ر.

اصغر حافظ وکیل دادگستری – سلام صحرا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست