• تاریخ: ۱۳۹۶-۰۶-۰۳
  • شناسه خبر: 23674
  • 561 بازدید

سخنی با اعضای شورای اسلامی شهرآق قلا/تفاهم و همدلی شرط اول پیشرفت شهر

ارکین نیوز-تانی کاظمی پور-روز چهارشنه شنبه یکم شهریور ماه اولین جلسه رسمی پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا برگزار شد و پارلمان های محلی آغاز به کار کردند. درآق قلا هم اعضای ۵ نفره شورای شهر می روند تا روند پیشرفت های این ...

photo_۲۰۱۷-۰۴-۲۸_۱۶-۱۸-۱۰

ارکین نیوز-تانی کاظمی پور-روز چهارشنه شنبه یکم شهریور ماه اولین جلسه رسمی پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا برگزار شد و پارلمان های محلی آغاز به کار کردند. درآق قلا هم اعضای ۵ نفره شورای شهر می روند تا روند پیشرفت های این شهر را در دوره های مختلف به پیش ببرند.

انتخاب شهردار آق قلا این روزها مهمترین موضوعی است که در رسانه ها و محافل سیاسی محلی، نقل می شود. اما نکته مهمی که باید مد نظر اعضای محترم شورای شهر باشد این است که شورای شهر به معنای واقعی باید شورای شهر باشد یعنی شورای شهر باید به تمام مسائل مدیریت شهری وارد شود و به عنوان مدعی العموم یا نماینده مردم نسبت به حل مشکلات اقدام کند و پیگیر باشد.

همچنین تمامی اعضا باید بر این مسئله مهم وفاق داشته باشند که شورا نباید به سمت سیاسی شدن حرکت کند.

انتخاب شهردار از وظایف مهم و خطیری است که قانون بر عهده شورای شهر نهاده است و اعضای شورا باید به این نکته توجه کنند که شرط انتخاب شهردار این باشد که در مدیریت خود ، نگرش های سیاسی اش را اعمال نکند. ملاک این گزینش، باید امانت و دینداری، کفایت و کارآمدی، نجابت و حسن سلوک با مردم باشد.

اعتقاد براین است که مجموعه شهرداری یک مجموعه فرهنگی- اجتماعی و خدماتی است و باید نسبت به حل مشکلات مردم اقدام کند و کسانی که به فعالیت های سیاسی علاقه دارند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فضای خاص برای آنها فراهم کرده و نیز از وزارت کشور هم میتوانند برای ایجاد فعالیت سیاسی خود مجوز گرفته ؛ اما این گونه افراد باید از ورود به مدیریت شهری اجتناب کنند. همچنین باید به این نکات اشاره کرد که تسهیل زندگى مردم در کارهایى که به شهرداریها مربوط است،عبارت است از :

*برطرف کردن معضلات شهر و سالم‌سازى محیط زیست،

*حفظ اصالت اسلامى و ملى در ساخت و سازها،

*استقرار بخشیدن به جو اسلامى و فرهنگىِ سالم،

*پرداختن به نیازهاى فورى‌تر در عین اهتمام به کارهاى زیربنایى،

*اولویت دادن به مناطق مستضعف‌نشین،

*تأثیرناپذیرى از نفوذ ثروتمندان و جاذبه‌ى ثروت،

*رعایت دقیق قوانین و عدم تخطى از آن ،

*آلوده نشدن به اسراف و هدر ندادن بیت‌المال با تجملات زائد و سفرها و مراسمات غیرلازم(در یک کلمه رعایت تقوا و تدبیر و پشتکار)

*بهره‌گیرى از دانش و تجربه.

همچنین اعضای شورای شهر باید با روحیه‌ای‌ بسیجی‌ یعنی با (احساس‌ تکلیف‌، بدون‌ توقع‌، فداکارانه‌، بدون‌ خودنمایی‌ و برای‌ رضای‌ خدا)کار کنند و حتی‌ یک‌ روز را برای‌ خدمت‌ به‌ مردم‌ از دست‌ ندهند.

از انتخاب‌شوندگان محترم انتظار مى‌رود که با تکیه و امید به فضل الهى بار این مسؤولیت را بر دوش کشیده و همه‌ى توان خود را به اداى وظایفى که در قانون براى این اعضای شورا معین است، مصروف کنند و خدمت به مردم را که از بزرگترین عبادات است سرلوحه‌ خود قرار دهند.

خدمت به مردم افتخار بزرگى است، وقتى کسى این فرصت را پیدا مى‌کند که به مردم خدمت کند، اوّلاً باید خدا را برای این توفیق و بر این فرصت مغتنم، شکر بگزارد؛ ثانیاً وقت خود را، مصروفِ به انجام رساندن این کار مهم کند. معیار مردم‌ برای‌ قضاوت‌ در مورد مسؤولان‌ و مدیران‌ ، عملکرد آنها در عرصه‌ خدمتگزاری‌ است‌ و هیچ‌ کاری‌ مهمتر از خدمت‌ به‌ مردم‌ وجود ندارد.

یکى از بزرگترین چیزهایى که کام مردم را شیرین مى‌کند، این است که مردم ببینند و حس کنند که مسؤولانِ امور آنها در پى خدمت صادقانه ، پیگیرانه و عالمانه به آنها هستند.

حدود و وظایف شوراهاى اسلامى که در قانون معین شده باید در قول و عمل به طور کامل رعایت شود، اعضاء شورا باید وظایف خود را به درستى بشناسند و بر تحقق آن همت گذارند .

وظایفى که براى شوراها در قانون ذکر شده، همان وظایفى است که اگر اعضای شوراى شهر بتوانند این وظایف را به طور کامل به انجام برسانند، بسیارى از مشکلات جارى مردم برطرف خواهد شد.

از آنجا که شوراها از مظاهر مشارکت مردمى و براى تسهیل امور مردم است، اعضاء محترم باید ارتباط دائمى خود با مردم و حضور در میان آنان و اطلاع از مشکلات آنان را وظیفه‌ مستمر خود بدانند و دسترسى مردم را به خود، آسان سازند.

در انتخاب شهرداران ، مهمترین خصوصیتى که باید رعایت شود، کاردانى و صلاحیتهاى دینى و انقلابى است. شوراى اسلامى در این انتخاب مهم لازم است به امانتدارى و تدین و توانایى اجرایى فرد منتخب کمال اهتمام را بورزند.

رفاقتهاى شخصى و حزبى و ملاحظات سیاسى به هیچ وجه نباید مجوز گزینش مدیران فاقد صلاحیت و معیار های ذکر شده، شود. اعضای شورای شهر باید به شهردار برگزیده‌ى خود کمک و فرصت دهند و از او مسئولیت و پاسخ بخواهند و در برابر کوتاهی ها یا کج رفتاریها بى‌تفاوت نمانند و به وظیفه‌ى قانونى خود عمل کنند.

مردم باید پیشرفت کارها را از نزدیک لمس کنند، شوراى شهر باید در فعالیتهاى خود به مختصات “شهر اسلامى” توجه کند و خدمات شهرى را در جهت تأمین این مقصود به کار گیرد و بخصوص به معمارى و شهرسازى متناسب با حیات طیبه‌ اسلامى به طور کامل توجه کند.

در شهر اسلامى، عدالت در تقسیم خدمات شهرى، تأمین آرامش روحى و امنیت معنوى، ظهور و اعتلاى مظاهر اسلامى و انقلابى، عمران و آبادى و زیبایى، حفظ طبیعت و صفاى طبیعى، همه با هم باید مورد توجه اعضای شورای شهر و شهردار قرار گیرد.

خدمات متنوع در شهر از جمله احداث خیابان‌ها، نامگذاری‌ها و زیباسازی‌ها باید ضمن همخوانی با پیشرفت‌های روز، با معماری ایرانی، اعتقادات دینی، بافت اجتماعی ونیز شرایط آب و هوایی منطقه متناسب باشند.

آق قلا باید به شهری با هویت ایرانی و اسلامی، زیبا و روح نواز، دارای رفاه عمومی، و مقاوم تبدیل شود. براى کسب توفیق در وظایف شوراى اسلامى، شرط اول آن است که اعضاء شوراى اسلامى شهر در عمل با یکدیگر تفاهم و همدلى داشته باشند. بدون این شرط مهم، یقینا این شورا نخواهد توانست براى مردم منشأ خیر و صلاح گردد.

از جمله موضوعاتى که باید شورای شهر و شهردار منتخب بسیار روى آن تکیه کنند این است که باید جلوِی سوء استفاده‌ى مالى در شورا و شهرداری را بگیرند، این یک موضوع بسیار مهم است.

در مراجعات مردمی باید تسهیل و تسریع کار مردم، تکریم آنان و اعتماد سازی به عنوان چهار شاخص مهم مورد توجه جدی باشد .

سخت‌گیری های‌ بی‌جا، معطل‌ کردن‌ و سر دوانیدن‌ مردم‌، و استفاده‌ از برخی‌ روشهای‌ غیراخلاقی‌ در قبال‌ مردم‌ باید از بین برود، باید از علم ،فکر ، برنامه و اشخاص عالِم استفاده کرد.

یک شرط اساسی آن است که انگیزه های جناحی و حزبی، شورای شهر را عرصه ی تاخت و تاز خود نکند و آن را از کار اصلی خود باز ندارد.

دخالت جناح بندی ها و انگیزه های گروهی و شخصی و طایفه گری برای پیشبرد اهداف شورا، زهر مهلکی است که شورا را از کار می اندازد و آن را کم سود و گاه، زیانبخش می سازد.

اعضای شورا باید توجه کنند که مردم چه چیزى لازم دارند و مشکلشان چگونه برطرف مى‌شود، باید تا آن جایى که مربوط به شوراى شهر و شهرداری است، مشکلات برطرف شود.

مردم توقّعى که از مسئولان دارند، کار ، خدمت و انجام دادن وظایفشان است، در این خصوص، فرقى بین شوراى شهر، مجلس شوراى اسلامى، دولت و بقیه‌ى دستگاه ها نیست و هرکدام باید برای رفاه مردم در حیطه و حوزه وظایف قانونی خود وظایفشان را انجام دهند و به امر خدمت گذاری بپردازند.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از تلاشهای شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سابق و آرزوی موفقیت و سر افرازی برای تمامی همشهریان عزیز و صبورم، امیدوارم شورای جدید شهر بتواند با مشورت گرفتن از صاحب نظران اهل فن و با همتی روز افزون باری از روی دوش مردم شریف آق قلا بردارند و با خدمتی صادقانه شهری آبادتر و زیباتر برای مردم به ارمغان بیاورند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست

کد امنیتی *