• تاریخ: 2016-06-03
  • شناسه خبر: 18231
  • 2,811 بازدید

زنان ترکمن و نقش آفرینی های اجتماعی

ارکین نیوز – ازتاریخ پیدایش انسان تا به امروز زن در تمامی اقوام و ادیان از جایگاه خاصی برخوردار بوده است به طوری که الهه ها و اساطیری از زن در طول تاریخ به چشم می خورد. در دوران حیات اولیه بشر زن وظیفه ای جز مراقبت ...

ارکین نیوز – ازتاریخ پیدایش انسان تا به امروز زن در تمامی اقوام و ادیان از جایگاه خاصی برخوردار بوده است به طوری که الهه ها و اساطیری از زن در طول تاریخ به چشم می خورد. در دوران حیات اولیه بشر زن وظیفه ای جز مراقبت از کودکان و جمع آوری غذا یارسیدگی به حیوانات نداشت.
در طول شش هزار سال گذشته که جوامع بشری به جوامع پدرسالار تبدیل شده اند، همواره زنان مورد سرکوب، شکنجه،زندان و…بوده است، شاید بی رحم ترین مراسمی که برای زنان اجرا میشده رسم «ساتی» در هندوستان باشد که علیرغم ممنوعیت آن در سده های قبل شواهد نشان میدهد تا قرن نوزدهم پابرجا بوده است، و در حاضر کشورهایی را میتوان یافت که برای زنان حق رای قائل نیستند یا حق رانندگی را از زنان می گیرند.
در ترکمن صحرا چون در دهه های گذشته جامعه پدر سالار بوده و جامعه پذیری بر مبنای جنسیت مذکر یا مرد صورت می گرفت، زنان ترکمن در بیسوادی و ضعف فرهنگی به سر می بردند. در این برهه، ازدواج و تشکیل زندگی مشترک صرفا برای رفع تکلیف اجتماعی انجام می شد و جایگاه اجتماعی برای زنان ترکمن ترسیم نشده بود.
ولیکن در جامعه امروز ترکمن زنان دیگر خود را در قید و بندهای نادرست گذشته نمیدانند و رو به جلو حرکت می کند، تحصیل میکنند و برای زندگی مشترک خود اهدافی والا دارند.امروز زنان ترکمن با حفظ عزت و نجابت خود در فعالیتهای مدنی شرکت میکنند و پابه پای مردان به فعالیت اقتصادی و اجتماعی می پردازند.آنها خود را کاندیدای انتخابات می کنندو خوشبختانه این مساله در حال پذیرش عمومی است.
اما علی رغم این پیشرفت ها هنوز هم در برخی از موارد اگر سن دختران ما به حد مشخصی رسید و بین رشته خوب دانشگاهی و شوهر باید یکی را انتخاب کند بیشک در اکثر مواقع گزینه ازدواج را بر وی تحمیل می کنند!
باتمام این تفاسیر زن ترکمن به شدت به شوهر خود وفادار است و به راحتی در مسیر جدایی از شوهر و فرزندان خود گام بر نمیدارد.
متاسفانه در عصر حاضر گاها در برخی وبلاگها و سایتها حتی وبلاگ نویسانی در ترکمنصحرا تصاویری از دختران و زنان ترکمن، صرفا جهت تبلیغ و زیبایی سایت خود به کار می برند که جای بسیار تاسف دارد چرا اینگونه ایم؟ آیا میخواهیم زیبایی نوامیس خود را به رخ دیگران بکشیم؟
اینجا اروپا نیست اینجا ترکمن صحراست!!! اینجا علی رغم تغییرات ایجاد شده هنوز هم رنگ و بوی اصالت را می دهد .
هراز گاهی گل هایی در ترکمن صحرا می رویند که گاهی اوقات پژوهشگران با دید سطحی و اولیه و با توجه به پیش زمینه های قبلی ذهن خود به آن می پردازند و زنان ترکمن را چنان بی اراده معرفی می کنند که حتی در اجتماع فعالان ترکمن نیز بدان گونه به آن توجه نمی گردد.براستی چه بایدکرد؟چرا عقایدی چون عدم اشتغال زنان،عدم تحصیل،عدم کاندیداتوری آنان برای سیاست به چشم می خورد؟چرا رسانه های گروهی ما ضعف ها و کاستی های زنان را بیان نمی کنند؟ در اصل ۲۱قانون اساسی به صراحت به حقوق زنان اشاره شده است جایی که قانون خود را موظف به حمایت از زن در حدود قانون و دین می داند، چرا مسئله زنان در ترکمن صحرا کمتر مورد توجه رسانه های ترکمن است؟
وب سایت حجاب در فرهنگ ترکمن

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست